W projekcie Malinowe Factory pojawiła się nowa, typowo doświadczalna kwatera. Wysadzono w niej maliny odmian powtarzających owocowanie. Przy tej okazji Michał Malicki z UPL spotkał się z dr Pawłem Krawcem, gospodarzem projektu, by porozmawiać o kompletnej strategii prowadzenia młodych roślin, od początku sezonu aż po zbiór. Cenne są również informacje z zakresu stymulacji malin w kontekście budowania dobrej jakości plonu oraz ochrony przy wykorzystaniu znanych jak też nowych dla tej uprawy substancji.
Korzeń to podstawa
Na początku należy skupić się przede wszystkim zapewnieniu młodym malinom dobrych warunków do wzrostu poprzez rozbudowę systemu korzeniowego. Produktem, który pomaga na tym etapie, jest Goteo. Zawiera on fosfor i potas, ale także wyciąg z alg. Nawóz poprawia rozwój systemu korzeniowego, przyspiesza wznowienie wzrostu po posadzeniu i, co ważne po ostatnich chłodnych nocach, regenerację systemu korzeniowego po zaistnieniu niekorzystnych warunków. Jeżeli plantator decyduje się na założenie nowej kwatery na zmęczonym stanowisku jeszcze w czerwcu, to aktualnie wciąż jest dobry moment na fumigację gleby. Basamid został także dostarczony do wspomnianej nowej kwatery, gdzie stanowisko zostało odkażone nim przed wysadzeniem sadzonek jeżyn. Można także wykorzystywać oba produkty: najpierw oczyścić stanowisko z patogenów Basamidem, a następnie zatroszczyć się o korzenie posadzonych roślin poprzez aplikacje Goteo, najlepiej trzykrotną w 10-dniowych odstępach.
Uszkodzenia mrozowe
Ważnym aspektem budowy plonu jest także niwelacja skutków mrozu, który wystąpił na wielu plantacjach w Polsce, także w Karczmiskach, ok. 2 tygodnie temu. Uwidaczniają się kolejne ich objawy, co wykazała lustracja tej części stanowisk, gdzie rosną odmiany z rodziny Glen. Pomimo obfitego kwitnienia obecnie i zabezpieczenia roślin agrowłókniną uprzednio, część kwiatów nosi znamiona oddziaływania niskich temperatur. W regeneracji malin pomóc może Asahi SL, zaś w polepszeniu zapylenia i zawiązania BM Start.
Ochrona fungicydowa
Firma UPL w swym portfolio ma także produkty, które sprawdzają się w ochronie malin uprawianych w tunelach przed presją chorób grzybowych. Szczególnie godny polecenia w kontekście zabezpieczania owoców w warunkach minimalizacji liczby stosowanych w tym celu substancji aktywnych jest produkt Vaxilant SL. Zawiera on laminarynę, która daje dobre efekty w ochronie wielu gatunków jagodowych. Ważną informacją jest także dopuszczenie stosowania Kaptanu 80 WDG do ochrony m.in. malin uprawianych pod osłonami na podstawie rejestracji do zastosowań małoobszarowych. Z kolei Thiopron, fungicyd na bazie mikronizowanej siarki stworzony do wiosennego zwalczania mączniaków w jagodnikach, wykazuje odporność na zmywanie przez deszcz co szczególnie istotne jest w warunkach polowej produkcji, ale także łagodnie obchodzi się z tworzywami sztucznymi, co ma znaczenie dla aplikacji tunelowych. Mieszalny z fungicydami jest inny produkt z gamy UPL, a jest nim XenTari WG. Jeśli na plantacji stwierdzimy obecność zwójek, zwłaszcza w okresie kwitnienia, to jest to produkt, który je będzie dobrze zwalczał.