Pierwsze spotkania polowe Klubu Jagodowego Agrosimex (cz. II) – malina



W czasie ubiegłotygodniowych spotkań polowych Klubu Jagodowego Agrosimex
rozmawiano nie tylko o truskawkach, ale również malinach. Przedstawienie zaleceń dotyczących uprawy tego gatunku odbyło się na 6 kwietnia na plantacji w Rembertowie pod Tarczynem.

Na malinowych plantacjach notowane są sporadyczne uszkodzenia mrozowe, a rośliny w większości dobrze przetrwały zimę. Jak mówiła Karolina Felczak z firmy Agrosimex nie można jednak dać się zwieść pozorom. Młode rozwijające się liście są bardzo podatne na infekcje. Chorobą, która w ostatnich latach mocno doskwiera plantatorom jest rdza maliny. Do infekcji dochodzi już wczesną wiosną. Jedynym preparatem zarejestrowanym do walki z tą chorobą jest Zato 50WG. Warto zwrócić uwagę, że nawozy siarkowe takie jak Microthiol podawane kilkakrotnie do kwitnienia w dawce ok 5 kg/ha ograniczają występowanie tej choroby.
Kolejną ważną chorobą jest zamieranie pędów malin. Jest ona powodowana prze szereg patogenów jednak większość preparatów zarejestrowanych do zwalczanie szarej pleśni ograniczą występowanie tej choroby. Najlepiej w walce z szarą pleśnią sprawdzi się Pyrus 400 SC (pirymietanil) i fungicydy oparte na kaptanie, tiuramie i iprodionie.
Do walki z przędziorkami warto zastosować, podobnie jak w truskawce Safran 18 EC w połączeniu z adiuwantem Prolonger.
Również w przypadku malin odżywianie powinno być oparte o nawozy doglebowe. W tym przypadku na malinie letniej warto zastosować np. Rosafert 10-8-24. Nawożenie to warto poprzedzić opryskiem pasów herbicydowych Rosahumusem zawierającym duża dawkę kwasów humusowych. Dalsze nawożenie można uzupełniać przez fertygację i nawożenie dolistne oparte na nawozach z serii Rosaleaf.

Nawadnianie

Grzegorz Głuszcz, który w firmie Agrosimex zajmuje się projektowaniem instalacji nawodnieniowych i montażem urządzeń do fertygacji
Grzegorz Głuszcz, który w firmie Agrosimex zajmuje się projektowaniem instalacji nawodnieniowych i montażem urządzeń do fertygacji

We wszystkich spotkaniach uczestniczył również Grzegorz Głuszcz, który w firmie Agrosimex zajmuje się projektowaniem instalacji nawodnieniowych i montażem urządzeń do fertygacji.

———–

Zachęcamy wszystkich do odwiedzania strony www.doradztwosadownicze.pl na której zamieszczane są na bieżąco informacje o działaniach podejmowanych na plantacjach a także harmonogram kolejnych spotkań.

Źródło: mat. firmy Agrosimex






Poprzedni artykułKonferencja prasowa firmy DuPont
Następny artykułZŁOTA JEDENASTKA – wygraj w loterii BASF!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj