O tym, że wymagania rynku stale rosną przekonywać nie trzeba już nikogo. W samym centrum uwagi znajduje się jakość owoców. Ta musi być najwyższa, jeśli plon ma wzbudzić zainteresowanie kupców i osiągnąć wysokie ceny. Stymulacja jakości owoców możliwa jest między innymi dzięki gamie produktów dostępnych na rynku. Ich aplikacja wpływa korzystnie na plonowanie, a w rezultacie także na rentowność plantacji.
Krzem chroni krzewy i poprawia jakość owoców truskawki
Podczas Akademii Uprawy Truskawek we Wrocławiu dyskutowano nad jakością owoców truskawek. Współorganizatorem tego wydarzenia była firma Osadkowski SA. Ten uznany i cieszący się zaufaniem ogrodników podmiot w swej ofercie posiada kilka interesujących produktów polepszających walor jakościowy owoców truskawek. Jednym z ważnych produktów w ofercie firmy Osadkowski SA jest preparat krzemowo-wapniowy Barrier Si-Ca. Jest to nawóz dolistny, opracowany przez meksykańską firmę Cosmocel. Jego formuła została stworzona w trosce o zwiększenie wytrzymałości i odporności roślin na stres środowiskowy. Artur Śliz rekomendował stosowanie tego produktu również podczas intensywnego wzrostu owoców. Barrier Si-Ca zabezpiecza je przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, jak również poprawia ich jędrność i trwałość po zbiorze. Preparat ten jest nawozem bezpiecznym dla roślin. Zastosowany zgodnie z etykietą nie wywołuje objawów fitotoksyczności. W uprawie truskawki dawka zalecana do jednokrotnego użycia to 1-2 l/ha. Aplikacje można wykonywać co 7 dni.
Żywienie ma znaczenie
Także odpowiednio skomponowany program żywienia truskawek wpływa na jakość owoców. W ofercie firmy Osadkowski SA jest seria produktów AminoQuelant. Jednym z nawozów silnie oddziaływujących na jakość owoców jest m.in. AminoQuelant Ca. Zawiera on w swym składzie wolne aminokwasy (4,6%), azot całkowity (4,9%), wapń (8%) i bor (0,2%). Połączenie aminokwasów oraz wapnia zwiększa mobilność tego składnika i jego maksymalne wykorzystanie. Dawka tego produktu to 2 l/ha, pierwszy zabieg wykonujemy podczas kwitnienia, a kolejne co 7 dni aż do końca zbioru owoców. Kolejnym produktem z tej gamy jest AminoQuelant K, to produkt bogaty w potas, a więc pierwiastek który także wpływa na walory owoców. Kompozycja tego nawozu składa się z wolnych aminokwasów (5%), potasu w postaci K2O (25%), azotu całkowitego (1%) i materii organicznej (10%). W truskawce na początku wegetacji wystarcza jeden zabieg w dawce 2 l/ha, a następnie należy go powtórzyć po 14 dniach w tej samej dawce. Kolejne zabiegi począwszy od kwitnienia do końca zbioru owoców rekomenduje się wykonywać co 7 dni.
W truskawkach powtarzających owocowanie
W przypadku uprawy odmian truskawek powtarzających owocowanie, Albert Zwierzyński z firmy Agro Wsparcie, rekomendował usuwanie pierwszych kwiatów, a następnie pobudzenie roślin do kwitnięcia. Dobrze w tym aspekcie sprawdza się produkt Maxi-Grow. Można go aplikować, gdy pojawią się pierwsze pozostawione pąki kwiatowe. Zabiegi można wykonywać co 10-14 dni po rozpoczęciu kwitnienia aż do końca zbiorów. Zalecana jednorazowa dawka to 0,25-0,5 l/ha. Aplikacja produktu przekłada się na zwiększenie plonowania truskawek, a także na poprawę jakości plonu. Dzięki dobremu żywieniu i ochronie, także przy użyciu preparatów z oferty firmy Osadkowski SA, owoce nie zakwalifikowane do sprzedaży na świeżym rynku mogą stanowić dobry i wartościowy surowiec przeznaczony do przetwórstwa.
Długa trwałość pozbiorcza przewagą konkurencyjną
Dobra jakość owoców to także ich długi shelf life. Plantator oferujący owoce dłużej zachowujące świeżość i przydatność do sprzedaży i konsumpcji zyska zaufanie stałych odbiorców. Metodą osiągnięcia tego celu może być aplikacja preparatu Ener-K. Jest to nawóz WE do użytku pozakorzeniowego. Został on opracowany przez hiszpańską firmę LIDA Plant Research. Skład nawozu wpływa pozytywnie na wygląd, smak, wielkość i jakość owoców. Poprawia również parametry takie jak barwa i połysk. Aplikacja Ener-K wydłuża trwałość pozbiorczą owoców truskawek i ich jędrność, a więc ważne walory handlowe. Preparat stanowi udane połączenie składników pokarmowych z wyselekcjonowanymi związkami organicznymi z Aschophylum nodosum. Wśród nich wyróżnić można kwas alginowy, betainy, cytokininy czy mannitol. Wszystko to sprawia, że kompozycja Ener-K jest niepowtarzalna. Jej oddziaływanie na poprawę walorów jakościowych owoców zostało potwierdzone badaniami i obserwacjami z kraju i zagranicy. Na plantacjach truskawek tradycyjnie owocujących dawka dla jednorazowego oprysku to 1,5 l/ha preparatu w 500 l wody. Wykonać należy 3-5 zabiegów w odstępie 10-14 dni po zawiązaniu się pierwszych owoców aż do końca zbiorów. W uprawie truskawek powtarzających owocowanie częstotliwość zabiegów pozostaje taka sama, ale zalecana dawka to 0,2 l na każde 100 l wody.