W tym roku producenci owoców jagodowych mogą spodziewać się wprowadzenia do ochrony kilku nowych preparatów. Jakie choroby czy szkodniki będzie można nimi zwalczać zapytałem przedstawicieli kilku koncernów chemicznych podczas X Konferencji Sadowniczej w Kraśniku. Część z preparatów jest już w ostatniej fazie rejestracyjnej i jak informują przedstawiciele firm jeśli nie będzie utrudnień lub trudnych do uzasadnienia opóźnień, produkty te będzie można stosować już od początku sezonu ochrony np. truskawek.
O nowych produkcjach i zmianach w rejestracji preparatów dedykowanych do ochrony roślin jagodowych informowała Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer CropScince. Zmiany w tym koncernie dotyczą m.in. nowej rejestracji preparatu Calypso 480 SC m.in. dla maliny. Dla preparatu Zato 40 WG zmieniono zakres stosowania w truskawkach, otrzymał on również nową rejestrację dla porzeczek i agrestu. Oczekiwana jest również nowa rejestracja preparatu Luna Sansation 500 SC w truskawkach do zwalczania takich chorób jak np. szara pleśń, biała plamistość liści i mączniak prawdziwy.
Sławomir Doniec z F&N Agro poinformował o oczekiwanej rejestracji preparatu Prolectus 50 WG do zwalczania szarej pleśni w truskawkach. Preparat ten zawiera zupełnie nie znaną jeszcze na polskim rynku substancję aktywną o nazwie fenpyrazamina.
Marian Buła z firmy Arysta LifeScience mówił o produkcie Vaxiplant SL do ochrony truskawek przed chorobami pochodzenia grzybowego: szarą pleśnią, białą plamistość liści, czerwoną plamistością liści oraz mączniakiem prawdziwym truskawki.
Dr Wojciech Wieczorek z firmy ICB Pharma informował o nowym produkcie SilTAC do zwalczania mszyc i przędziorków, który z uwagi na swój mechanizm działania – mechaniczny i fizyczny – nie wymaga rejestracji tak jak standardowe środki ochrony roślin.