Decydując się na uprawę malin w tunelach konieczne jest wprowadzenie na okres ich kwitnienia owadów zapylających, co potwierdza Leszek Jakubiak, który maliny w tunelach uprawia już od czterech lat.
Jak informuje Rafał Alfut z firmy Syngenta, trzmiel ziemny, to obecnie najlepszy owad zapylający dedykowany do upraw realizowanych pod osłonami, zwiększając nie tylko wielkość plonu ale również jakość owoców. Ule w tunelach dobrze jest umieścić na małym podeście oraz zabezpieczyć przed nadmiernym nagrzewaniem od słońca.
Jak informuje L. Jakubiak w tunelu z intensywną uprawą malin, wymagane jest umieszczenie na 1 ha 10 pojedynczych uli z trzmielami, gdyż dopiero taka ilość przy obfitym kwitnieniu gwarantuje skuteczne zapylenie wszystkich kwiatów.
Na potrzeby „Malinowego Factory” firma Syngenta, a właściwie jej dział Syngenta Bioline dostarczy do testów nowe modele uli z serii BeeLine. Będą to pojedyncze ule z trzmielami (dedykowane do upraw pod osłonami) oraz duże ule zawierające po trzy rodziny (dedykowane głównie do upraw na otwartych przestrzeniach, ale mogą być również umieszczane pod osłonami). W przypadku dużych uli rekomendowane jest umieszczenia trzech takich uli na hektarze uprawy, a małych, pojedynczych 9–10 szt/ha. Duże ule wyposażone są w dodatkową izolację, dzięki której zagwarantowane jest utrzymanie optymalnych warunków termicznych wewnątrz ula. Dzięki temu trzmiele mogą skoncentrować się na zapylaniu, a nie na utrzymywaniu optymalnych warunków (chodzi głównie o temperaturę i wilgotność) wewnątrz ula.
Jak informuje R. Alfut, duże ule zawierają dojrzałe kolonie trzmieli i zaczynają aktywnie pracować po krótkim okresie od przywiezienia na plantację. Małe ule należy wstawiać około tydzień przed rozpoczęciem kwitnienia malin.
Wszystkie produkty marki BioLine w tym trzmiele należy zamawiać u wyłącznego ich dystrybutora na rynku polskim w firmie APS BENEFICIALS SP Z O.O. (tel. 604 957 998, e-mail: fibingier@aol.co.uk). Ule powinny być zamawiane z wyprzedzeniem minimum dwóch tygodni od terminy dostawy.