Na plantacji truskawek liście zostały ścięte – co dalej?



Rok 2021 naznaczony jest skrajnymi warunkami pogodowymi. Po dość standardowej jak na polskie warunki zimie, nawet jeśli była ona surowsza niż w kilku ostatnich latach, plantatorzy mają do czynienia z warunkami silnie odbiegającymi od normy. Kwiecień był najzimniejszy od kilkudziesięciu lat, także bardzo chłodny był maj. W czerwcu i lipcu przechodzą zaś ulewne deszcze i gradobicia, a temperatury są znacznie wyższe od średnich z wielolecia. Okoliczności te stawiają przed plantatorami wyzwania w zakresie regeneracji i budowy silnych systemów korzeniowych truskawek oraz przygotowania ich do zimy i kolejnego sezonu.

Słabe korzenie

Jak informuje Krzysztof Zachaj z Agrosimexu, szczególnie ważnym zadaniem teraz, po ścięciu liści, jest wspomożenie rozwoju systemów korzeniowych. Tak niefortunnie splotły się okoliczności, że ani wiosną ani latem nie było dobrych warunków do rozwoju podziemnych części truskawek. Chłody we wczesnych etapach wegetacji silnie spowalniały ten proces, podobnie jak upały – zbyt silnie wygrzana gleba także stwarza kiepskie warunki do rozrostu systemów korzeniowych roślin. Zdaniem specjalisty pomóc może zastosowanie preparatów zawierających kwasy humusowe. Jednym z nich jest Rosahmus, innym Startus Active Duo.

Co zostało w glebie?

Z uwagi na ulewne deszcze, które przechodziły nad Polską, warto wykonać analizy gleby. Opady, w trakcie których spadało po kilkadziesiąt litrów wody na każdy metr plantacji mogły doprowadzić do deficytów niektórych pierwiastków odżywczych. W szczególności uwagę zwrócić należy na fosfor i potas, a także na azot. Na tej plantacji nie wykluczam zastosowania nawozu Rosafert 5-12-24, a więc produkt niskoazotowy, bezchlorkowy. Może on zostać uzupełniony Kizerytem stanowiącym doskonałe źródło magnezu – mówił w Karczmiskach K. Zachaj. Ekspert podkreślił także rolę odżywczego wapnia. Zaopatrzenie roślin w ten pierwiastek sprzyja jakości owoców, pobudza rozwój systemu korzeniowego. Zastosowanie na wizytowanej plantacji znajdzie niedługo ASX siarczan wapnia.

Konieczne nawadnianie

Nawadnianie plantacji może okazać się konieczne jeżeli utrzymają się obecnie panujące warunki pogodowe. Przy okazji podlewania podawać można nawozy, by utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Jednym z nich jest Ultrasol 12-12-36. Być może wprowadzony do programu fertygacji zostanie także Soluplant 8-35-15, a więc produkt o dużej zawartości fosforu. Ujęcie go w strategii żywienia truskawek sprzyjać będzie rozbudowie podziemnej części roślin bez zbędnej stymulacji budowy masy liściowej.

Zalecenia sformułowane przez K. Zachaja wydają się nieskomplikowane i logiczne. Więcej można dowiedzieć się bezpośrednio od eksperta oglądając załączony poniżej materiał filmowy nagrany na plantacji dr Pawła Krawca w Karczmiskach:






Poprzedni artykułCzy warto jeść jagody kamczackie? Sprawdź!
Następny artykułBorówki dojrzewają – nawożenie w ekstremalnych warunkach pogodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj