Tegoroczna pogoda nie sprzyja producentom truskawek w polu. Wyjątkowo zimny kwiecień i duża ilość opadów w maju, sprzyjają sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Oprócz wszędobylskiej szarej pleśni pojawiają się ogromne problemy z inną chorobą niszcząca owoce – skórzastą zgnilizną owoców. Choroba ta jest powodowana przez grzyb Phytophthora cactorum. Patogen ten powszechnie występuje w glebie i może być sprawcą chorób na wielu gatunkach roślin uprawnych.
Gnijące owoce – powodem skórzasta zgnilizna
Chorobę określaną jako skórzasta zgnilizna owoców wywołuje patogen Phytophtora cactorum, który może porażać owoce będące w różnych fazach wzrostu, od małych zawiązków, po owoce już dojrzewające. Na owocach zielonych pojawiają się wyraźne brązowe plamy gnilne. Choroba szybko poraża całe owoce, które stają twarde i włókniste. Dojrzewające owoce są mlecznoróżowe lub różowofioletowe, jakby zaparzone, miękkie w dotyku. Ich charakterystyczną cechą jest nieprzyjemny zapach i gorzki smak. Choroba ta szybko rozwija się w takich latach jak obecny, z dużą ilością opadów i przy temperaturach
w zakresie 18-21°C. W takich warunkach wystarczy już dwugodzinny okres zwilżenia owoców by doszło do infekcji. Dokonują ich zarodniki pływkowe, bytujące w glebie.
W niektórych przypadkach ściółkowanie plantacji agrowłókniną lub słomą ogranicza porażanie owoców przez P. cactorum. W pierwszej kolejności porażone są zwykle owoce mające kontakt z glebą. Przy intensywnych opadach porażenia owoców spotykane mogą być nawet na młodych owocach wzniesionych ponad liście. Na plantacjach gdzie przez kilka dni zalegała woda obserwuje się natomiast masowe gnicie porażonych owoców. Na takich plantacjach często jest już za późno na walkę z tą chorobą, nawet przy użyciu chemicznych środków ochrony.
Uszkodzenia roślin
Obok bezpośrednich strat w plonie grzyb może powodować także zgniliznę korony truskawki, która poraża zarówno sadzonki na plantacjach matecznych, jak i rośliny starsze na plantacjach produkcyjnych. Zgnilizną korony truskawki powoduje wyspecjalizowana wobec truskawek rasa patogena. Podstawowym objawem choroby jest gwałtowne więdnięcie porażonych roślin truskawek. Typowy objaw można zaobserwować na przekroju podłużnym w postaci brązow-czerwonej zgnilizny. Więdną co charakterystyczne liście starsze i młodsze, a w konsekwencji zamiera cała roślina .
Grzyb może porażać zarówno górną część skróconego pędu truskawki jak i miejsce połączenia sadzonki z rozłogiem. Porażone rośliny w warunkach sprzyjających rozwojowi choroby zamierają. W czasie gorącej i suchej pogody choroba wyraźnie zwalnia tempo rozwoju i możemy obserwować na plantacjach pozorne wyzdrowienie roślin. Występowanie choroby jest ściśle zależne od uprawianych odmian truskawki.
Trzeba też pamiętać o tym by z plantacji, które w tym roku były porażone przez P. cactorum, nie pobierać sadzonek. Wtedy łatwo rozprzestrzenić chorobę na inne pola, a nasilenie zgnilizny korony truskawek może prowadzić do zamierania roślin na nowo zakładanych plantacjach.
Zwalczanie
Olbrzymie znaczenie w ochronie przed opisanym patogenem ma profilaktyka. Powinniśmy zakładać plantacje tylko ze zdrowego materiału, pochodzącego z kwalifikowanych, zdrowych szkółek. Kupowany materiał szkółkarski warto dokładnie obejrzeć w poszukiwaniu roślin ze zmianami wskazującymi na występowanie na sadzonkach choroby. Gdy choroba już wystąpi na plantacji powinniśmy starannie usuwać porażone rośliny.
Występowanie skórzastej zgnilizny na owocach wyraźnie ogranicza ściółkowanie plantacji oraz zabiegi fungicydem Luna Sensation 500 SC. Jest to fungicyd o działaniu kontaktowym, systemicznym i mezostemicznym. Zawiera ona w swoim składzie fluopyram (związek z grupy karboksyamidów) – 250 g/l (21,33%) oraz trifloksystrobinę (związek z grupy strobiluryn) – 250 g/l (21,33%). W uprawie truskawek zarejestrowana jest do zwalczania większości groźnych dla tego gatunku chorób, takich jak: antraknoza, skórzasta zgnilizna owoców, szara pleśń, biała plamistość liści oraz mączniak prawdziwy. Produkt ten rekomenduje się stosować w dawce 0,8 l/ha, maksymalnie dwa razy w sezonie. Stosowanie
w terminie od końca fazy rozwoju kwiatostanu do początku fazy dojrzewania owoców (BBCH 59-81).
Więcej o tym jak zwalczać skórzastą zgniliznę owoców w materiale filmowym:
Materiał promocyjny
Trzeba dawac wiecej chemii