Na dobre rozpoczęły się zbiory jagody kamczackiej. Coraz większe ilości tych owoców są pozyskiwane z polskich plantacji. Rośnie powierzchnia uprawy, a tym samym podaż jagody kamczackiej jest coraz większa. Większość przeznaczana jest do mrożenia, ale okazuje się że spore są też możliwości sprzedaży na świeżym rynku.  

Owoce jagody kamczackiej przeznaczane są przede wszystkim do mrożenia, a tym samym muszą spełniać pewne wymagania jakościowe. Owoce zbierane ręcznie czy też kombajnowo nie mogą mieć zanieczyszczeń, nie powinny dawać wycieku soku, zawierać resztek ogonków oraz mieć odpowiednią zawartość cukrów – minimum 12°Brix. Jak informuje Piotr Syndoman, który od kilku lat uprawia jagodę kamczacką, w przypadku polskich odmian nie ma problemów z uzyskaniem odpowiednich parametrów jakościowych. Zarówno w przypadku odmiany ‘Wojtek’, ‘Zojka’, klon 44 poziom Brix jest zdecydowanie wyższy niż 12° i dochodzi do nawet 18°. Wśród uprawianych odmian najlepsze plony w tym roku zapowiadają się na klonie ‘44’, gdzie gałęzie ugięły się pod obciążeniem owoców, ale też dwie pozostałe odmiany rokują na dobre zbiory. Szczególne obfite zawiązanie owoców jest widoczne na krzewach sąsiadujących ze sobą dwóch odmian czyli ‘Wojtka’ i ‘Zojki’. Te dwie odmiany warto ze sobą łączyć na plantacjach, bo nawzajem bardzo dobrze się zapylają, co zresztą doskonale teraz widać – mówi Pan Piotr. Niestety nie zdążył uruchomić nawodnienia na plantacji i w niektórych miejscach owoce są niedorośnięte, ale mimo wszystko i tak będą dobrze plonować. Wszystkie trzy odmiany doskonale nadają się do zbioru mechanicznego, łatwo się odrywają i nie ma problemu z ich zbiorem. Widać też, że w tym roku krzewy zostały bardzo dobrze odżywione, bowiem oprócz licznych owoców widać też silne przyrosty na roślinach. To – jak podkreśla Piotr Syndoman – zasługa programu nawozowego opracowanego we współpracy z Tomaszem Michalskim.

Bayer_Zato_750x200_2

Ciekawostką na tej plantacji jest też klon wyselekcjonowany przez Tomasza Michalskiego z firmy HASKAP, który wyróżnia się silnym wzrostem, a jednocześnie krzewy mają otwarty pokrój, co ułatwia zarówno zbiór owoców realizowany kombajnem czy też zbiory ręczne. Owoce „klonu” są tez wyraźnie większe w porównaniu do ‘Wojtka’ czy numeru ‘44’, są też trwałe co pozwoli je przeznaczyć do sprzedaży na świeżym rynku.

Piotr Syndoman rozpoczął już zbiór owoców jagody
Piotr Syndoman rozpoczął już zbiór owoców jagody

Problemem w tej lokalizacji okazują się być ptaki. By zabezpieczyć przed nimi plantację Pan Piotr przykrył ją siatką. Zdejmowana jest dopiero tuż przed zbiorami. Oprócz tego ustawiona na plantacji dźwiękowy system biosoniczny, co również pomaga w odstraszaniu szkodliwego ptactwa. Pojawiają się też pierwsze wnioski dotyczące prowadzenia plantacji przeznaczonych do zbioru kombajnowego. Okazuje się, że przy rozstawie między roślinami w rzędzie wynoszącej 90 cm, duże są straty w postaci niezebranych przez kombajn owoców. Dlatego wydaje się, że optymalny rozstaw w rzędzie to 60-70 cm, między roślinami. Z kolei poziom cukrów w owocach można podnieść poprzez stosowanie odpowiedniego programu nawożenia czy specjalnych produktów nawozowych.

Plantacja zabezpieczona została przed ptakami
Plantacja zabezpieczona została przed ptakami

Na rynku zaczynają się pojawiać coraz więcej odmian kanadyjskich i rosyjskich, których wartość jest tak naprawdę dopiero oceniana. Z ich grona np. odmian Docz Velikana dobrze rokuje jako odmiana przemysłowa, bowiem poziom cukrów w owocach wynosił 13-15°Brix. Do mrożenia nie nadają się z kolei jagody odmian ‘Duet’, ‘Atut’ czy odmiana pod numerem ‘30’, z racji niskiej zawartości cukrów w owocach lub zanieczyszczeń (reszki ogonków na owocach w odmianie ‘30’).

Owoce odmiany '44'
Owoce odmiany ’44’

Owoce zbierane kombajnowo przeznaczane są w większości do mrożenia. Okazuje się że jest też popyt na świeże owoce. Jak informuje Jacek Grzyb kupujący owoce dla sieci sklepów „Piotr i Paweł”, poszukuje obecnie dostawców jagody kamczackiej. Są już pierwsi dostawcy, a pierwsze niebieskie jagody mają się już niebawem pojawić na sklepowych półkach tej sieci.

Koniunktura na owoce jagody kamczackiej jest póki co wysoka, a popyt na owoce zdecydowanie przewyższa podaż. Ta na pewno będzie rosła w kolejnych latach, warto więc już wcześniej odpowiednio zaplanować swoje plantacje pod względem przeznaczenia i zbytu owoców.

 






Poprzedni artykułTargi Macfrut szansą na ożywienie konsumpcji owoców i warzyw
Następny artykułDzień Polskiej Borówki – tak tworzy się historia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj