Na dobre rozkręcił się już sezon malinowy, a wraz z nim kolejna edycja projektu Malinowe Factory. W dniu 24 kwietnia do gospodarstwa dr Pawła Krawca, gdzie realizowany jest program, przybył Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex. Była to niezła okazja do tego by porozmawiać o tym co już zostało zrobione na plantacji oraz jakie jeszcze działania w zakresie nawożenia zaplanowano na ten rok.
Nawożenie wiosenne
Jak informował Krzysztof Zachaj, na plantacjach wykonano nawożenie w oparciu o Rosafert 12-12-17 i Kizeryt. Dawki ustalono na podstawie analizy roztworu glebowego. Wykonano także zabiegi żywienia malin przy pomocy nawozu RSM aplikowanego poprzez oprysk. Okazuje się, że zwiększenie jego dawki ze 100 do 150 l/ha w połączeniu z preparatem CaTs daje wyborne efekty. Maliny w kwaterze o zwiększonej dawce odznaczają się dynamiczniejszym wzrostem, dobrym wigorem. Co ważne, nie zauważono żadnych uszkodzeń liści.
Sonda drenażu glebowego – nowatorsko o nawożeniu malin
Agrosimex uczestniczy w programie Malinowe Factory, gdyż wolą firmy jest wprowadzenie korzystnych innowacji do szerokiej praktyki ogrodniczej. Jednym z takich nowatorskich rozwiązań jest sonda drenażu glebowego. To bardzo użyteczne narzędzie do ustalania programów nawożenia, w szczególności fertygacji.
Jednym z produktów podawanych w ten właśnie sposób jest tiosiarczan wapnia. CaTs zawiera wapń i siarkę. Wpływa też na przemiany azotu w glebie, sprzyja pobieraniu innych pierwiastków z gleby. Podawany będzie także tiosiarczan potasu – KTS. Wzorem lat minionych, rośliny żywione będą nawozami z gamy Rosasol. Krzysztof Zachaj poinformował, że do programu żywienia włączone zostaną także RSM, Rosahumus, Maral i mikroelementowy Mikrostar Complex. O szczegółach można dowiedzieć się oglądając poniższy film: