Stowarzyszenie Lubelskich Producentów Malin (SLPM) to pierwsze, zarejestrowane w Polsce stowarzyszenie reprezentujące interesy producentów malin. Jest zarejestrowane w KRS jako jedyne stricte malinowe stowarzyszenie w Polsce. Jego celem jest kreowanie i popieranie inicjatyw społecznych zmierzających m.in. do wzmocnienia pozycji Polskiego rolnika w społeczeństwie, ochrony interesów polskiej wsi oraz propagowania wysokiej jakości polskich malin oraz owoców miękkich.
Prezesem Stowarzyszenia Lubelskich Producentów Malin jest Sebastian Huber. W zarządzie zasiadaj również Rafał Wieczorek, Marta Termenta oraz Karolina Nizioł, Łukasz Pietraś oraz Anna Głusiec.
SLPM w ostatnich tygodniach aktywnie uczestniczyło i wspierało protesty rolników, m.in. protest rolników w Kraśniku i blokadę drogi ekspresowej S19 i DK 19 węzeł Kraśnik-Północ. Protest trwał od 20 lutego do 29 lutego, łącznie 222 godziny.
Jak informuje Sebastian Huber była to do pory najdłuższa blokada drogi tej klasy nie tylko w Polsce, ale w Europie. Zablokowaliśmy węzeł Via Carpatia drogi międzynarodowej i tranzytowej z Salonik w Grecji do Kowna na Litwie. Pierwszego dnia protestu zebraliśmy 600 ciągników i ponad 1000 uczestników. Przez prawie 10 dni następowały ciągłe rotacje pojazdów, sprzętu i ludzi – informuje S. Huber. W protestach uczestniczyło kilka tysięcy osób. SLPM protestowało wspólnie z transportowcami, myśliwymi, pszczelarzami, przedsiębiorcami i zwykłymi mieszkańcami. Protest został zorganizowany przez niezależnych, niezrzeszonych rolników z powiatu Opolskiego, Kraśnickiego, Lubelskiego i Janowskiego bez udziału żadnego związku czy Izby Rolniczej. Protest był obywatelki, niepolityczna i ponad podziałami. Wielu ludzi i organizacji próbowało przypisać sobie współorganizację protestu, lecz na bieżąco było to negowane, dementowane i prostowane.
Postulaty SLPM to postulaty ogólnopolskie takie jak likwidacja zielonego ładu, ograniczenie niekontrolowanego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i krajów trzecich, wprowadzenie cła i embarga na import.
Trzeci postulat to rozwiązania systemowe:
– wzmocnienie polskiego przemysłu spożywczego i przetwórczego w ramach Krajowej Grupy Spożywczej;
– wzmocnienie zakładów produkujących nawozy – Grupy Azoty oraz spóki Anwil;
– powstanie polskich spółek, które będą miały wpływ na rynek rolny i spożywczy w Polsce i będą konkurowały z kapitałem zagranicznym.
Dwóch przedstawicieli SLPM uczestniczyło w rozmowach z premierem w centrum dialogu społecznego w Warszawie 29 lutego. Walczymy nie tylko o zboża i hodowlę zwierzęcą, ale także o owoce miękkie i sadownictwo szczególnie w naszym regionie – komentuje S. Huber.
SLPM w imieniu producentów malin, ale też innych owoców jagodowych składa nieprzerwanie od minionego sezonu postulaty do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W postulatach wnioskuje o m.in:
1. Bezpośredni i merytoryczny dialog z rolnikami. Systematyczny udział przedstawicieli środowiska w pracach komisji rolnictwa. Niezwłoczne szerokie konsultacje w zakresie produkcji, handlu, dystrybucji i przetwórstwa owoców.
2. Całkowity zakaz lub znaczne ograniczenie importu wszystkich produktów rolnych z Ukrainy. W pierwszej kolejności produktów newralgicznych, które mają największy udział w rynku. Wprowadzenie limitów importowanych np. na maliny pod wszystkimi kodami, obejmującymi owoce świeże, mrożone, pulpę czy koncentrat. Limit na import tych produktów powinien wynosić 5-10 tyś ton i być wprowadzony na okres minimum 3 lat, a najlepiej na okres 10 lat. Takie ograniczenie w ocenie przedstawicieli SLPM można wprowadzić przez uchwałę i ustawę ministerialną poza kompetencjami Komisji Europejskiej.
3. Powrót cła na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy najlepiej bezterminowo, tak jak to było przed 2014 rokiem.
3. Zniesienie lub złagodzenie ekoschematów w dopłatach bezpośrednich. Wstrzymanie lub znaczne odroczenie norm, odejście natychmiastowe od normy GAEC 8.
4. Przywrócenie środków ochrony roślin niezbędnych w produkcji, których nie można niczym zastąpić. Środki biologiczne są dużo droższe i nieskuteczne lub nie działają.
5. Działania ustawowe w kierunku ustalenia ceny minimalnej i kontraktacji na produkty rolno-spożywcze dla producentów. W sytuacji zakazu bądź ograniczenia importu z poza UE, będzie to miało praktyczne przełożenie na sytuację rynkową. Tak jak ma to miejsce w Serbii, dlatego u nich stawki za maliny przemysłowe w 2023 roku wynosiły 7–11 zł/kg, a w Polsce 3–5,2 zł/kg.
6. Wzmocnienie producentów nawozów w takich firmach jak Grupa Azoty czy Anwil w celu uspokojenia sytuacji na rynku nawozów mineralnych. W porównaniu z 2020 rokiem nawozy mino spadku cen wielu surowców do ich produkcji oraz cen oferowanych za płody rolne są 2-krotnie droższe. To powoduje, że produkcja owoców przmysłowych stała się nieopłacalna. Ceny nawozów mają znaczący wpływ na cenę naszych produktów i ich konkurencyjność. Jak tak dalej będzie nie będziemy w końcu kupować nawozów bo nie będzie nas na nie stać – komentują przedstawiciele SLPM.
7. Opublikowanie listy firm sprowadzający owoce miękkie z Ukrainy i z poza UE. Stowarzyszenie wystąpiło oficjalnie do ministerstwa pod koniec roku o taką listę. Ministerstwo niestety jej nie udostępni z uwagi na niewielki interes społeczny i możliwość uderzenia w wizerunek podmiotów, które na tej liście widnieją. Taka była odpowiedź ministra na początku stycznia więc można wywnioskować po czyjej są stronie na pewno nie rolników – informuje SLPM.
8. Rozpoczęcie prac nad powstaniem Polskiego holdingu spożywczego oraz rozwiązania ustawowe korzystne dla zakładania spółdzielni bezpośrednio przez producentów.