Ochrona plantacji truskawek w polu



Sytuacja nie jest dobra. Winna temu jest panująca w tym roku pogoda. Jest wietrznie, przekropnie i zimno. Patogeny rozwijają się i brakuje dobrych warunków do wykonywania zabiegów ochrony. Radziłabym zwrócić uwagę przede wszystkim na szarą pleśń, antraknozę, białą plamistość liści i choroby odglebowe. Dodatkowo, czynnikiem intensyfikującym zagrożenie jest presja chorobowa, która wytworzyła się jeszcze w zeszłym roku. Z kolei zimą na roślinach niektórych odmian pojawiły się uszkodzenia mrozowe, co także nie pozostaje obecnie bez wpływu na zdolność truskawek do radzenia sobie z presją patogenów – tak lustrację jednej z plantacji polowej w okolicach Płońska podsumowała Barbara Błaszczyńska z Agrosimex. Cóż zatem robić, by móc liczyć na satysfakcjonujący plon w tym trudnym sezonie?

Ważne zasady ochrony fungicydowej truskawek w gruncie

Zdaniem specjalistki z Agrosimex w warunkach jakie stawia bieżący sezon najważniejsza będzie konsekwencja oraz zagęszczenie zabiegów. B. Błaszczyńska rekomenduje wybór fungicydów, które mają szerokie spektrum zwalczanych chorób lub wykonanie mieszanin zbiornikowych w taki sposób, by jednym zabiegiem zwalczyć jak największą liczbę zagrożeń. Które preparaty mogą okazać się skuteczne? O tej porze zalecałabym zabieg preparatem Signum 33 WG lub ewentualnie mieszaniną Scorpion 325 SC z Merpan 80 WDG. Taki oprysk pozwala zwalczyć cztery ważne choroby, takie jak szarą pleśń, antraknozę, białą plamistość i mączniaka. Dodatkowo rekomendowałabym zwrócenie uwagi na Luna Sensation 500 SC. To produkt uniwersalny, który zwalcza także skórzastą zgniliznę owoców truskawek. – mówiła w Michałowie B. Błaszczyńska. Poinformowała, że inną wartościową mieszaniną jest Merpan 80 WDG z Domark 100 EC. Taki zestaw zwalcza trzy choroby grzybowe truskawek (szarą pleśń, mącznika, białą plamistość). Z kolei zastosowanie Switch 62,5 WG, Geoxe 50 WG czy Botrefin pozwala zwalczyć szarą pleśń i antraknozę.

Uwaga na okres karencji!

Ponieważ na niektórych plantacjach gruntowych już rozpoczęły się zbiory, konieczne jest stosowanie produktów o możliwie najkrótszych okresach karencji. Większość z wymienionych przez specjalistkę produktów ma 3 dniowe okresy karencji. Warto też do strategii ochrony włączyć produkty biologiczne. Jednym z nich jest preparat Vaxiplant, który zwalcza szarą pleśń, mączniaka a także białą i czerwoną plamistość truskawki. Dojrzewanie owoców to doskonały moment na włączenie tego preparatu do ochrony. Innym ciekawym rozwiązaniem do zastosowania o tej porze jest Limocide. Produkt ten przeszkadza w rozwoju szarej pleśni czy mączniaka. Jego aplikacja ogranicza także występowanie niektórych z najgroźniejszych szkodników truskawki. W przypadku tego produktu karencja wynosi 1 dzień.

Więcej rekomendacji i szczegółowych zaleceń znajduje się na poniższym filmie:







Poprzedni artykułProsty program biostymulacyjny dla borówki. FILM
Następny artykułDobra strategia ochrony malin przed szara pleśnią. FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj