Tegoroczne targi Fruit Logistica (3-5 lutego) to bez wątpienia największa na świecie impreza koncentrująca w jednym miejscu producentów, sprzedawców i kupców owoców i warzyw z całego świata.
Fruit Logistica to również ważne wydarzenie dla sektora owoców jagodowych, o których w czasie tych berlińskich targów mówiono, że są jednym z najsilniej rozwijających się segmentów w branży owocowej w ostatnich latach. Spowodowane jest to coraz lepszą jakością oferowanych produktów i ich dostępnością. Owoce te cieszą się również coraz większym zainteresowaniem z uwagi na to, że są produktem łatwym do jedzenia – prostą szybką przekąską o wybitnych właściwościach zdrowotnych. Te wszystkie aspekty można znaleźć w ofercie firm, które na targach oferowały nie tylko owoce czy ich przetwory, ale również w swoim portfolio mają coraz to nowe technologie pakowania, najróżnorodniejsze opakowania jednostkowe czy też rozwiązania wpływające na wydłużenie trwałości pozbiorczej owoców.
Berlińskie targi to miejsce nawiązywania nowych kontraktów handlowych i podtrzymywania dotychczasowych, o czym wiedzą firmy uczestniczące w tym wydarzeniu od wielu już lat.
Polska w hali – CityCube Berlin
Owoce jagodowe, a w szczególności borówki, stały się obok jabłek polską specjalnością, z czym można było się zapoznać odwiedzając hale CityCube Berlin, gdzie po raz drugi z rzędu znajdowały się polskie stoiska. Zarówno duże narodowe o rekordowej powierzchni 600m2 jak i kilkanaście stoisk wystawiających się w jego sąsiedztwie krajowych przedsiębiorstw. Szczególnie silnie reprezentowane były w nich firmy produkują borówki, oferowane przez Polish Berry Cooperative (więcej o jej ofercie czyt..), Balticberry czy Blueamber, a także krajowe szkółki jak Agronom Berries czy szkółka Korfanty.
Po raz kolejny organizatorem stoiska narodowego był ZSRP. Jak informował Mirosław Maliszewski, prezes ZSRP i poseł na sejm, polskie narodowe stoisko jak zwykle zrzesza dużą liczbę polskich grup i organizacji producenckich, które co roku umacniają swoją pozycję na międzynarodowych rynkach. Obecność naszych firm w Berlinie jest bardzo ważna, w kontekście trudności w eksporcie owoców i warzyw na rynek rosyjski. Obecność w Berlinie to możliwość nawiązania nowych kontaktów handlowych, co jest szczególnie ważne dla producentów krajowych jabłek. Trzeba również przyznać, że rozwój polskiego stoiska związany jest z coraz lepszym rozwojem polskiego eksportu i sprzedaży naszych świeżych produktów na coraz to bardziej odległe rynki. Oczywiście priorytetem jest dla nas sprzedaż owoców na rynku unijnym – mówił M. Maliszewski.
Berlin w ciągu trzech dni przyciąga wszystkich najważniejszych kupców z całego świata, dlatego także ważna jest tutaj obecność polskich przedsiębiorstw zajmujących się eksportem owoców i warzyw. Doskonałym przykładem, że Polska potrafi nawiązywać relacje z nowymi odbiorcami jest otwarcie się na polskie jabłka rynku wietnamskiego – mówiła Dorota Białczak, radca rolny ambasady polskiej w Berlinie
Kolejny raz gratulujemy bardzo dobrego przekazu – pokazującego, że mamy dobrej jakości owoce, dobrych eksporterów i, że nasz kraj jest wiarygodnym dostawców dobrej jakości owoców. Wiemy, że ten rok, nie należy do łatwych i tym bardziej z podziwem patrzę w stronę polskiego stoiska, które jest coraz większe i coraz lepiej się prezentuje – mówił Waldemar Żółcik, prezes Unii Owocowej
Maszyny do sortowania i pakowania
W przypadku owoców jagodowych i rozwiązań oferowanych dla tego sektora, można powiedzieć, że bardzo dużo się dzieje w samej technice sortowania i pakowania. W ramach targów firma SerMac z Włoch zaprezentowała swoją najnowszą maszynę do sortowania owoców borówki. Maszyna ta dopracowana jest jeśli chodzi o kalibrację owoców ze względu na wielkość i ewentualne uszkodzenia zewnętrze, trwają również ostatnie prace nad wprowadzeniem rozwiązań oceniających jakość wewnętrzną owoców. Nowe modele urządzeń sortujących zaprezentowała także firma Weco z USA. Kilka nowości usprawniających proces pakowania owoców do opakowań jednostkowych prezentowała firma Krebeck, która zmieniła dotychczas oferowany system zadawania owoców do opakowań. Nowością tej firmy prezentowaną podczas targów była maszyna pozwalająca na bardzo sprawne kontrolowania masy i jakości takich owoców jak truskawki czy malin. Podobne rozwiązania w swojej ofercie ma również firma Viscon (w Polsce reprezentowana przez firmę Brinkmann).
Opakowania
Jeśli chodzi już o opakowania jednostkowe, to w tej dziedzinie coraz więcej jest różnego rodzaju pojemników, w którym jednocześnie oferowane jest kilka gatunków owoców. Jeszcze do niedawne dominowały tutaj opakowania z przykrywką. Tegorocznym, można nawet powiedzieć swego rodzaju trendem były wysyp różnego rodzaju maszyn i folii naklejanych na opakowanie jednostkowe.
W przypadku trochę większych opakowań prezentowano np. 1-kg opakowania z pulpy na truskawki czy też różnego rodzaju składane kartonowe pojemniki na 2, 1 czy 0,5 kg owoców. Nowości z zakresu opakowań zbiorczych wprowadzają także firmy oferujące opakowania z plastiku np. firma Bekuplast wprowadza nowe modele składanych opakowań (1 lub 2 warstwowe), które dzięki nowej technologii produkcji są zdecydowanie tańsze od dotychczas oferowanych. Nowością są także opakowania z plastiku, do którego dodawane jest około 20% drewna, dzięki czemu do ich produkcji zużywa się mniej sztucznych komponentów.
od lat kupuję skrzynki na owoce miękkie od bekuplast, polski producent, bardzo dobra jakość