Malinowe Factory II – początek

malinowe factory


W tym roku rozpoczynamy kolejną edycję projektu MALINOWE FACTORY II. Tym razem będzie on realizowany przez kilka sezonów w gospodarstwie dr Pawła Krawca z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który jest nie tylko pracownikiem naukowym, ale od wielu lat związany jest z uprawą malin. Realizuje ją we własnym gospodarstwie położonym w Karczmiskach Drugich koło Opola Lubelskiego, w którym uprawia maliny na łącznej powierzchni 3 ha.

malinowe factoryW ramach projektu MALINOWE FACTORY II, zlokalizowanym w Karczmiskach Drugich, będziemy porównać wzrost i plonowanie odmian malin owocujących na pędach tegorocznych. Pierwsze rośliny zostały wysadzone w maju 2015 roku, większość roślin użytych do założenia tego projektu to materiał kopany oraz typu plug plants, który stanowią sadzonki zielone rozmnażane w laboratoriach in vitro, co ma gwarantować wysoką zdrowotność roślin. W pierwszym sezonie dokonamy wstępnej oceny wzrostu i owocowania wybranych odmian, oraz jakości materiału szkółkarskiego pochodzącego z różnych szkółek. Sadzonki malin do projektu Malinowe Factory II zdecydowały się w tym roku dostarczyć następujące firmy: Agronom Berries, Gospodarstwo Ogrodnicze Kusibab-Wyka, Poland Plants, Sadowniczy Zakład Doświadczalny IO z Brzeznej oraz włoska szkółka Vivai Molarii. W sumie w projekcie będzie kilkanaście odmian malin owocujących na tegorocznych pędach, z których wiele będzie oceniany po raz pierwszy w Polsce. Już w najbliższym czasie przedstawimy wszystkie odmiany.

Projekt Malinowe Factory będzie realizowany w gospodarstwie dr Pawła Krawca

W ramach Malinowego Factory będą prowadzone również doświadczenia związane z porównaniem różnych technologii uprawy, programów ochrony, nawożenia dolistnego, sposobów nawożenie (posypowe, fertygacja), sposobów prowadzenia malin itp.

Na potrzeby projekty zostały wybudowane dwa tunele foliowe dostarczone przez firmę Haygrove Poland, które pozwolą na ocenę uprawy znanych jak i najnowszych odmian owocujących na tegorocznych pędach z uprawą ich na zbiór owoców z pędów tegorocznych i dwuletnich. Docelowo planowane jest w kolejnych latach również plonowania odmian uprawianych w polu pod daszkami.

Warto również wiedzieć, że dr Paweł Krawiec od wielu lat zaangażowany jest w doświadczalnictwo, a jego nieduża plantacja jest prawdziwym poligonem doświadczalnym, gdzie co roku realizowane jest wiele doświadczeń komercyjnych jak również związanych z prowadzonymi pracami inżynierskimi i magisterskimi, studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Zakładamy, że projekt Malinowe Factory II będzie realizowana przez kilka kolejnych lat. Prowadzone będą obserwacje zarówno samych odmian, ich sposobu i terminu owocowania, porównywana będzie jakość owoców i ich parametry pozbiorcze.

Co roku na plantacji będą się odbywało otwarte spotkanie dla producentów malin, podczas których będą prezentowane wyniki doświadczeń, można będzie również ocenić owocowanie roślin, jakość i smak owoców. Termin pierwszego szkolenia planowany jest na drugą połowę sierpnia, o szczegółach tego spotkania i dokładnym terminie będziemy informować wkrótce na portalu jagodnik.pl.

W powiązaniu z portalem jagodnik.pl będzie funkcjonować stronę malinowefactory.pl na której będzie zamieszczony szczegółowy opis projektu i na bieżąco będą relacjonowane realizowane działania prowadzone na plantacji. Poprzez filmy i zdjęcia będziemy prezentować jak przebiega wzrost roślin, jakie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane, jak prowadzona jest ochrona i nawożenie.

Dodatkowo osoby, które zapiszą się na specjalny newsletter, będą otrzymywać informacje o produktach rekomendowanych w nowoczesnej uprawie maliny.







Poprzedni artykułPrzetwórcy przed sezonem, cz. II
Następny artykułZahamowanie wzrostu i rozwoju roślin w wyniku niesprzyjających warunków pogodowych lub błędów w agrotechnice – Komunikat XVI dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA z dnia 25.05.2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj