Choć na większości plantacji zbiory już się zakończyły lub dobiegają końca, nie oznacza to wcale zakończenie dbałości o rośliny. Te które pozostają na owocowanie na kolejny rok, wymagają dalszej ochrony i nawożenia. Również zakłada się w tym czasie nowe plantacje truskawek. W tak trudnych warunkach jakie obecnie panują wymagają szczególnej dbałości o rośliny. Temat nawożenia takich plantacji omawia Magdalena Cieślak- Włodarczyk z firmy Yara Poland.

Plantacje truskawek zakładane w maju/czerwcu

Aktualnie mamy już początek kwitnienia naszej kolekcji odmian truskawek. Była ona zakładana 4 tygodnie temu z sadzonek różnych typów od frigo A+, A++ po sadzonki w klasie tray.  

Jeżeli chodzi o fertygację, niedawno podaliśmy drugą dawkę YaraVita LEOTRAC w ilości 5 litrów na hektar. Na tym etapie skupiamy się na budowie systemu korzeniowego, który zapewni zdrowe i dobrze rozwinięte rośliny, a co za tym idzie, wysokiej jakości owoce. Część z naszych truskawek pochodzi z sadzonek A++, gdzie balans między częścią generatywną a wegetatywną jest nieco zaburzony. Dlatego wkrótce zastosujemy KristaLeaf FOTO, aby wspomóc proces fotosyntezy i utrzymać równowagę między owocami a częścią nadziemną roślin – wyjaśnia Magdalena-Cieślak Włodarczyk.

W trzecim i czwartym tygodniu po przyjęciu się roślin, używany będzie również podawać Kristalon żółty 13-40-13 o wyższej zawartości fosforu, aby wspierać rozwój systemu korzeniowego. Zależy nam na dobrze rozbudowanych korzeniach, co pozwoli roślinom efektywnie korzystać z zasobów gleby.

Ostatnie temperatury powietrza sięgały nawet 30 stopni, więc regularne nawadnianie jest kluczowe, aby nie przesuszyć plantacji. Truskawka składa się w głównej mierze z wody, dlatego cykle nawodnieniowe lepiej gdy będą częste, ale krótsze.

Plantacje truskawek po zbiorach

Sezon w tym roku był szybki i krótki. Na plantacjach towarowych zbiory już się zakończyły, ale nie można zapominać o plantacjach. To, jak zatroszczymy się o nie teraz, wpłynie na przyszły sezon.

Po zbiorach mamy dwa sposoby pielęgnacji plantacji. Jeśli rośliny są w dobrej kondycji i nie widać chorób, można nie kosić plantacji. Jednak ze względu na trudne warunki w tym roku, warto wykonać ten zabieg fitosanitarny. Po koszeniu musimy odbudować części nadziemne roślin, stosując Kristalon niebieski z większą zawartością azotu. Przez około cztery tygodnie podajemy 15 kilogramów na hektar w cyklach tygodniowych.

Dla plantacji, które nie były koszone, nawożenie może być mniej intensywne. Plantacje uprawiane w gruncie możemy zasilać posypowo nawozem YaraMila Complex, w dawce od 100 do 150 kilogramów na hektar, w zależności od odmiany i typu gleby.







Poprzedni artykułPorzeczka czarna – zachować spokój
Następny artykułSezon borówkowy 2024 w opinii ekspertów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj