LRH Elizówka – plany na kolejny sezon



I Kongres Jagodowy Lubelskiego Rynku Hurtowego Elizówka zorganizowany 1 lutego zdominowały tematu skupu i możliwości zagospodarowania owoców oraz warzyw przez ten podmiot w nadchodzącym sezonie. Tematem, a może lepiej gatunkiem odgrywającym pierwsze skrzypce na tym szkoleniu była jagoda kamczacka – jej owoce w większych ilościach planuje się skupić w Elizówce. Organizatorami wydarzenia był LRH Elizówka oraz Haskap Polska.

Produkty niszowe coraz ważniejsze

Tomasz Solis z Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji w Elizówce

Jak informował Tomasz Solis z Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji w Elizówce, skup przez ten podmiot realizowany będzie w Motyczu i Poniatowej, gdzie Lubelski Rynek Hurtowy „Elizówka” dzierżawi obiekty spółki Lubsad wobec której toczy się postępowanie upadłościowe. W tych zakładach, interwencyjny skup realizowany był od połowy minionego sezonu, dlatego nie zawsze udało się wszystko dobrze zrealizować. Z zakupionych w tym czasie owoców, w lutym największe były jeszcze zapasy aronii. Według T. Solisa, tegoroczny skup powinien już lepiej funkcjonować, czemu mają pomóc m.in. ankiety produkcyjne zbierane przed sezonem. Mają pomóc w lepszym zapoznaniu się z ilością i rodzajem surowca jaki będą do nich chcieli dostarczać plantatorzy oraz wcześniej zacząć planować sprzedaż.

Chcielibyśmy, aby LRH Elizówka stał się właścicielem zakładów, które w obecnej chwili dzierżawi. Chcemy w taki sposób działać, aby producent miał możliwość partycypowania w zyskach. Jesteśmy włączeni w budowanie Polskiej Grupy Spożywczej, w której mamy nadzieję odgrywać ważną rolę. Mamy w planach budowę zakładu produkcji koncentratów owocowych, nie myślimy w tym przypadku jednak o produkcji koncentratu soku jabłkowego, na rynku którego panuje już silna konkurencja. Chcemy natomiast oferować produkty niszowe, wysokowartościowe koncentraty – informował T. Solis.

LRH w planach ma szczególne wspieranie i mocniejsze zaangażowanie się w sektor owoców ekologicznych. W planach jest zajęcie się również owocami tzw. gatunków niszowych, jak np. jagodą kamczacką, w przypadku której ocenia się, że sprzedaż zarówno mrożonych owoców jak też jej przetworów będzie się rozwijała.

Również Paweł Wdowiak z LRH Elizówka, informował o tym, że ich zakład w głównej mierze nastawia się na zakup owoców z certyfikatem ekologicznym. W jego przekonaniu, dzięki dostępnym rozwiązaniom da się w tej technologii produkować wysokiej jakości owoce jak i warzywa. Osoby, które będą w stanie spełnić oczekiwania LRH Elizówka będą mogły liczyć na podpisywanie z nimi umów kontraktacyjnych na dostarczany surowiec.

Paweł Kozak z LRH Elizówka

LRH Elizówka planuje również zająć się wprowadzaniem do obrotu owoców deserowych o czym informował Paweł Kozak. Ważną rolę będą odgrywały cechy jakościowe oferowanych owoców. Musimy udowodnić, że dostarczany surowiec jest naszym surowcem, musimy mieć narzędzia również do weryfikacji jakości danego produktu w celu odrzucania niemerytorycznych deklaracji ze strony odbiorców mających na celu wyłącznie zbicie ceny. Ważną rolę w obrocie produktami deserowymi będzie odgrywało utrzymanie właściwego reżimu zbioru oraz logistyka w tym zachowanie łańcucha chłodniczego od pola aż na półkę sklepową. Należy zwróćmy uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa żywności, czego potwierdzeniem powinien być certyfikat GlobalGAP. Stał się on podstawowym standardem pozwalającym na sprzedaż owoców do odbiorców działających w tym systemie jakościowym. Warto aby gospodarstwa, które będą wiązały się z Elizówką wdrażały go również u siebie. Tutaj pomocą służą pracownicy Elizówki, którzy pomogą przeprowadzić certyfikację gospodarstwa – mówił P. Kozak.

LRH Elizówka swoje działania będzie realizował w oparciu o posiadaną infrastrukturę przechowalniczą oraz wydzierżawionych zakładów. Jeśli zajdzie taka potrzeba przedstawiciele tej firmy nie wykluczają jego powiększenia. Nasza firma chce dzielić się nie tylko zyskami, ale mogą być także porażki, co dotyczy zwrotów owoców ze strony odbiorców. Oczywiście będziemy starać się tego unikać, co w największym stopniu będzie dotyczyć dostawcy surowca. Realną możliwością zagospodarowania owoców pochodzących ze zwrotów lub niepełnowartościowego produktu będzie możliwość ich przetworzenia np. na soki NFC – mówił P. Kozak. We właściwym przygotowaniu się do kolejnego sezonu ważne są deklaracje producentów przedstawione przed sezonem do których wypełniania zachęcali Przedstawiciele Rynku Hurtowego. Chcemy utworzyć dużą organizację, platformę, która będzie odpowiadała na potrzeby rolników, przetwórcy oraz tym jakim chce się stawać Lubelski Rynek Hurtowy dzięki realizowanym obecnie inwestycjom – mówił P. Kozak.

Według T. Solisa, dyktat sieci handlowych powoli maleje, dostarczając owoce do sieci można wynegocjować sobie, że nie będziemy odpowiadać za zwroty, oczywiście towar musi być wówczas zawsze właściwej, oczekiwanej jakości. Trzeba również rozmawiać z przedstawicielami sieciami i handlowcami tak aby ustalić właściwe warunki sprzedaży oraz eksponowania owoców na pułkach sklepowych. Polskie sadownictwo znalazło się na dużym zakręcie, skończyły się czasy robienia jakiejkolwiek produkcji, trzeba liczyć koszty i ściśle określić co chcemy produkować czy mają to być owoce deserowe czy przemysłowe – mówił T. Solis.

Nowe Stowarzyszenie

Marek Pielaszkiewicz z Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Przetwórców Owoców

W trakcie szkolenie plantatorzy mogli zapoznać się z informacjami przedstawionymi przez osoby, które budują Polskie Stowarzyszenie Producentów i Przetwórców Owoców. Jego główny cele to zbudowanie grupy dostawców dla LRH. Próba zagospodarowania owoców jagody kamczackiej jest tylko częścią zamierzonych działań, w tym celu ważna będzie promocja oraz aktywizowanie sprzedaż owoców jagody kamczackiej o czym informował Marek Pielaszkiewicz z PSPiPO. Czasami dobrze jest np. połączyć dżem z jagody kamczackiej z serami, z którymi doskonale smakują. Warto również nauczać dzieci aby jadły świeże owoce tego gatunku, dzięki temu później będą chętniej sięgały po przetwory z tych owoców. W moim przekonaniu dzięki właściwie prowadzonym oddolnym działaniom reklamowym, często realizowanym przez plantatorów w ich własnym otoczeniu można dzięki nawet niewielkim funduszom zbudować bardzo pozytywny wizerunek dla jagody kamczackiej, co powinno przełożyć się na zapotrzebowanie na owoce jak też produkowane z nich przetwory – mówił M. Pielaszkiewicz.

Aneta Koter z Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Przetwórców Owoców

Miniony sezon był niezwykle trudny dla producentów owoców, musimy działać tak aby nasze gospodarstwa były dostosowane do wymagań rynku. Większość naszej produkcji jest nastawiona na produkcję i sprzedaż na rynki Zachodniej Europy, wymagającej produktów wysokiej jakości określonej świadectwem pochodzenia, ważne jest również aby oferowane owoce pochodziły z gospodarstw posiadających certyfikat GlobalGAP, który jeszcze niedawno dotyczył tylko owoców deserowych, podczas gdy obecnie coraz częściej dotyczy to będzie również owoców kierowanych do przetwórstwa – mówiła Aneta Koter z Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Przetwórców Owoców.

W teorii znamy wymagania jakościowe, a jak faktycznie wygląda jakość oferowanych owoców trafiających do zakładów, czy wszyscy przestrzegamy okresy karencji? W opinii A. Koter, jeśli producenci będą się konsolidować i przygotowywać wspólną ofertę wysokiej jakości owoców, potwierdzoną stosownym certyfikatem powinny uzyskiwać opłacalne ceny. Trzeba oferować wysokiej jakości produkt, nie można sadzić np. odmiany ‘Glen Ample’ licząc na dobrą sprzedaż jej owoców do zakładów przetwórczych. Błędem jest sadzenie np. na dużych areałach aronii, bez rozeznania rynku czy też poznania możliwości zagospodarowania jej owoców.

Musimy się umówić na uczciwość zarówno ze strony LRH Elizówka jak też producentów – dostawców owoców. Plantatorzy powinni się postarać być dobrym partnerem do rozmów handlowych, spełniającym wymagania zakładów, który będzie się wywiązywał z ustaleń poczynionych z zakładem przed sezonem co do ilości oraz jakości produktu – mówiła A. Koter.

Jak informowała prelegenta są duże zagrożenia ze strony zagranicznych rynków, głównie ukraińskiego jeśli chodzi o przemysłowe owoce jagodowe, ale dzięki oferowaniu wysokiej jakości bezpiecznych produktów jest szansa utrzymać się na rynku i dalej na nim funkcjonować.

Więcej o jagodzie kamczackiej i planach dotyczących skupu jej owoców przez LRH Elizówka w kolejnej relacji z I Kongresu Jagodowego Lubelskiego Rynku Hurtowego Elizówka.







Poprzedni artykułNarzędzia do trwałej poprawy właściwości gleby
Następny artykułKongres Truskawkowy już 10 lutego w Mszczonowie (program)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj