Dotychczas w gospodarstwie Leszka Jakubiaka w uprawie na wczesny zbiór jeszcze do niedawna dominowała odmiana 'Laszka’. Duże nadzieje wiązane z wprowadzoną już na skalę towarową oraz do doświadczenia porównawczego wcześnie dojrzewającą polską odmianą maliny o nazwie ‘Radziejowa’, której sadzonki do wdrożenia dostarczyła firma Agronom Berries. (fot. A. Orzeł)
’Radziejowa’ to odmiana owocująca tradycyjnie na pędach dwuletnich. Krzew rośnie średnio silnie. Wytwarza średnią liczbę jednorocznych pędów oraz odrostów korzeniowych. Pędy średniej grubości, sztywne. Młode pędy są jasnozielone z antocyjanowym zabarwieniem, starsze − brązowo-purpurowe. Kolce małe, krótkie, rzadko rozmieszczone. Liście 3-listkowe, jasnozielone, płaskie, szeroko owalne, listki wygięte wzdłuż nerwu do góry. Kwiatostany luźne, pędy owoconośne średniej wielkości. Owoce duże, o kształcie stożkowym, koloru czerwonego z niewielkim połyskiem, o atrakcyjnym wyglądzie, jędrne i smaczne. Dojrzewanie owoców jest wczesne, przypada na drugą połowę czerwca, tydzień wcześniej niż odmiany 'Laszka’.
Owoce są bardzo duże, atrakcyjne, deserowe, smaczne i trwałe o obrocie towarowym. Są jędrne, mało podatne na uszkodzenia mechaniczne w czasie zbioru i transportu oraz mało podatne na gnicie. Rośliny są mało podatne na przemarzanie, lecz pąki mogą być uszkadzane w czasie silnych mrozów. U tej odmiany trzeba się liczyć z dużą podatnością pędów na choroby. Jest z kolei mało podatna na szarą pleśń.
’Radziejowa’ została wyhodowana w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej Sp. z. o.o. przed dr Agnieszkę Orzeł oraz dr Jana Danka. 25 stycznia 2010 roku została wpisana do krajowego rejestru odmian roślin sadowniczych (KR) i Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa (KO).