Uprawa malin, zwłaszcza w tunelach i w warunkach intensywnej produkcji, staje się coraz bardziej wymagająca. Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak wysokie temperatury czy długotrwałe przymrozki wiosenne, bezpośrednio wpływają na kondycję roślin i jakość plonu. Dlatego precyzyjne podejście do nawożenia i biostymulacji to dziś nie wybór, ale konieczność. W ramach Malinowego Factory 2025 testowana jest technologia m.in firmy Timac Agro, która odżywia rośliny, wzmacnia ich odporność na stresy oraz wpływa na poprawę wielkości i jakości plonu.

Nowo posadzona plantacja malin – wsparcie rozwoju wegetatywnego

W założonej w tym roku kwaterze odmiany ‘Enrosadira’ (sadzonki plug) kluczowe jest szybkie budowanie masy zielonej, aby zapewnić solidną podstawę pod przyszłe owocowanie. Rośliny znajdują się w fazie intensywnego wzrostu, a zbiory planowane są na przełomie sierpnia i września.

Jakub Kosik, doradca Timac Agro zarekomendował dla malin w tej fazie rozwoju dwa produkty. Genaktis to nawóz biostymulujący, który przyspiesza rozwój wegetatywny, poprawia fotosyntezę i dostarcza roślinom krzem, który wspomaga odporność na stresy abiotyczne. Seactiv Vital to preparat, który wspiera roślinę w adaptacji do warunków stresowych, np. wysokich temperatur.

Specjalista zwrócił uwagę, by nie wykonywać zabiegów dolistnych w trakcie upałów – należy poczekać do wieczora lub na ochłodzenie.

Starsza kwatera ‘Majestic’ – regeneracja po przymrozkach i wsparcie kwitnienia

W tej części gospodarstwa dr. Pawła Krawca rośliny mierzą się ze skutkami bezśnieżnej zimy i dużych wahań temperatur. W efekcie krzewy malin nie rosną równomiernie, a część pąków została przemrożona. Jakub Kosik przekazał, że celem plantatora w takiej sytuacji jest zmobilizowanie roślin do dalszego wzrostu wegetatywnego oraz optymalne przygotowanie do kwitnienia i zapylenia. Ponownie polecił preparat Genaktis oraz Seactiv Gold – nawóz biostymulujący, który wspiera proces kwitnienia i zawiązywania owoców. W swoim składzie ma m.in. bor i molibden, niezwykle istotne w tej fazie wzrostu. Oba zabiegi najlepiej wykonywać oddzielnie. W późniejszej fazie można rozważyć łączenie z Maxi Fruit.

Plantacja w pełni owocowania – wsparcie kwitnienia i owocowania

Na kwaterze odmiany ‘Enrosadira’ prowadzonej na zbiór jesienny i będącej w pełni owocowania rozpoczął się intensywny proces kwitnienia i zawiązywania owoców. Wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na żywotność pyłku, a tym samym na skuteczność zapylenia i jakość owoców. Oprócz Seactiv Gold Jakub Kosik polecił biostymulujący preparat Maxifruit – zawierający kompleks NMX – naturalne ekstrakty z roślin odpornych na stres i prekursory fitohormonów, który wspomaga rozwój owoców i niweluje skutki ekstremalnych temperatur.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z plantacji dr. Pawła Krawca, z którego dowiecie się więcej o dawkowaniu produktów, przeprowadzaniu zabiegów oraz o sytuacji na samej kwaterze wykorzystywanej podczas Malinowego Factory 2025.






Poprzedni artykułTruskawkowe Inspiracje. Sprawdziliśmy, kto najlepiej sadzi truskawki
Następny artykułKluczowe zabiegi dla borówki wysokiej przed i w trakcie zbiorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj