Truskawki i maliny od Premium Berry

Udziałowcy firmy Premium Berry (od lewej) obecni na jednym ze szkoleń z uprawy roślin jagodowych: Przemysław Nowicki, Adam Ślubowski, Konrad Kozakiewicz, Mateusz Ślubowski, Adam Leszczyński, Adam Borzęcki i Artur Mieszkowski.

Pasja, przyjaźń i oczekiwania rynku spowodowały, że 4 lata temu grupa sześciu młodych producentów owoców jagodowych, dobrych przyjaciół jak sami o sobie mówią, zaowocowała sformalizowaniem nieformalnej współpracy i utworzeniem firmy Premium Berry z siedzibą w Czerwińsku nad Wisłą. Jej specjalizacją jest produkcja najwyższej jakości truskawek i malin, które już w około 50% trafiają do odbiorców z krajów Zachodniej Europy.

Jak informuje Adam Ślubowski, prezes w firmie Premium Berry, aktualnie w firmie zrzeszonych jest 6 plantatorów, prowadzących nowoczesne, dobrze zarządzane i nastawiona na produkcję najwyższej jakości owoców deserowych gospodarstwa.

W tych gospodarstwach uprawia się głównie truskawki i maliny. Truskawki, odmian wczesnych (głównie ‘Flair’, ‘Alba’, ‘Falco’, ‘Rumba’ i Asia’) uprawia się w tunelach na 10 ha. Kolejne 8 ha tuneli to uprawy na rynnach, gdzie rosną wyłącznie odmiany powtarzające owocowanie, w tym sezonie nasadzenia zdominowała tutaj odmiana ‘Hademar’. Cały czas udziałowcy firmy uprawiają truskawki w gruncie, oczywiście w większości na zagonach ściółkowanych folią lub agrowłóknią, z dominującymi tutaj w uprawie takimi odmianami jak ‘Asia’, ‘Rumba’, ‘Verdi’, ‘Olimpia’, ‘Tea’ i ‘Faith’. Taki układ odmian oraz różne systemy uprawy truskawek pozwalają nam dzienni przygotować do sprzedaży blisko 30 ton deserowych truskawek – informuje A. Ślubowski.

Maliny to drugi ważny gatunek, który uprawia się w tej grupie w całości w tunelach na powierzchni około 25 ha. Tutaj w uprawie znajdują się takie odmiany jak ‘Enrosadira’, ‘Ovation’ i ‘Majestic’. Maliny zbiera się tutaj zarówno z pędów 2-letnich jak też z pędów tegorocznych. Często uprawy prowadzone są również na podwójny zbiór. Zastosowanie takich technologii uprawy pozwala maksymalnie wydłużyć podaż i oferować dziennie w szczycie sezonu około 10 ton malin. 

Jak informuje A. Ślubowski, dzięki temu, że w grupie zatrudniony jest jeden doradca, wszyscy mają układane podobne programy nawożenia oraz ochrony. To natomiast przekłada się na możliwość oferowania owoców w takich samych standardach jakościowych. Dodatkowo staramy się produkować owoce tak aby oferować je bez pozostałości. Oczywiście czasami sytuacja nie pozwala na to, zawsze jednak dążymy do tego aby oferowane owoce miały zawsze dolne limity pozostałości środków ochrony roślin wymagane przez naszych odbiorców. Dodatkowo posiadamy certyfikaty GlobalGAP oraz GRASP.

Warto dodać, że firma Premium Berry, współpracuje też z innymi plantatorami z regionu Czerwińska nad Wisłą, którzy jeśli spełnią wymagania firmy mogą liczyć na sprzedaż swoich owoców za pośrednictwem tej firmy. W kulminacyjnym momencie sezonu mieliśmy zaangażowanych w wysyłki owoców z naszymi udziałowcami, łącznie nawet 12 gospodarstw – informuje A. Ślubowski.

Jak podkreśla A. Ślubowski, warunki cenowe za dostarczane owoce do firmy, każdy z plantatorów ma takie sam, niezależnie od tego czy współpracuje z firmą Premium Berry od początku jej utworzenia, czy dopiero pierwszy sezon. Takie podejście do handlu powoduje to, że wszyscy sobie ufamy. Zasady współpracy w naszej firmie są przejrzyste i jasne dla każdego – dodaje A. Ślubowski.

Udziałowcy firmy Premium Berry to: Przemysław Nowicki, Adam Ślubowski, Konrad Kozakiewicz, Mateusz Ślubowski, Adam Leszczyński, Adam Borzęcki, Artur Mieszkowski oraz Bartosz Łazarski.

Nasza firma dysponuje również własnym transportem, a za sprzedaż odpowiedzialna jest jedna osoba. To wszystko powoduje, że łatwiej jest rozmawiać z dużymi odbiorcami. Oczywiście logistyka to jeden z ważniejszych elementów w sprzedaży owoców na różne rynki. Dlatego staramy się ją odpowiednio wcześnie zawsze zaplanować, tak aby owoce jak najszybciej po zerwaniu trafiały do odbiorcy docelowego – dodaje A. Ślubowski.







Poprzedni artykułKiedy będą pierwsze truskawki z gruntu w sezonie 2024?
Następny artykułCiekawe rozwiązania w nawożeniu posypowym borówki wysokiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj