Linki Agro Pet to alternatywa dla powszechnie używanych na wielu plantacjach sznurków polipropylenowych czy drutów, które służą do podtrzymywania pędów w rzędach. Wykonane są z poliestru typu monofilamet (włókno jednego rodzaju).
Dotychczas linki Agro Pet wykorzystywano przede wszystkim podczas montowania kurtyn cieniujących w szklarniach, ale ze względu na swoją wytrzymałość mogą być używane jako linki podtrzymujące nie tylko pędy malin, ale nawet drzewa. Linki te są 6 razy lżejsze od drutu oraz łatwiejsze w montażu. Materiał, z którego są wykonane jest stabilizowany przeciwko promieniom UV, odporny na niską jak i wysoką temperaturę oraz stosowane do ochrony środki ochrony roślin. W uprawie malin wystarczająca jest linka o grubości 1,8 mm, która ma wytrzymałość 120 kg/mb.
Jak informuje Tomasz Szuławy z firmy Ceres, w której ofercie są linki Agro Pet, dzięki temu, że są one zbudowane z jednorodnego tworzywa poliestrowego mogą być z powodzeniem montowane i ściągane, bez obawy na jej odkształcanie się. Linki Agro Pet charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem rozciągliwości – można powiedzieć, że raz dobrze naciągnięte nie wymagają ponownego naciągania. Jedyną możliwością jej uszkodzenia jest jej nacięcie przez sekator w czasie prac pielęgnacyjnych. Linka na przekroju na kształt walca i jest również bardzo gładka, dzięki czemu nie będzie uszkadzać mocowanych do niej pędów lub nowo wyrastających. Szpula o masie 10 kg zawiera 2750 mb tego materiału, a jej cena wynosi około 300 zł/rolkę.
Optymalnym rozwiązaniem do montowania tych linek na końcach rzędów są złączki typu gripple, które za pomocą specjalnych szczypiec pozwalają na bardzo silne napięcie linek, a w razie potrzeby na ich poluzowanie.
Moje linki pękają. Grubość 2 mm. Produkt nie nadaje się do ponownego użytku drugi raz. Pierwsze zakręcenie na śrubkę było ok ale jak chciałem założyć zdemontowane po roku na szpalerze linki drugi raz to już praktycznie nie dało się ich zakręcić bo pięknie strzelały. Na pewno na plus jest brak przemarzania maliny tak jak od drutu ale co my teraz za zimy mamy?