W rodzinnym gospodarstwie Andrzeja Treli i Damiana Kuca borówka ma już swoją tradycję uprawy. Choć plantatorzy mają wiedzę jak sobie radzić z tymi roślinami by uzyskiwać wysokie plony, nie obawiają się sięgać po nowe rozwiązania uprawowe. Jednym z nich jest wykorzystanie w uprawie borówki produktów na bazie węgla brunatnego takich jak Carbohumic od firmy Carbohort.

Borówka lubi materię organiczną

Mając wiedzę o tym, że borówka lubi duże ilości materii organicznej, w tym gospodarstwie co 2-3 lata uzupełniana jest ściółka organiczny z trociny lub zrębków. Taka materia organiczna mineralizuje są relatywnie szybko i wymaga regularnego stosowania. Czy jest zatem alternatywa? Można zastosować produkt węglowy o nazwie Carbomat. Jak przypomina Dezyderiusz Mietlicki zastosowanie Carbomatu jako ściółki powoduje, że wszystkie zawarte w nim cenne składniki w miarę opłukiwania i opadów deszczu, zostają wmyte w zasięg systemu korzeniowego. W ten sposób wpływają na lepszy wzrost i wigor roślin.

Andrzej Trela – doświadczony plantator borówki gospodarstwa z Borówka Świętokrzyska

Borówka nauczyła mnie pokory. Tu nie ma drogi na skróty – mówi Andrzej Trela. Wiem że takie ściółkowanie zapewni efekt rozłożony w czasie, ale jeśli to tak działa jak nam się wydaje to wróże temu produktowi dobrą przyszłość – stwierdza doświadczony plantator borówki.    

Kwasy humusowe dla borówki

Na tej plantacji zastosowany został również Carbohumic – roztwór kwasów humusowych przeznaczony do podlewania roślin. Stosowanie Carbohumic w uprawie borówki w gospodarstwie Pana Andrzeja okazuje się ciekawym przykładem zastosowania nowoczesnych technologii w uprawie borówki. Carbohumic to preparat zawierający kwasy humusowe, które są naturalnymi składnikami organicznymi gleby. Kwasy humusowe odgrywają kluczową rolę w procesach biologicznych i chemicznych w glebie, co może wpływać na poprawę wzrostu roślin, ich zdrowie oraz jakość plonów.

Kondycja krzewów borówki pod koniec sierpnia 2024 roku

W gospodarstwie Pana Andrzeja Carbohumic został zastosowany po raz pierwszy w ubiegłym roku jesienią. Efekty były zauważalne już po pierwszym sezonie. Kluczowe korzyści, jakie zaobserwowano, to:

  • Lepszy wzrost krzewów. Krzewy borówki wykazały większy przyrost, co wskazuje na poprawę warunków glebowych i lepsze pobieranie składników odżywczych.
  • Zdrowsze liście. Liście zachowały intensywnie zielony kolor. Jest to szczególnie istotne w upalne dni, gdy rośliny mogą tracić liście z powodu stresu termicznego.
  • Lepsza jakość owoców. Zauważono poprawę smaku owoców – owoce były bardziej słodkie, co sugeruje wpływ Carbohumic na poziom cukru w owocach (zwiększenie brix).
  • Ochrona przed chorobami. Stosowanie Carbohumic mogło również wpłynąć na ogólną zdrowotność roślin, co jest istotne w długoterminowej uprawie borówki.

Pan Andrzej planuje kontynuować stosowanie Carbohumic w kolejnych sezonach. Widzi w tym produkcie duży potencjał do dalszej poprawy jakości gleby i plonów. Dodatkowo, planuje również wyściółkowanie gleby Carbomatem, co powinno wzmocnić pozytywne efekty działania preparatów węglowych.

Doświadczenia Pana Andrzeja z Carbohumic pokazują, jak nowoczesne produkty mogą skutecznie wspierać tradycyjne metody uprawy. To zaś prowadzi do lepszych plonów i zdrowszych roślin.

Nowe technologie w uprawie borówki





Poprzedni artykułTruskawki do likwidacji po 2 miesiącach. Sadzonki zawiodły  
Następny artykułZnamy szczegóły pomocy dla rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi. Nawet 3000 zł do hektara

1 KOMENTARZ

  1. Na skróty to jest cena . Na jabłku lepiej wychodzę , a jest łatwiej . Borówki się skończyły , definitywnie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj