Wprowadzenie nowej, unikatowej na rynku linii produktów z nową formą fosforu zapowiedzieli 16 października na konferencji prasowej w Ossie koło Rawy Mazowieckiej przedstawiciele firmy Timac Agro. Ta nowa forma zawarta jest w opatentowanej formule Top-Phos, która na europejskim rynku będzie dostępna w pierwszej kolejności w dwóch granulowanych nawozach: EUROFERTIL TOP 35 NP oraz EUROFERTIL TOP 51 NPK.
Szczegółowe wyniki dotyczące badań nad unikatową na rynku formą fosforu przedstawił Josemaria Garcia Mina, wicedyrektor działu Badań i Rozwoju w firmie Timac Agro. Jak informował J. Garcia Mina, nowa formuła powstała z połączenia fosforu będącego w formie superfosfatu z cząsteczką organiczną (są nią kwasy humusowe) mostkiem wapniowym. Dzięki temu udało się wyprodukować nową formę fosforu, która pozwala ograniczyć m.in. problem uwsteczniania się fosforu w glebie, zapewniając równocześnie jego bardzo dobrą i stabilną dostępność przez cały okres uprawy roślin. Zastosowanie Top-Phosu zwiększa również dostępność fosforu w glebach, w których jego pobieranie było dotychczas utrudnione – a więc glebach kwaśnych (pH 6,5) oraz zasadowych (pH > 7). Optymalne pobieranie fosforu ma bowiem miejsce w wąskim przedziale pH 6,5-7. W środowisku kwaśnym przy pH < 6,5 uwstecznianie fosforu polega na łączeniu się tego składnika z kationami glinu i żelaza, natomiast w środowisku zasadowym pH >7, uwstecznianie fosforu polega na łączeniu się tego składnika w trudno rozpuszczalne i niedostępne dla roślin fosforany wapniowe.
Jak informował zagraniczny gość, dzięki temu, że rośliny mają zapewniony dostęp do fosforu, który pobierany jest z rizosfery korzeni w momencie kiedy go najbardziej potrzebują, producent ma pewność, że rośliny będą dobrze odżywione tym składnikiem. Potwierdzały to wyniki badań przedstawione, przez prelegenta, w których dzięki lepszemu pobieraniu fosforu z formuły Top-Phos uzyskiwano wzrost plonu, w zbożach było to średnio o około 10%, w kukurydzy o około 11%, a w ziemniakach o około 13%. Równocześnie prowadzone są badania z produktami zawierającymi tą nową formę w innych gatunkach, w tym m.in. w roślinach jagodowych. Według polskich doradców z firmy Timac Agro, oferowane produkty są co prawda w największym stopniu rekomendowane w uprawach rolniczych (głównie dla kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i warzyw), jednak taki nawóz jak Eurofertil Top 35 NP z powodzeniem można zastosować również w uprawach roślin jagodowych przed założeniem plantacji, a Eurofertil Top 51 NPK w czasie jesiennego nawożenia plantacji czarnej porzeczki.
Jak informował P. Kocel, te dwa nowe nawozy z serii Eurofertil są produktami rekomendowanymi do nawożenia startowego, które obok nowości jaką jest Top-Phos zawierają znane i cenione kompleksy o działaniu biostymulującym Physio+ oraz wysoko reaktywny węglan wapnia Mezocalc. W najbliższym czasie wprowadzone będą na rynek również nawozy granulowane dedykowane dla producentów owoców.
Według Macieja Sroczyńskiego z firmy Timac Agro, oferowane przez to przedsiębiorstwo granulowane nawozy mineralne to jedyne na rynku produkty, które oprócz niezbędnych dla roślin składników odżywczych zawierają substancje o działaniu biostymulującym, które wpływają na lepsze pobieranie wprowadzanych do gleby pierwiastków. Dzięki wprowadzeniu do naszych nawozów mineralnych jeszcze nowej formy fosforu, możemy oferować unikatowy na rynku produkt, nie boję się nawet słowa przełomowy, jeśli chodzi o nawożenie fosforem – mówił M. Sroczyński.
O roli fosforu w nawożeniu roślin informował równiez prof. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podczas konferencji zorganizowanej tego samego dnia dla rolników z całej Polski. Jak informował prof. W. Grzebisz fosfor ma bezpośredni wpływ na rozwój systemu korzeniowego, jest także składnikiem niezbędnym do przeprowadzenia w roślinie wszelkich procesów energetycznych. Odgrywa również bardzo ważną rolę w tworzeniu organów generatywnych (nasiona). Aktywuje również transfer cukrów do korzeni, ziarna i owoców. Według prof. Grzebisza, roślina pobiera z gleby od kilku do kilkunastu procent zgromadzonego w glebie fosforu i jeśli udałoby się zwiększyć to pobieranie nawet o kilka procent można już mówić o sukcesie. Trzeba również pamiętać, że ten skladnik jest nieruchomy w glebie, dlatego należy go zawsze dostarczać przed założeniem uprawy i dobrze wymieszać z glebą.