Pierwsze zabiegi na plantacjach krzewów jagodowych (monitoring plantacji, 18.03.2024 r.)

Na młodych liściach widać już różnego rodzaju plamistości liści


Po szczególnie ciepłym lutym wegetacja w tym roku wystartowała wyjątkowo wcześnie. Na plantacjach krzewów jagodowych z każdym dniem pojawia się coraz więcej liści, a co za tym idzie konieczne jest rozpoczęcie lustracji i wykonanie pierwszych zabiegów zwalczających szkodniki po ich stwierdzeniu.

Wczesne choroby liści

Nie da się ukryć że tkanka młodych liści jest najbardziej wrażliwa na wszelkiego rodzaju infekcje patogenów. Niezależnie od gatunku będą tam się pojawiały choroby powodujące plamistości liści, których sprawcami mogą być zarówno patogeny grzybowe jak i bakteryjne. 

W pierwszej kolejności na początku sezonu warto sięgać po produkty zawierające miedź i siarkę.

Dodatkowo na plantacjach porzeczek kolorowych i agrestu zagrażającą ich uprawie chorobą jest amerykański mączniak agrestu, który bardzo dobrze rozwija się na najmłodszych liściach. Również i truskawki są podatne na występowanie mączniaków już od samej wiosny.

W okresie niskich temperatur (wykazuje działanie już od temperatury 7-8oC, kiedy większość standardowych produktów nie działa, a patogeny już się rozwijają), warto pamiętać o możliwości zastosowania w takich warunkach preparatu Serenade ASO zwalczającego szarą pleśń i mączniaka prawdziwego w polowej uprawie truskawek, porzeczek, malin, borówek, agrestu czy aronii. Środek ten warto stosować zapobiegawczo od fazy przed kwitnieniem do drugiego zbioru (większość owoców wybarwiona) (BBCH 55-89).

Mimo kalendarzowo wczesnej pory konieczne jest wykonanie pierwszych zbiegów pozwalających zwalczyć te uciążliwe choroby. Wiadomo jest, że w profilaktyce chorób bakteryjnych szeroko wykorzystywana jest miedź. Można zatem w tym czasie podać jej dawkę w postaci nawozu miedziowego, który skutecznie wpłynie na poprawę zdrowotności plantacji ograniczając tym samym szerokie spektrum zwalczanych chorób. Produkty te będą pełniły funkcję odżywczą (Miedziowy 600 SC, Miedziowy 50 WP), a zdrowe rośliny są mniej podatne na niekorzystne warunki środowiskowe.

Z kolei we wczesnej profilaktyce mączniaków skutecznym rozwiązaniem są produkty siarkowe. Dla części gatunków (malina, porzeczki, agrest) zarejestrowany został nowy fungicyd Thiopron. W pozostałych wypadkach wskazane będzie wdrożenie do programu dokarmiania dolistnego nawozów siarkowych jak np. Opti Siarka 80 WG.

Ze względu na nadal utrzymujące się niskie temperatury dwukrotne zabiegi produktami miedziowymi w połączeniu z siarką będą wspierały rośliny na plantacjach na wczesnym etapie ich wzrostu.

Małe, ale już są

Nie jest jeszcze bardzo gorąco, ale już na plantacjach polowych znaleźć pierwsze osobniki mszyc. Może nie są one w tej fazie jeszcze bardzo uciążliwe, ale wskazane jest ich wczesne zwalczanie tak by kolonie nie rozrosły się nadmiernie. Dodatkowo mszyce są wektorem wszelkich wirusów co równie skłania nas ku konieczności ich zwalczania. We wczesnych fazach i niespokojnych wiosennych temperaturach dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie insektycydu Decis Expert 110 EC oraz pozostałych zarejestrowanych produktów zawierających deltametrynę.

Cieplejsze dni to również czas migracji szkodników takich jak misecznik na borówkach (tu ze zwalczaniem można jeszcze poczekać), a także wielkopąkowca na porzeczkach. W przypadku tego drugiego należy bezwzględnie wykonać zabieg preparatem olejowym, o ile nie spodziewamy się przymrozków do 2-3 dni po zabiegu. Bezpiecznym, a zarazem skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie także preparatów o działaniu fizycznych m.in. RODEO zwłaszcza w przypadku drobnych szkodników takich jak: mszyce, przędziorki oraz larwy miseczników.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i Chemirol







Poprzedni artykułTe wymagania pozostaną z nami na dłużej
Następny artykułProtesty rolnicze 20 marca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj