To jest ważny czas w ochronie truskawek. Na większości polowych plantacji trwa lub rozpoczyna się kwitnienie. Ważne jest regularne monitorowanie upraw, aby zidentyfikować i zwalczyć szkodniki oraz choroby na czas. W tej fazie intensywnego kwitnienia i formowania się owoców istotne jest także właściwe odżywianie roślin. Warto stosować w tym okresie środki o najwyższej skuteczności. Dobrym rozwiązaniem może być też stosowanie mieszanin różnych środków ochrony.
Warto już w tym momencie zacząć prowadzenie lustracji na obecność przędziorków. Szukamy go na tych starszych liściach, tam gdzie szkodnik miał najwięcej czasu do zasiedlenia. Tutaj akurat w tym miejscu mamy go niewiele. Są miejsca, szczególnie na odmianach bardziej podatnych, gdzie już naprawdę dużo przędziorków i to najwyższy czas na interwencję – podkreśla Michał Malicki z firmy UPL Polska. Technika wykonania zabiegu w przypadku zwalczania przędziorków okazuje się równie ważna co dobór właściwych środków. Opryskiwanie belką polową po powierzchni roślin, nie da dobrych efektów. Nie będzie tej skuteczności, jeżeli liście nie będą w pełni pokryte cieczą. Konieczne są zatem opryskiwacze z dodatkowym strumieniem powietrze, tak by ciecz dotarła do wszystkich fragmentów roślin.
W niektórych miejscach po wielu nocach, kiedy plantacje były okryte agrowłókniną, mamy problemy z różnego rodzaju chorobami. Na niektórych plantacjach ten nadmiar wilgoci spowodował zagniwanie koron u podstawy. Mamy teraz mnóstwo kwiatów, ciągle pojawiają się nowe i to jest czas, kiedy musimy tą ochronę prowadzić jak najintensywniej. Zrobiły się chłodniejsze noce, są ogromne rosy, więc ta wilgoć nawet tutaj wewnątrz krzewu utrzymuje się bardzo długo. Zabiegi w takim okresie powinny być wykonywane co kilka dni. W okresach stabilnej pogody można wykorzystać produkty zapobiegawcze, kontaktowych. Mam tu na myśli Captan 80 WDG w kombinacji z Vaxiplantem SL (laminaryna). To będzie budować tę naturalną odporność przeciwko szarej pleśni, ale też mączniakowi i plamistościom liści. Jeśli chodzi o preparaty systemiczne można sięgnąć po Pyrus 400 SC (pirymetanil) czy inne fungicydy dwuskładnikowe – dodaje ekspert z UPL.
Na odmianach wczesnych widać już pierwsze owoce. Warto w takim momencie zadbać o dobry ich kaliber, tak by wszystkie truskawki, od początku d końca zbiorów były duże i dorodne. W tym celu Michał Malicki zaleca użycie produktu Calibra w dawce 2 litry/ha. Warto wykonać tym nawozem 3 zabiegi dolistnie w odstępach koło 7 dni.