Polska borówka wysoka – gdzie jesteśmy?



Już po raz kolejny w publicznych mediach podawane są błędne informacje o miejscu Polski w światowej produkcji borówki wysokiej. Skąd się wzięły i czemu są powielane, trudno powiedzieć, prawdopodobnie pochodzą sprzed lat, kiedy na początku XXI wieku był moment, że zajmowaliśmy w tym rankingu 3. miejsce. To już przeszłość i raczej nie ma szans na powrót do pierwszej trójki.

Jako Polacy lubimy się chwalić, ale informacje jakie pojawiły się w mediach publicznych w ostatnich roku sprowokowały mnie do przygotowania tego materiału. W trakcie zbiorów owoców borówki padały już stwierdzenia mówiące o tym, jaką to jesteśmy potęgą w ich produkcji i że zajmujemy 3 pozycję na świecie w tym zakresie – co oczywiście jest nieprawdą. Informację te powtórzono w jednym programów nadawanych jakiś czas temu w telewizji publicznej, gdzie za prawidłową odpowiedź na pytanie, które miejsce w świecie zajmuje Polska w produkcji borówki, uznano, że trzecie. Media wszak powinny podawać sprawdzone informacje. Jaka jest wiec prawda o polskiej borówce? Proszę bardzo:

Najbardziej wiarygodne dane o produkcji borówek na świecie podawane są na corocznym spotkaniu członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Borówkowego (International Blueberry Organization – IBO). Na spotkaniu odbywającym się w kwietniu 2013 roku w Chile jak zawsze podano informacje o światowej produkcji borówek, która w ostatnich latach kształtowała się następująco:


W tym światowym rankingu Polska zajmuje 6 pozycję, bowiem z danych za 2012 rok wynika, że pod względem wielkości zbiorów przewyższyły nas już Chiny. Niewątpliwie zaś kraj nasz może się poszczycić pierwszym miejscem w produkcji owoców borówki w Europie. Na drugiej pozycji są Niemcy z już ustabilizowanym poziomem produkcji i Hiszpania, gdzie cały czas przybywa nasadzeń, produkcja owoców ciągle rośnie i kraj ten staje się poważnym dla nas zagrożeniem w europejskim rankingu producentów borówki. Analizując powyższe dane widać wyraźnie tendencję wzrostową w wielkości nasadzeń i produkcji owoców we wszystkich wymienionych krajach i kontynentach. Bardzo dynamicznie rozwija się produkcja owoców w Chinach gdzie obszar uprawy na przestrzeni ostatnich kilku lat zwiększył się z ponad 200 ha do przeszło 12 000 ha i w najbliższych latach zbiory borówki w tym kraju będą szybko rosły. Tendencję wzrostową ma cały czas Ameryka Północna, dynamiczny wzrost jest też w Chile, który to kraj w przeciągu ostatnich kilku lat stał się głównym eksporterem owoców borówki na świecie (blisko 90 tys. ton w sezonie 2012/13, przy produkcji prawie 100 tys. ton rocznie).

Przewidywania na najbliższe lata również mówią o dalszym wzroście wielkości produkcji owoców borówki. Według IBO w 2015 roku zbiory tych owoców na świecie mogą osiągnąć poziom blisko 600 tys. ton, a w 2017 roku – nawet już 660 tys. ton. Oczywiście niemała jest w tym zasługa Polski, gdzie, jak szacuje GUS, zebraliśmy w 2103 roku już 15 000 ton owoców borówki. Powierzchnia uprawy ciągle rośnie, przybywa nowych plantacji powiększane są już te istniejące, więc i wielkości produkcji owoców będzie rosła w najbliższych latach – ale 3 pozycja w światowym rankingu to już przeszłość.







Poprzedni artykułTruskawki po szkocku – Zbiór i zarządzanie produkcją, FILM
Następny artykułWstępny program Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj