Nawożenie truskawek do fazy kwitnienia cz. III

Albert Zwierzyński, nawożenie truskawek


W ramach doświadczeń prowadzonych w tym roku na Demo Farmie firmy Osadkowski SA zlokalizowanej w gospodarstwie Daniela Bednarka stosowano dobrze znane plantatorom truskawek produkty jak i najnowsze będące w fazie testów. Produkty te były stosowane według zaleceń m.in. firmy Bayer CropScience, BioAgris ,Osadkowski SA i Timac Agro Polska.

Jak informuje Albert Zwierzyński specjalista ds. sadownictwa z firmy Osadkowski SA, wszystkie produkty stosowano w ilości 500 l wody na hektar. Zabiegi wykonywano opryskiwaczem wyposażonym w pomocniczy strumień powietrza. Dla wielu producentów ważnym aspektem tych wdrożeń jest ich zastosowanie na nowych odmianach truskawek tradycyjnie owocujących takich jak: 'Jive’, 'Cupid’ oraz na znanych i cenionych późno dojrzewających odmianach ’Florence’ i 'Malwina’. Rośliny tych odmian były posadzone w 2014 roku pod koniec kwietnia.

Program nawożenia zaproponowany przez firmę Osadkowski SA w okresie od początku sezonu do końca kwitnienia przedstawiał się następująco:  

– 15 kwietnia – Terra Sorb Complex 1 l/ha + OSD Potas 3 kg/ha

– 1 maja – Terra Sorb Complex 1 l/ha + OSD Mineral 3 kg/ha

– 8 maja – AminoQuelant Mg 2 l/ha

– 14 maja – Asahi 0,6 l/ha + mocznik 1 kg/ha ( zabieg wykonany na 24 godz. przed spodziewanym przymrozkiem)

Szczegółowo o tym jak działają te produkty oraz o celowości ich stosowania opowiadają Albert Zwierzyński z firmy Osadkowski SA oraz dr Zbigniew Jarosz z UP w Lublinie

Z kolei program ochrony truskawek został przygotowany w oparciu o produkty i zalecenia firmy Bayer CropScience realizowany w tym samym czasie co program nawozowy, przedstawiał się następująco. W ocenia D. Bednarka, sprawdził się bardzo dobrze, choć jak zauważa plantator rok nie należał do najtrudniejszych jeśli chodzi o zwalczanie szarej pleśni truskawek.

– 4 maja – Zato 50 WG 0,25 kg/ha

– 5 maja – Decis Mega 50 EW 0,25 l/ha

– 11 maja – Pomarsol Forte 80 WG 4 kg/ha

– 15 maja – Envidor 240 SC 0,4 l/ha + Zato 50 WG 0,25 kg/ha

 

 

 

W okresie od początku sezonu wegetacyjnego, do początku kwitnienia można było zaobserwować kilka problemów. Do najważniejszych należał nierówny wzrost roślin, oraz problemy fizjologiczne, co było spowodowane dużymi amplitudami temperatur. Były to często ekstremalne warunki dla truskawek, które musiały się przygotować do kwitnienia. W takich warunkach dobrze sprowadzała się technologia zrównoważonego odżywienia truskawek, wsparta preparatami o działaniu biostymulującym np. Terra Sorb Compex. Duże szkody i to znacznie wcześniej niż w latach minionych, czynił na plantacjach przędziorek chmielowiec, jego zimujące samice wcześniej niż zwykle obudziły się ze snu zimowego i rozpoczęły „produkcje” tegorocznej populacji. Zastosowany w tym czasie nowo zarejestrowany akarycydy Envidor 240 SC dał dobre efekty i znacznie ułatwiał „walkę” z tym szkodnikiem w późniejszym czasie. Z najgroźniejszych chorób tego okresu wymienić należy mączniaka prawdziwego truskawki. Sprzyjająca warunki pogodowe, oraz zbyt długie zwlekanie z wykonaniem zabiegu były głównymi przyczynami silnej presji ze strony sprawcy tej choroby.

Wspomniane problemy obserwowaliśmy nie tylko na prowadzonej DemoFarmie lecz były również zauważalne na innych plantacjach truskawek. Dlatego wybór dobrego rozwiązania w ochronie i nawożeniu w pierwszej części sezonu był kluczem sukcesu i powodzenia uprawy truskawki deserowej w dalszej części sezonu o czym będziemy informować w kolejnych częściach.







Poprzedni artykułZalecenia na okres upałów – Komunikat XXIV z dnia 18.08.2015 dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA
Następny artykułPrzygotowanie gleby pod nowe nasadzenia – Komunikat XXVI z dnia 21.08.2015 dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj