Truskawki pod agrowłókniną mają się dobrze

Plantacja zabezpieczona na zimę agrowłókniną Pegas Agro 23g


Wielu plantatorów zastanawia się, czy wysokie temperatury jakie notowano w grudniu i styczniu w Polsce nie przyczynią się do wcześniejszych startów wegetacji truskawek. Liczne plantacje zostały okryte agrowłókniną. Osłona ta miała zabezpieczać je przed mrozami, które w połączeniu z wiatrem w poprzednich sezonach czyniły szkody o istotnym znaczeniu. Obecna kalendarzowa zima ma jednak odmienny przebieg. Termometry rzadko wskazują ujemne wartości, a nawet jeśli do tego dochodzi, to spadki temperatury powietrza poniżej 0°C są nieznaczne i krótkotrwale. Jak zatem rośliny radzą sobie pod agrowłókininą?

Sprawdzian terenowy

Nurtuje mnie to samo pytanie i troska, która trapi większość plantatorów truskawek. Jak zima o tak niestandardowym przebiegu pogody wpływa na rośliny? Pogoda serwuje nam co roku inny zestaw okoliczności i trudno przygotować jakiś jeden uniwersalny scenariusz w oparciu o który bezpiecznie można postępować. Zdecydowałem, że najlepiej będzie pojechać na plantację i zobaczyć co dzieje się z truskawkami okrytymi agrowłókniną. Wybrałem się na jedną z podkarpackich plantacji żeby ocenić kondycję roślin i wykonać pomiary w oparciu o które będzie można sformułować zalecenia dotyczące dalszego używania osłon – mówi Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex, która plantatorom oferuje m.in. różne typy agrowłókniny.

Wyniki obserwacji

Odwiedzona przez T. Polkiszaka plantacja oferowała dobre możliwości do oceny wpływu osłony z agrowłókniny na kondycję roślin. W tej samej lokalizacji znajdowały się truskawki odmiany ‘Faith’ na ściółkowanych zagonach czarnym materiałem okryte białą agrowłókniną Pegas Agro 23g 15 grudnia i takie które nie zostały zabezpieczone. Pomiary przeprowadzono 17 stycznia w południe. Temperatura powietrza w ten pochmurny dzień wynosiła 4°C. Pomiary temperatury gleby wykonano na głębokości ok. 15 cm. Wyniki prezentuje poniższa tabela:

  Zagon na czarnej włókninie bez przykrycia – pomiar przy roślinie Zagon na czarnej włókninie bez przykrycia – pomiar pomiędzy rzędami Odkryta gleba obok plantacji  
Temperatura (°C) 1,8 2,0 0,2
  Zagon na czarnej włókninie pod przykryciem agrowłókniną Pegas Agro 23g – pomiar  przy roślinie Zagon na czarnej włókninie pod przykryciem agrowłókniną Pegas Agro 23g – pomiar pomiędzy rzędami   Odkryta gleba obok plantacji
Temperatura (°C) 1,8 2,1 0,2

Co dalej robić?

Nie zdejmowałbym agrowłókniny z truskawek póki co. Rozumiem, że jest bardzo ciepło jak na tę porę roku, ale pamiętajmy, że to dopiero przełom stycznia i lutego i wiele może się jeszcze zmienić. Czasem bardzo krótkotrwała zmiana pogody może zadecydować o całym sezonie. Pod agrowłókniną z truskawkami nie dzieje się obecnie nic złego. Żeby wegetacja mogła faktycznie ruszyć średnia dobowa temperatura powietrza musiałaby ustabilizować się na poziomie powyżej 5°C i grunt musiałby się mocniej wygrzać, a do tego jeszcze trochę brakuje. Zawsze zimą, gdy nie za dużo od nas zależy, pojawiają się różne myśli i pomysły, ale ja zalecam jednak cierpliwość i spokojne przyglądanie się temu co przyniosą kolejne dni i tygodnie w kontekście warunków zimowania truskawek – radzi T. Poliszak. Specjalista informuje, że przy obecnych krótkich i pochmurnych dniach oraz nocach z temperaturą oscylującą wokół progu zamarzania osłony z agrowłókniny nie mają większego wpływu na temperaturę gleby czy wegetację roślin. Zbawienny wpływ osłon uwidoczni się jeśli dojdzie do ochłodzenia w połączeniu z wiatrem zwłaszcza w warunkach braku okrywy śnieżnej. Agrowłóknina da także pozytywny skutek, gdy dni staną się dłuższe i bardziej pogodne. Wówczas jest ona w stanie przyspieszyć wegetację i początek plonowania.







Poprzedni artykuł5 lat Innvigo
Następny artykuł60. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin – PIB już w lutym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj