Naturalne wsparcie roślin truskawek – aktywacja systemu korzeniowego i poprawa zapylenia. FILM



Jednym z uczestników projektu Truskawki w tunelach realizowanego w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza w Michałowie jest firma Koppert. Podmiot ten dostarczył rozwiązań zarówno do przeciwdziałania zagrożeniom ze strony szkodników czy stresów wodnych lecz także rodzin trzmielich do dobrego zapylenia kwiatów.

Zwalczanie szkodników i wzmocnienie systemu korzeniowego roślin truskawek

Zdarza się, że krzewy w niektórych częściach czy wręcz w całych kwaterach truskawkowych cierpią wskutek nadmiernej ilości wody. Taka sytuacja miała miejsce w gospodarstwie Kozacka Truskawka, gdzie w zagłębieniu terenu gromadziła się w zeszłym roku woda w zbyt dużej ilości. W tym roku problem ten może dotykać znacznej ilości gospodarstw z uwagi na ulewne deszcze, które przechodzą często nad Polską. Pewną ulgę truskawkom może przynieść aplikacja ukorzeniacza Vidi Parva. W połączeniu z grzybami Trichoderma kondycja roślin silnie poprawia się po aplikacji tego produktu. Jak przyznaje Tomasz Domański z firmy Koppert, zastosowanie Vidi Parva pomaga nie tylko dorosłym roślinom w wychodzeniu ze stresu wodnego ale także pomaga w przyjęciu się i podjęciu energicznego wzrostu sadzonkom po ich wysadzeniu na stałe miejsce.

Odrębną kwestią jest nasilająca się presja opuchlaków. Mamy z nią do czynienia zwłaszcza w strefach gdzie od lat uprawia się truskawki. Nawet skuteczne zwalczenie tych szkodników na jednej plantacji nie rozwiązuje do końca problemu. Będą one bowiem migrować z sąsiednich kwater. Mamy jednak w swej ofercie dobre rozwiązania – Entonem i Larvanem. Stosowane są zależnie od temperatury gleby, oba można aplikować przez systemy fertygacyjne – informuje T. Domański. Dodaje, że rośnie też presja wciornastka zachodniego. To żarłoczny szkodnik, bardzo niebezpieczny dla truskawek. Można go wywabić stosując mieszaninę cukrów zawartą w preparacie Attracker stosowanym w mieszaninie zbiornikowej podczas zabiegu chemicznego. Dzięki temu efektywność zwalczania szkodnika będzie o wiele lepsza.

Dlaczego trzeba zadbać o dobre zapylenie truskawek w tunelach?

Firma Koppert do projektu Truskawki w tunelach dostarczyła także rodziny trzmiele. Owady te dobrze sprawdzają się w zapylaniu truskawek uprawianych w obiektach, takich jak np. tunele foliowe. W takim przypadku lepiej sprawdzają się ule pojedyncze Natupol. W przypadku truskawek uprawianych w gruncie, na większych powierzchniach, korzystać można z uli zawierających 3 rodziny trzmiele – Tripol. Dobre zapylenie sprawia, że owoce są kształtne i dorodne. Dzięki temu można spełnić coraz to bardziej rygorystyczne wymogi stawiane przez rynkowych odbiorców truskawek. Więcej na temat trzmieli T. Domański mówi na poniższym filmie:







Poprzedni artykułKiedy będą polskie borówki w sezonie 2020
Następny artykułWarzywa i owoce w diecie Polaków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj