W 2024 roku grupa jagodowych plantatorów z Polski miał możliwość odwiedzić miejsca produkcji podłoży kokosowych firmy Botanicoir na Sri Lance. Był to bardzo pouczający wyjazd, pokazujący jak bardzo ważny wybór podłoża o dobrej i powtarzalnej jakości. Mówią o tym Krzysztof Sak z firmy 4Berries oraz Kalum Balasuriya właściciel firmy Botanicoir.
„Kokos” ze Sri Lanki
Firma Botanicoir obchodzi w tym roku 20-lat swoje działalności związanej z produkcją podłoży kokosowych. Jest ona realizowana w kilku lokalizacjach na Sri Lance. Kraj ten zajmuje 4. miejsce na świecie w produkcji kokosów i pozyskuje ich w ciągu roku 3 mld sztuk. Na 3. miejscu są Indie – ok. 18 mld szt. rocznie, na 2. Filipiny – 19 mld szt., a największym ich dostawcą jest Indonezja z roczną produkcją 20 mld szt. Jest to surowiec odnawialny. Jego zasoby są duże w poszczególnych krajach, a tam, gdzie biznes kokosowy się rozwija, wciąż powstają nowe plantacje. Na samej tylko Sri Lance orzechy kokosowe rosną na powierzchni 444 tys ha. Na razie nie mamy obaw co do dostępności tego surowca do produkcji podłoży – podkreśla Kalum Balasuriya.
Buforowanie podłoży kokosowych
Bardzo ważnym elementem produkcji podłoży kokosowych jest buforowanie. Oprócz dostępu do surowca, naszą kolejną przewagą jest dostęp do dobrej jakości wody. Średnio EC wody którą użytkujemy wynosi 0,1 mS/cm, maksymalnie 0,5 mS/cm w czasie suchych miesięcy. Taka woda to kluczowy element przy buforowaniu. Kiedy płuczemy i buforujemy podłoża w specjalnie to tego przygotowanych silosach jest ono zlewane kilkadziesiąt razy zraszaczami umieszczonymi na specjalnym ramieniu. To w połączeniu z dobrej jakości wodą, sprawia, że proces ten jest niezwykle efektywny i jesteśmy w stanie usunąć wszelkie niechciane pierwiastki – wyjaśnia właściciel Botanicoir.
Jeśli używa się do produkcji maty z podłożem niebuforowanym i wykonuje to samodzielnie okazuje się to być trudne i mało efektywne. Trudno poprzez kroplowniki podać wystarczają ilość pożywki, tak by cała objętość mat została równomiernie przepłukana. Tak więc korzystanie z gotowych mat, prawidłowo zbuforowanych jest kluczem do sukcesu w uprawie roślin jagodowych.
Jednolite i wyrównane podłoże
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest pozbycie się z podłoża pyłu kokosowego, czyli cząstek o średnicy poniżej 1 mm. Te drobne cząstki w trackie każdego kolejnego cyklu nawadniania przemieszczałyby się na dno maty czy pojemnika i tam zalegały. Wtedy zatrzymują wodę i blokują drenaż. Pozostawienie pyłu w podłożu powoduje, że maty są nadmierne uwodnione, a system korzeniowy osłabiony. Pozbycie się pyłu kokosowego z substratów nie jest łatwe. Stworzona przez Botanicoir technologia umożliwia uzyskanie podłoża bardzo wysokiej jakości, przeznaczonego dla producentów roślin jagodowych. Kolejną kwestią jest jednolitość i wyrównanie substratu. Zespół technologów pracuje cały czas nad tym, by każda partia podłoża była taka sama i by miała odpowiednie parametry, m.in. nasiąkliwość.
Popularność uprawy w substratach rośnie
Od kilku lat w Polsce działa firma 4berris która kieruje Krzysztof Sak. To za jej pośrednictwem podłoża od Botanicoir trafiają do polskich plantatorów owoców jagodowych. Prawdopodobnie jest do dla nas 4-5 rynek pod względem wolumenu sprzedaży. Więc tak, jest to dla nas bardzo ważny rynek. Widzimy, że wielu producentów przechodzi z uprawy w ziemi na uprawę w substratach, dlatego bardzo skupiamy się na polskim rynku – powiedział Kalum Balasuriya.
Więcej ciekawych informacji o firmie Botnicoir i produkcji podłoży kokosowych można znaleźć w czasopiśmie Jagodnik.