Jedną z firm, które od samego początku zaangażowały się w projekt Malinowe Factory realizowany w gospodarstwie dr Pawła Kraca, jest Yara Poland. Dostarcza ona rozwiązań do żywienia krzewów. O produktach z oferty przedsiębiorstwa jakie zostały włączone do projektu opowiedział jego przedstawiciel Wojciech Wojcieszek.
Fertygowanie malin uprawianych w podłożach inertnych
W swym wystąpieniu specjalista skupił się przede wszystkim na uprawie malin w podłożach inertnych. Wykorzystanie doniczek rozwiązuje niektóre problemy. Stwarza jednak także pewne wyzwania. Uprawa w doniczkach to kolejny etap dla wielu gospodarzy. Trzeba jednak pamiętać, że podłoże które się w nie wkłada nie zawiera składników odżywczych. Trzeba je roślinom dostarczyć. Na szczególną uwagę zasługują mikroelementy, gdyż produkcja taka jak tutaj jest bardzo intensywna. Zapotrzebowanie na nie jest więc wysokie. – mówił W. Wojcieszek. Zachęcał więc plantatorów, aby zamiast nawozów z gamy Kristalon, które świetnie sprawdzają się w uprawie malin w glebie sięgać po produkty z gamy Superba. Mają one bogatą kompozycję mikroelementową. Dobre uzupełnienie dla nich stanowi YaraTera Super FK 30. Nawóz ten bogaty jest w polifosforoany. Dzięki nim rozwój systemów korzeniowych roślin jest lepszy. To przekłada się na wydajniejsze pobieranie składników pokarmowych z podłoża. Bardzo ważne jest na przykład odżywienie malin wapniem. Podanie nawozu polifosforanowego zwłaszcza po przelaniu czy podsuszeniu korzeni sprzyja ich regeneracji i szybszemu pobieraniu tego składnika z podłoża. Dodatek Super FK 30 zmniejsza jednocześnie ryzyko wytrącania się osadów mineralnych i zatykania się kroplowników w systemach fertygacyjnych
Poprawne komponowanie pożywki
Prelegent przekazał też kilka ciekawych informacji dotyczących regulacji odczynu pH podawanej pożywki w oparciu o kwas azotowy. Mówił m.in. o regulacji jego dawki w oparciu o ilość wodorowęglanów w wodzie wykorzystywanej do fertygacji. Wspomniał też o zależnościach pomiędzy podawaniem kwasu azotowego a nawozów azotowych. Dużą część jego wypowiedźi podczas szkolenia zorganizowanego na początku września w ramach projektu Malinowe Factory 2020 zarejestrowaliśmy dla Państwa w formie materiału filmowego. Zachęcamy do zapoznania się z nim:
Polecamy również:
- Ochrona biologiczna truskawek i malin na topie
- Dotacja na ochronę środowiska i klimatu. Kto otrzyma wsparcie?
- Plantacja zniszczona przez deszcz lub powódź? Można składać wnioski o pomoc finansową
- Ramowy program Międzynarodowej Konferencji Borówkowej – 6-7 marca 2025
- Najwięksi producenci i eksporterzy truskawek. Gdzie jest Polska?