Firma Agronom Plants znana jest z produkcji sadzonek truskawek w Polsce i w Europie. Nic dziwnego – dotychczas firma zaopatrywała w sadzonki duże grono farmerów na południu Europy. Zmiany klimatu i związane z tym nowe rozwiązania w technologii produkcji truskawek, zmuszają do zmian w produkcji sadzonek. Najnowsza inwestycja w Agronom Plants ma pozwolić na znaczące zwiększenie produkcji sadzonek doniczkowych typu tray.

 

Blisko 2 mln sadzonek na 2 ha

Najnowsza inwestycja w firmie Agronom Plants dotyczy wdrożenia kompletnej technologii do produkcji sadzonek typu tray. To innowacyjne rozwiązanie ma zapewnić automatyzację wielu procesów związanych z ukorzenianiem sadzonek, ich pielęgnacją, aż do zbioru późną jesienią.

W tym roku zrobiliśmy pierwszą część inwestycji. Jest to 2 hektary gdzie się zmieści 1,2 mln sadzonek tray i 600 tys. sadzonek typu plag. Te ostatnie wysyłane będą na południe Europy. W planach jest podwojenie tej powierzchni w przyszłym roku, i tak każdego roku chcemy zwiększać o 2 hektary plus. Maszyna może obsługiwać obszar 4 hektarów. Tak więc konieczny będzie montaż stelaży do produkcji sadzonek – wyjaśnia Paweł Dąbrowski, właściciel gospodarstwa Agronom Plants.

Nowoczesny system produkcji sadzonek truskawek typu tray w Agronom Plants

Typy sadzonek doniczkowanych truskawek

Produkcja sadzonek typu tray w firmie Agronom to zaawansowany proces technologiczny. Obecna produkcja ukierunkowana jest na uzyskanie 3 typów sadzonek: mini tray w tacach z 24 otworami, tray produkowane w tacach z 12 otworami oraz sadzonek typu plug gdzie rośliny rosną w tacach z 66 otworami. Warto podkreślić, że mateczniki z których pozyskuje się materiał na sadzonki również prowadzi się w kontrolowanych warunkach. Są to tunele z systemem rynnowym, gdzie nie dopuszcza się do owocowania roślin, a jedynie stymuluje je do wytwarzania rozłogów z sadzonkami.

Tak prowadzi się mateczniki do pozyskiwania sadzonek truskawek

Zakupiona technologia to swego rodzaju kombajn do produkcji sadzonek typu tray. W celu optymalizacji pracy i redukcji kosztów, większość prac jest zmechanizowana. Dotyczy to całego procesu rozstawiania tac, ukorzeniania sadzonek i pielęgnacji roślin. Maszynę wyposażono w przystawki do obcinania wąsów, rozłogów i kwiatów, co minimalizuje potrzebę ręcznej pracy.

Korzyści i efektywność pracy

Jak podkreśla Marek Stańczak kierownik produkcji w Agronom Plants dzięki ograniczeniu kontaktu roślin z podłożem i minimalizowaniu przemieszczania się ludzi po plantacji, ogranicza się ryzyko przenoszenia chorób i szkodników. To będzie miało z pewnością duży wpływ na końcową jakość uzyskanych sadzonek.

Inwestycja jest innowacyjna na skalę międzynarodową. Agronom Plants stawia na wyprzedzenie technologiczne, zwłaszcza wobec holenderskich producentów, poprzez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań i zwiększenie efektywności produkcji. Wszystkie te elementy mają na celu sprostanie rosnącemu zapotrzebowaniu na sadzonki doniczkowe, zwłaszcza na wymagających rynkach południowej Europy.







Poprzedni artykułGospodarstwo jagodowe jak nowoczesna firma
Następny artykułCeny malin nie rosną pomimo niewielkich krajowych dostaw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj