Jubileuszowemu XXV Dniu Borówkowemu (więcej czyt. „Dzień Borówkowy – jubileuszowo”), zorganizowanemu w SGGW w Warszawie towarzyszyła wystawa firm oferujących swoje produkty i technologie rekomendowane w uprawie borówki wysokiej oraz opakowania niezbędne w sprzedaży jej owoców. W pierwszej części relacji z części wystawowej prezentujemy informacje o produktach wykorzystywanych w przygotowaniu owoców do sprzedaży.
Maszyny do sortowania
Z ofertą maszyn do sortownia owoców borówki wysokiej obecna była firma Archimedes. Z uwagi na coraz większe plantacje, rosnące wymagania odbiorców oraz trudności z
zatrudnieniem wystarczającej liczy osób do pracy coraz więcej plantatorów posiadających nawet średniej wielkości plantacje poważnie rozważa inwestycje w systemy do sortowania i konfekcjonowania owoców borówki wysokiej – informował Paweł Janiga z firmy Archimedes. W ofercie tej firmy są dwa modele maszyn Best z serii Primus. Sortery te wyposażone są w kamerę kolorową i lasery, co pozwala sortować owoce pod względem koloru i struktury – miękkości, zgniłe, a także pozbywać się podczas sortowania ciał obcych (liście, łodygi, owady, plastik, inne). W maszynach sortujących zastosowany specjalny system poziomego przenoszenia owoców, które po wysypaniu na przenośnik z okrągłymi, gumowymi paskami są cały czas przez niego transportowane, a kamera i wiązka światła laserowego dokonują jego analizy jakościowej. Owoce nie spełniające określanych parametrów wystrzeliwane są za pomocą działek powietrznych umieszczonych między okrągłymi paskami. Odsort można dzielić na dwie klasy jakościowe np. te z wadami koloru lub zbyt miękkie, dzięki temu owoce miękkie można przeznaczyć do mrożenia czy do innego rodzaju przetwarzania. Maszyna ta pozwala przesortować nawet 2,5 tony owoców na godzinę. W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano kilka takich maszyn z przeznaczeniem do sortowania borówek. Maszyny te można przeznaczyć również do sortowania wiśni czy mrożonych malin. W ofercie firmy jest maszyna wyposażona tylko w sortownik laserowy – rozwiązanie trochę tańsze pozwalające na usuwanie miękkich i zielonych owoców. Bardzo dużą zaletą systemu sortowania w sorterach Primus jest brak spadków produktu podczas jego transportowania – sortowanie odbywa się w jednej płaszczyźnie co zabezpiecza owoce przed ocieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi.
Opakowania z wentylacją
Firma Paccor, od tego sezonu oferuje opakowania produkowane w nowo wybudowanej fabryce w Skierniewicach. Dzięki produkcji bezpośrednio w kraju i zastosowaniu
najnowszych technologii produkcji opakowań, te mogą być oferowane w atrakcyjnych cenach. Do borówki, szczególnie rekomendowane są opakowania o pojemności 125 i 250, a do truskawek o pojemności 500 gram. Opakowania te posiadają wszelkie niezbędne standardy pozwalające na sprzedaż w nich owoców na rynkach całego świata.
Potrzeba utrzymania coraz lepszej jakości transportowanych owoców oraz uzyskanie oszczędności na schładzaniu owoców w pojemnikach spowodowała, że i w ofercie firmy Paccor są opakowania z wentylacją w dnie lub w wieczku. Dodatkowo opakowania te mogą być oferowane z folią absorpcyjną lub folią bąbelkową.
Jak informowała Gabriele Litwicka z FH Najbar, będące w ich ofercie wentylowane opakowania
włoskiej firmy Infia spełniają wymagania rynku angielskiego, a najczęściej kupowane pojemności to 125 lub 225 gram, rzadziej używane są opakowania o pojemności 150 gram. Zastosowana w nich boczna wentylacja pozwala zaoszczędzić nawet 20% kosztów energii ponoszonej na schłodzenie owoców. W ofercie firmy jest już 7 modeli opakowań z boczną wentylacją. Opakowania tego typu bardzo dobrze sprawdzają się również w technologii, w której na opakowanie naklejana jest folia.
Coraz więcej osób przekonuje się również do wkładek absorpcyjnych umieszczanych w opakowaniach. Tego typu wkładki rekomendowane są szczególnie dla owoców bardzo miękkich takich jak truskawki czy maliny. Kolor wkładek jest zawsze dostosowywany do koloru owoców.
Kartony na zamówienie
Trzeci już sezon pudła kartonowe na opakowania jednostkowe m.in. dla borówek czy malin oferuj firma BestPack. W jej ofercie znajdują się pudła z kartonu i tektury falistej o gramaturze 750g-1100 g, mogące pomieścić towar o masie od 1 do 20 kg. Firma ta dostarcza opakowania producentom na terenie całego kraju, dowożąc je własnym transportem. Oferowane przez tą firmą klejone opakowania nie mają narożników, przez co bardzo dobrze sprawdzają się jako opakowania zbiorcze dla małych pojemników w jakich oferowane są najczęściej borówki czy maliny. Jeśli owoce oferowane są w pojemnikach o pojemności 150 gram, dla lepszego wykorzystania powierzchni w pudłach kartonowych, opakowania można układać w dwóch warstwach przedzielonych kartonową przekładką.
Opakowania typu MAP
Jak informował Wojciech Pietroń z firmy PUCH z Poniatowej, jeśli planujemy eksportować owoce
borówki wysokiej i zależy nam na możliwie długim utrzymaniu ich jakości w obrocie towarowym lub chcemy dobrze przechować te owoce w chłodni warto ich opakowania z owocami umieścić w workach Xtend firmy StePac. Owoce w pojemnikach zamknięte w takim worku w zwykłej chłodni można przechowywać bez utraty ich jakości nawet 40 dni (w workach samoczynnie wytwarza się modyfikowana atmosfera). Jest to obecnie bardzo prosta i tania technologia wydłużenia trwałości owoców, a równocześnie nie wymagająca inwestycji w drogie i specjalistyczne rozwiązania niezbędne do wydłużania trwałość owoców. Jedno opakowanie na 5 kg owoców kosztuje około 0,32 euro. Opakowania te były już dostępne w ubiegłym roku i potwierdziły swoją przydatność dla takich owoców jak borówka, czereśnia czy malina. Tego typu opakowania powszechnie można już spotkać w sklepach praktycznie na całym świecie. Dlatego należy się liczyć z tym, że tego typu produkty będą coraz powszechniejsze, a może nawet staną się wymogiem pozwalającym utrzymać wysoką jakość owoców, a także warzyw oferowanych w sklepach. Wydłużony okres przechowywania oraz dłuższa świeżość produktu podczas obrotu towarowego to efekt połączenia modyfikowanej atmosfery, modyfikowanej wilgotności oraz kontroli kondensacji – informował Wojciech Pietroń.