Maliny z in vitro wole od wirusów

maliny, in vitro maliny, sadzonki malin


Firma Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibab z Krakowa w ostatnim czasie zakupiła licencje na rozmnażanie kilkunastu odmian maliny oraz kilku odmian jeżyny. Wraz z licencjami zakupiony został materiał wyjściowy in vitro, mający status „wolny od wirusów”. Jak informuje Tadeusz Kusibab, wszystkie rozmnażane w laboratorium odmiany malin i jeżyn zostaną w najbliższym czasie poddane ponownym, rozszerzonym badaniom na obecność najważniejszych patogenów chorobotwórczych (wirusy, fitoplazmy).

Te dodatkowe badania potwierdzające zdrowotność, są zdaniem T. Kusibaba niezwykle ważne, aby przy znacznych inwestycjach czynionych przez producentów malin – szczególnie jeśli chodzi o produkcję owoców pod osłonami – mieli oni pewność, że kupowany w tym gospodarstwie materiał szkółkarski jest wolny od chorób. Tym bardziej, że są doniesienia o pojawianiu się na plantacjach (co prawda sporadycznie) nowych patogenów maliny i jeżyny. Niestety obecnie cały czas wielu plantatorów narzeka na zdrowotność materiału nasadzeniowego kupując materiał szkółkarski nie tylko w krajowych, ale również i zagranicznych szkółkach. Dlatego też prowadzone działania w firmie T. Kusibaba mają w najbliższym czasie (program zaplanowany na 2 lata) umożliwić wprowadzenie na rynek znacznych ilości wysokiej jakości, wolnych od patogenów sadzonek maliny rozmnażanych w laboratorium in vitro. Maliny z laboratorium będą ukorzeniane od marca do lipca, a do sprzedaży będą trafiały najczęściej w doniczkach P9. T. Kusibab uważa również, że dobrym materiałem dla szkółki lub plantatora mogłyby być sadzonki w wielodoniczkach.

tadeusz kusibab
Trzeba sobie zdać sobie sprawę z tego, że obecnie laboratorium kultur tkankowych z jednej rośliny w statusie super elity pozwala teoretycznie uzyskać miliony sadzonek również w podobnym statusie kwalifikacji. Materiał taki może być również bardzo atrakcyjny cenowo przy zachowaniu najwyższych standardów zdrowotności
– mówi T. Kusibab.

Gospodarstwo T. Kusibaba, w ostatnim czasie nabyło licencją na większość odmian wyhodowanych w SZD w Brzeznej. Z zakupionych licencji większość to kreacje dedykowane do zakładania plantacji towarowych i są to: 'Laszka’, 'Sokolica’, 'Radziejowa’, 'Polka’ oraz dwie odmiany jeżyn 'Brzezina’ i 'Polar’, które rekomendowane są również do zakładania plantacji towarowych. Wiele z odmian maliny, które to gospodarstwo rozmnaża to odmiany dedykowane również do zakładania upraw amatorskich.

Gospodarstwo T. Kusibaba, nabyło również licencje na kilka stosunkowo nowych, obiecujących odmian maliny z zagranicznych hodowli. Takimi kreacjami są np. 'Tadmor’ i 'Erika’. Bardzo dobrą odmianą, która sprawdza się już w uprawie w Polsce jest 'Erika’, która plonuje na tegorocznych pędach i owocuje na nich do późnej jesieni. Odmiana ta dobrze pluje również na dwuletnich pędach, z których owoce są zbierane bardzo wcześnie.

Gospodarstwo posiada również licencję na nową odmianę jeżyny 'Reuben’, która owocuje na tegorocznych pędach. Odmiana ta w polskich warunkach z uwagi na krótki okres wegetacji jest kreacją rekomendowaną włącznie do uprawy w tunelach foliowych. W ocenie i kolekcjach odmianowych znajduje się również wiele światowych nowości jeżynowych, które mają bardzo duże owoce, a wiele z nich cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem u wielu producentów.

W gospodarstwie w pełni opanowano już technologie rozmnażania malin i jeżyn in vitro. Udoskonalane są również kolejne etapy produkcji materiału szkółkarskiego. Wyraźnym postępem będzie możliwość przesadzania transplanterem ukorzenionych mikrosadzonek malin. Obecnie ta czynność jeszcze wykonywana jest ręcznie. Dopracowanie jednak tego etapu produkcji powinno pozwolić obniżyć koszty produkcji z korzyścią dla plantatorów, a tym samym zwiększyć produkcję zdrowego materiału szkółkarskiego w rozsądnej cenie. Taki materiał z całą pewnością będzie potrzebny plantatorom maliny na lubelszczyźnie, gdzie zdecydowana większość plantacji wymaga odnowienia z uwagi na ich zawirusowanie lub zbyt długi okres użytkowania.

[Best_Wordpress_Gallery id=”278″ gal_title=”Maliny i jeżyny z laboratorium in vitro”]







Poprzedni artykułNa plantacjach truskawek w rejonie Chynowa
Następny artykułDzień odmiany Flair w Niemczech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj