Firma Agrosimex od ubiegłego roku intensyfikuje działania skierowane do producentów roślin jagodowych, czego najlepszym przykładem jest utworzony przez nią Klub Jagodowy. W jego ramach 21 marca w Ryszkach koło Jasieńca miało miejsce szkolenie truskawkowo-malinowe, na którym przedstawione zostały zalecenia dotyczące ochrony i nawożenia tych gatunków w nadchodzącym sezonie.
Ochrona truskawek coraz trudniejsza
Przyczyn rozprzestrzeniania się patogenów truskawek i nasilających się problemów z ich zwalczaniem jest bardzo wiele. Wśród nich wymienić trzeba brak płodozmianu w uprawie, łatwe rozprzestrzenianie się patogenów i nieprzewidywalny przebieg warunków pogodowych – mówiła Karolina Felczak z Agrosimex. Prawidłowa ochrona jest możliwa tylko wtedy gdy poprawnie zdiagnozowane są patogeny na plantacji. Prelegentka zwracała uwagę na zasadność wspomagania ochrony realizowanej z wykorzystaniem typowych fungicydów, preparatami o działaniu ograniczającym występowanie patogenów jak Fosfiron Mg czy Viflo Cal S.
Barbara Błaszczyńska z firmy Agrosimex, omówiła szkodniki, które są największym zagrożeniem dla truskawek. Na wstępie zwróciła uwagę na zasadność dodawania adiuwantów do cieczy roboczej, co pozwala zarówno w przypadku fungicydów i insektycydów znacząco poprawia ich skuteczność. Podstawą dobrej ochrony jest poprawne założenie plantacji – podkreślała prelegentka. Zwracała przy tym uwagę na dobre odchwaszczenie stanowiska przed sadzeniem zwłaszcza w odniesieniu do chwastów trwałych, których pozbycie się w trakcie dalszej uprawy może być bardzo trudne. Bardzo ważne jest też uregulowanie pH gleby, pamiętając o tym, że truskawek nie powinno się sadzić w glebę świeżo zwapnowaną.
Nawożenie truskawek
Michał Malicki z firmy Agrosimex, zalecał by w uprawach roślin jagodowych stosować nawozy bezchlorkowe, np. te z grupy Rosafert. Nawadniając plantację warto jest z kolei prowadzić fertygację z uwzględnieniem parametrów wody. W regionie grójeckim dużo wód głębinowych ma wysokie pH i dużą zawartość wapnia, co może powodować dość szybki wzrost pH w obrębie kroplownika nawet o jednostkę w ciągu roku, dlatego celowe może być zakwaszanie wody. Ważne jest by używać do przygotowania pożywek nawozów dobrze rozpuszczalnych w wodzie np. z grupy Rosasol, które mają lekko kwaśny odczyn, co z jednej strony ułatwia ich pobierania z drugiej zaś nie powoduje wzrostu odczynu gleby, co może mieć miejsce przy wysokim pH wody. W przypadku truskawek na początku sezonu może być użyty Rosafert 10-8-24 lub 12-12-17. W okolicach kwitnienia ten o składzie 5-12-24 lub Unika Calcium.
Proponowane do nawożenia płynnego nawozy ASX KTS (tiosarczan potasu) i ASX CaTS (tiosarczan wapnia) mogą być też stosowane do nawożenia dolistnego lub fertygacji. Doradca zalecał by nie stosować do nawożenia dolistnego po kwitnieniu nawozów azotowych, które będą powodowały pogarszanie jakości dorastających truskawek (rozmiękczenie tkanek, mięknięcie owoców). Dlatego dobrym rozwiązaniem będą nawozy z serii ASX.
W tym roku trzeba się liczyć z przemarznięciami truskawek, zwłaszcza na glebach lekkich. Takie osłabione rośliny, zazwyczaj ruszają wiosną i wznawiają wegetację, ale problemy pojawiają się w okresie kwitnienia, kiedy to rośliny przy silnym obciążeniu często zaczynają zamierać. W takiej sytuacji prelegent zalecał ograniczone nawożenie azotowe, a większe potasem. Po ukazaniu się pierwszych liści można poprawić kondycję roślin poprzez stosowanie takich produktów jak: Algex lub Agrocean, które stymulują regenerację roślin a następnie Fosfirony Mg, Viflo Cal S – poprawiające zdrowotność roślin.
Michał Malicki zachęcał także do uczestnictwa w Klubie Jagodowym, w ramach którego w sezonie będą odbywały się spotkania plenerowe na pokazowych plantacjach truskawek. Można będzie tam porównać efekty różnych programów nawożenia i ochrony, jak też skorzystać z porad specjalistów. Pierwsze takie spotkanie ma się odbyć już na początku kwitnienia.
Grzegorz Głuszcz mówił o tym jak optymalnie przygotować instalację nawodnieniową na plantacji. Oprócz źródła wody trzeba zainstalować odpowiednio dobrany system filtracji oparty na filtrach siatkowych, dyskowych lub żwirowych. Sposób podawania wody w uprawach truskawek to głównie linie kroplujące typu T-tape. Firma Agrosimex oferuje obecnie kompleksowe skonfigurowanie systemu nawodniającego począwszy od rur polietylenowych na sterowaniu nawadnianiem kończąc.
Ochrona i biostymulcja
Janusz Góra z firmy Arysta LifeScience przedstawił możliwości ochrony, ale też wzmacniania truskawek. Ciekawym rozwiązaniem w ochronie jest produkt Vaxiplant SL, stymulujący odporność roślin, która uruchamiana jest już 2 dni po jego zastosowaniu i utrzymuje się przez okres 10-14 dni. Vaxiplant musi być jednak stosowany zapobiegawczo jak również dobrze wpisuje się w programy połączone ze stosowaniem standardowych fungicydów. Polecanym produktem w uprawie truskawek jest Asahi, który z jednej strony wspomaga regenerację roślin po warunkach stresu, ale też pozwala roślinom lepiej przygotować się na trudne warunki. Jako produkt niwelujący skutki przymrozków polecany jest do stosowania w dawce 0,5 l/ha przed wystąpieniem przymrozków, lub 1 l/ha po ich wystąpieniu tak by przyśpieszyć i wzmocnić regenerację roślin. Acaramic zawierający abamaktynę polecany jest w uprawie truskawek do stosowania w dawce 1,2 l/ha, ograniczając jednocześnie roztocza truskawkowca. Ważne by stosować ten produkt przy ograniczonej operacji słońca najlepiej w dni pochmurne lub wieczorem. Select Super 120 EC to z kolei nowy herbicyd, który w dawce 0,8 l/ha doskonale zwalcza wiechlinę roczną, ale już do zwalczania perzu polecany jest w dawce 2 l/ha. Prelegent mówił też o produktach o działaniu biostymulującym jak Goteo, Gomar BM 86 czy Calibra.