Borówkowe Faktory, które odbyły się 6 września w Karczmiskach, przyciągnęły blisko 300 uczestników z Polski i zagranicy. To piąta edycja projektu, który ma na celu propagowanie wiedzy o nowoczesnych rozwiązaniach w uprawie borówki. Wydarzenie odbyło się w gospodarstwie dr. Pawła Krawca, gdzie od 2020 roku prowadzona jest kolekcja blisko 20 odmian borówki uprawianych w różnych systemach, takich jak otwarty grunt, daszki oraz tunele.

Wyzwania rynkowe i nowe odmiany

Podczas spotkania omawiano m.in. nowe odmiany borówki oraz trendy rynkowe, takie jak rosnące zapotrzebowanie na owoce premium. Mówił o tym Marcin Wereszczuk z firmy Fall Creek. To właśnie za owoce najlepszej jakości można uzyskać wyższe ceny. Takie owoce będą zarazem poszukiwane przez odbiorców, którzy chcą się wyróżnić na rynku. Mowa tu oczywiście o sieciach supermarketów. Paweł Korfanty, szkółkarz i hodowca nowych odmian wskazywał, jakie cechy powinny mieć nowe odmiany stosowane do polskiego klimatu. Mówił m.in. o potrzebie wybrania takich odmian, które będą przydatne do zbioru mechanicznego. Powinny mieć mocne, wzniesione pędy, nie będą się nadmiernie krzewić, a ich owoce będą twarde i w kształcie zbliżone do kuli.

Warto szukać nowych rozwiązań uprawowych

Wyjątkowo liczne w tym roku było grono partnerów i wystawców spotkania. Można było porozmawiać, ale również zapoznać się z oferta firm, które na co dzień dostarczają do gospodarstw środki do produkcji. W tym zakresie również sporo amina. Plantatorzy coraz bardziej skupiają się na precyzyjnym nawożeniu upraw poprzez fertygacje, ale też szukają rozwiązań, które pomagają roślinom lepiej przetrwać stresowe warunki uprawy. Wyzwaniem staje się prowadzenie ochrony przed chorobami i szkodnikami, która w coraz większej mierze będzie oparta na biologicznych produktach. Z wszystkimi takim rozwiązaniami można było się zapoznać odwiedzając stoiska wystawców zgromadzonych na Borówkowym Factory.

Ocena odmian i doświadczenia polowe

Ważnym elementem wydarzenia była również część polowa. W jej trakcie uczestnicy mogli zapoznać się z prowadzonymi doświadczeniami i porozmawiać o mechanizacji upraw oraz przyszłości branży. Przewodnikiem po tej części był dr Paweł Krawiec. Wskazywał on m.in. jakie odmiany się sprawdziły w tym sezonie. Co roku liczone są plony, oceniana jest kondycja krzewów, ich wzrost i planowanie. Nie brakowało dyskusji wśród plantatorów, rozmów o przyszłości, o potrzebie mechanizacji. Dylemat cały czas stanowi dobór odmian, które będą łatwiejsze w zbiorze, łatwiejsze w prowadzeniu i które zapewnią zarazem wyższe planowanie.

W trakcie zwiedzania doświadczeń Borówkowego Factory 2024

Borówkowe Faktory to innowacyjny projekt wdrożeniowy skupiający się na uprawie borówki, którego celem jest testowanie i promowanie nowych rozwiązań technologicznych oraz odmian borówki dostosowanych do polskich warunków klimatycznych.

Borówkowe Factory 2024

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!





Poprzedni artykułDo zobaczenia 30 odmian malin w jednym miejscu
Następny artykułWykłady, dyskusje i praktyka. Malinowe Factory 2024 już za nami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj