Wegetacja w tunelach, zwłaszcza w warunkach wiosen takich jak obecna, przebiega znacznie szybciej niż w przypadku truskawek uprawianych w otwartym gruncie. O tej porze roku na roślinach wczesnych odmian uprawianych na przyspieszony zbiór widać już pierwsze zawiązane owoce. To krytyczny okres, choć budowa plonu w bieżącym okresie rozpoczyna się znacznie wcześniej, jeszcze w poprzednim roku po zbiorze owoców.

Po zbiorach

Budowa plonu była przewodnim wątkiem wypowiedzi Michała Wojcieszka z Yara Poland, którą zarejestrowałem w postaci niedługiego filmu w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza w Michałowie pod Naruszewem w połowie kwietnia. Specjalista dość szeroko omówił tam zasady poprawnego odżywiania truskawek. W okresie pozbiorczym rekomenduję zastosowanie nawozu YaraMila Complex w dawce 150 kg/ha. To kompleksowe rozwiązanie, które zapewni roślinom komfort pokarmowy w okresie lata i jesieni. Jeżeli nie jest to możliwe, to opcją nieco okrojoną, ale także godną uwagi będzie podanie YaraLiva Nitrabor w dawce 100 kg/ha. Oba te rozwiązania polepszą zimowlę i start wiosenny. Dzięki nim możemy cieszyć się intensywnym kwitnieniem, a w kolejnych fazach sezonu lepszymi zbiorami – mówił M. Wojcieszek.

Po ruszeniu wegetacji

Specjalista zalecał, by wiosną wykonać analizy zasobności gleby – o ile w niej w tunelach uprawiane są truskawki – by dokładnie ustalić jakie makro i mikroelementy i w jakiej ilości podać truskawkom. Badanie metodą uniwersalną (ogrodniczą) daje dobry obraz sytuacji i stanowi punkt wyjścia do formułowania planu nawożenia wiosennego. Znaczenie zwłaszcza na etapie zakładania plantacji ma także analiza wody. Wiosną zasobność gleby zbilansować można za pomocą nawożenia posypowego. W przypadku uprawy na zagonach wyścielanych folią będzie jednak można wykonać je w ograniczonym stopniu. W takiej technologii uprawy stosuje się fertygację. Gdy temperatura gleby przekracza 10°C, systemy korzeniowe truskawek działają efektywnie, a żywienie roślin prowadzić w taki sposób, by odniosło pożądany skutek. Nie zapominać należy także o nawożeniu nalistnym.

Szczegóły na filmie

Program nawożenia truskawek w tunelach według M. Wojcieszka, a także szereg wartościowych uwag o charakterze agrotechnicznym znajduje się w poniższym materiale filmowym. Zachęcam, by poświęcić chwilę i się z nim zapoznać z uwagi na jego wysoką wartość merytoryczną:

Z tym jak część w przedstawionych w materiale filmowym zaleceń nawożeniowych sprawdza się w praktyce, będziecie mogli zobaczyć już 28 kwietnia podczas szkolenia pt. Truskawki i maliny – sprawdzone w praktyce







Poprzedni artykułDopłaty do nawozów – wymagane dokumenty
Następny artykułTruskawki i maliny – sprawdzone w praktyce – szkolenie 28 kwietnia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj