Szanowny Panie Profesorze…

aktualności, Polska, czarna porzeczka, KSPCP, zbiory czarnej porzeczki




aktualności, Polska, czarna porzeczka, KSPCP, zbiory czarnej porzeczkiPoniżej zamieszamy pismo przygotowane przez Zarząd Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek nawiązujący do wyjaśnienia przygotowanego przez prof. Eberharda Makosza, a opublikowanego w portalach internetowych, który dotyczył artykułu prezesa IBA pt. Czy był zamach na ceny czarnych porzeczek?

Nie było absolutnie zamiarem żadnego z członków Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek obarczanie Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowatych winą za zdobytą przez władze IBA prognozę zbiorów, a tym bardziej Pana, którego wkład w dążenie do stabilizacji rynku owoców poprzez rzetelne prognozy i szacunki zbiorów jest wielki i niepodważalny. Zawarte w treści artykułu prezesa IBA stwierdzenia są jego własną i Zarządu oceną. Prawdą jest, że Polska jako największy producent owoców czarnej porzeczki w Europie i jeden z największych na świecie oddziaływuje poziomem cen skupu na sytuację w innych krajach. O niski poziom cen porzeczki czarnej w Polsce byliśmy wielokrotnie na konferencji obwiniani przez przedstawicieli innych krajów.

Na swoim spotkaniu w dniu 22 czerwca bieżącego roku uznaliśmy, że przesłana nam przez IBA informacja z prognozą zbiorów jest próbą manipulacji zmierzającą do wyjścia z niskimi cenami w zbliżającym się sezonie skupu i przetwórstwa owoców czarnej porzeczki. Podobny manewr wykonany był w roku 2012 gdy podczas trwania Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej w Szkocji, członkowie Zarządu IBA przedstawili nam prognozę GUS z datą 15 maja dotyczącą szacunków zbiorów, m.in. owoców porzeczki czarnej. Wszyscy wiemy, że dokonanie szacunków zbiorów w czasie (zimni ogrodnicy, zimna Zośka) gdy na znacznej połaci Polski jest pełnia kwitnienia porzeczki jest niedorzeczne. Doskonale wiemy komu i czemu ma to służyć. Jedynym, wydaje się sposobem, na te siejące zamęt szacunki jest rzetelne i autoryzowane, oparte na wspólnych producentów, naukowców i przetwórców ocenach prognozy zbiorów.

Kilkukrotne w roku kierowane do niektórych naszych członków zapytania od Pana, Profesorze, dotyczące przezimowania, przebiegu kwitnienia i szacunku zbiorów odczytywane były jako wyróżnienie, a nawet zaszczyt, iż znaleźli się oni w gronie producentów, na których opinii opierał Pan swoje prognozy i szacunki. Przecież to pańskie wyliczenia były zawsze najbardziej trafne i najbliższe rzeczywistości.

Chcielibyśmy my producenci, by zorganizowana przez Pana w 2012 roku w Lublinie konferencja producentów owoców przed zbiorami odbywała się cyklicznie, gdzie można byłoby dokonywać już w miarę dokładnych szacunków.

Nasze Stowarzyszenie postawiło sobie za cel m.in. urealnienie powierzchni nasadzeń, wysokości plonów, wielkości produkcji i kosztów produkcji porzeczki czarnej. Bardzo liczymy na Pańską pomoc w uporządkowaniu tych spraw.

W roku 2014 organizujemy wspólnie z IBA Międzynarodową Konferencję Porzeczkową, która odbędzie się w dniach 4-7 czerwiec w Białowieży. Już teraz bardzo serdecznie Pana Profesora do udziału w niej zapraszamy. Nie wyobrażamy bowiem sobie obrad bez Pańskiego wystąpienia nacechowanego jak zwykle rzetelną oceną sytuacji na rynku owoców, trafnymi spostrzeżeniami i kierunkami rozwoju w przyszłości.

Z wyrazami szacunku

Zarząd Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek 







Poprzedni artykułBorówka – dobry rok i co dalej?
Następny artykułNawożenie malin w tunelach – uwagi i zalecenia z minionego sezonu (cz. II)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj