Kwitnienie borówki w tym roku rozpoczyna się wyjątkowo późno i to w warunkach gdy mamy wciąż do czynienia z zmienną pogodą szczególnie w zakresie temperatury. Występująca niska temperatura gleby, spowodowana chłodnymi nocami może znacząco ograniczyć pobieranie składników z gleby, poprzez nie w pełni aktywny system korzeniowy. Ten rok jest wyjątkowy pod tym względem, gdzie spotkaliśmy się z rekordowo chłodnym kwietniem, a cały sezon jest opóźniony o około 1-2 tygodni.  

Wzmocnienie borówki na okres kwitnienia

Aby zapewnić, roślinie, a w szczególności właśnie rozwijającym się kwiatom właściwe odżywienie, należy zastosować nawożenie dolistne. Duże zapotrzebowanie energetyczne w tym okresie związane z rozwojem kwiatów i intensywnymi podziałami komórkowymi, wymaga dostarczenia dodatkowych dawek fosforu do powstających organów. Dodatkowe podanie siarki, magnezu oraz molibdenu, poprawi wykorzystanie azotu oraz zwiększy wysycenie rozwijających się liści chlorofilem.  Należy pamiętać, także o takich mikroelementach jak cynk i bor, które odgrywają rolę przy zwiększeniu tolerancji na niskie temperatury, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę wczesną wiosną jak i w połowie maja („zimni ogrodnicy”). Dostarczenie tych mikroelementów pozwoli ograniczyć ewentualne straty w kwiatach w przypadku wystąpienia niewielkich przymrozków. Nie można też zapomnieć o funkcji jaką bor pełni we właściwym rozwoju elementów generatywnych w kwiatach.

Do tego właśnie etapu w okresie wegetacji został przygotowany nawóz KristaLeaf Fruit Controller. Jest to nawóz krystaliczny, w pełni rozpuszczalny przeznaczony do stosowania w opryskach w okresie kwitnienia. Zabiegi wykonujemy w dawce 3 kg/ha na początku (5-10% otwartych kwiatów) i pod koniec kwitnienia. Dzięki swojej formule jest to nawóz szybkodziałający pozwalający na właściwe odżywienie potrzebnymi w tym czasie składnikami. Musimy jednak pamiętać, że przy niższych temperaturach, przemieszczanie składników w roślinie jest spowolnione w związku z tym, dostarczenie składników podnoszących tolerancję na niskie temperatury (cynk i bor) nie powinno być odkładane na ostatnią chwilę, tuż przed przymrozkiem tylko powinno być zastosowane profilaktycznie, aby roślina miała czas pobrać i przyswoić podane pierwiastki. 

Na roślinach widać jeszcze przebarwienia liści, spowodowane trudnościami z pobieraniem niektórych składników pokarmowych

Makro, mikro i wapń

Około tygodnia po drugim zabiegu Fruit Controllerem warto zastosować YaraVita Frutrel. Jest to nawóz płynny, zawiesinowy o przedłużonym działaniu i specjalnej formulacji, która pozwala na jego lepsze rozprowadzenie po roślinie jak i zapobiega zmywaniu przez deszcz. Składniki zawarte w Frutrelu kontynuują, działanie rozpoczęte podczas kwitnienia, czyli obecny jest fosfor, który dostarczy energii i składników budulcowych podczas zawiązywania oraz wzrostu związków,  azot i magnez wzmacniają kondycję liści, aby produkcja asymilatów przebiegała bez zakłóceń, natomiast dawki cynku i boru nadal będą utrzymywać podwyższoną tolerancję na niższe temperatury. Dodatkowym elementem obecnym w tym zabiegu jest wapń, który z jednej strony pozwala na właściwe podziały podczas wzrostu związków, tym samym decyduje o wielkości przyszłego plony, a z drugiej jest istotnym elementem właściwej struktury ściany komórkowej, mając wpływ na jej przepuszczalność i wytrzymałość. YaraVita Frutrel stosujemy raz w sezonie w dawce 3 l/ha, a jego działanie i dostarczenie składników do rośliny trwa nawet przez kilkanaście dni (wykres).

YaraVita FRUTREL to nawóz po wieloma względami wyjątkowy, w którym:

–  skumulowano dużą ilość składników pokarmowych,

– dobrano ich odpowiednie proporcje,

– uzyskano to co jest w praktyce niemożliwe, czyli połączenie fosforu i wapnia,

– wprowadzono skoncentrowany roztwór, najczystszych, wyselekcjonowanych alg morskich oraz wydłużono okres działania składników pokarmowych.









Poprzedni artykułPierwsze truskawki na giełdzie w Goławinie (Nowym Przybojewie). Ceny są atrakcyjne!
Następny artykułMaliny letnie – jeszcze przed kwitnieniem, jesienne – dopiero rosną. Jak wspomóc rośliny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj