Konsumpcja owoców i warzyw w UE

Trzy w jednym - czy takie zestawienie owoców skusi konsumentów?


W połowie października Eurostat opublikował informację dotyczącą nawyków żywieniowych mieszkańców Unii Europejskiej. Wedle niej konsumpcja owoców i warzyw w krajach członkowskich, zwłaszcza w niektórych, mogłaby być na zdecydowanie wyższym poziomie.

Unia Europejska generalnie

Okazuje się że w skali wspólnoty jedynie 1 na 7 osób w wieku 15 lat i starszych zjada 5 porcji owoców lub warzyw dziennie. Co gorsza, co trzeci obywatel Unii nie zjada tak zdrowych produktów choćby raz dziennie. Regularne spożywanie owoców i warzyw uznawane jest za istotny element zbilansowanej diety. Zjadanie przynajmniej 400 g jarzyn (z wyłączeniem ziemniaków i innych bulw z zawartością skrobi) jest elementem promowanej przez Światową Organizację Zdrowia kampanii, której celem była poprawa zdrowotności populacji.

Różnice między państwami członkowskimi UE

Nie wszędzie konsumpcja owoców i warzyw jest na takim samym poziomie. Generalnie najwięcej spożywa się ich w Zjednoczonym Królestwie, a najmniej w krajach UE położonych nad Morzem Czarnym. W Rumunii ponad 65% populacji nie je owoców i warzyw regularnie każdego dnia, zaś jedynie 3,5% zjada je co najmniej 5 razy na dobę. Nie wiele lepiej jest w Bułgarii, gdzie wskaźnik ten wynosi 4,4%. Właśnie w UK pięciokrotna konsumpcja warzyw i owoców rozpowszechniona jest najbardziej. Tak zdrowo odżywia się 33,1% ludności Królestwa. Polska, będąca wiodącym producentem wielu gatunków owoców i warzyw, w tym wypadku plasuje się nieco poniżej unijnej średniej, która wynosi 14,1%. Nieznacznie ponad 10% naszych rodaków zjada 5 porcji owoców i warzyw każdego dnia. To rezultat lepszy niż w bogatych krajach takich jak Niemcy, Szwecja czy Austria, więc wydaje się, że choć mogłoby być znacznie lepiej, to nie mamy jednak powodów do wielkiego wstydu. Najliczniej codziennie, przynajmniej jednokrotnie, warzywa i owoce pożywają Belgowie. Dotyczy to niemal 85% populacji tego kraju.

Zróżnicowanie ze względu na wykształcenie i płeć

Zdaniem ekspertów Eurostat podziałów można dopatrzeć się także i w oparciu o te kryteria. Wedle statystyk im wyższe wykształcenie tym wyższa konsumpcja owoców i warzyw. Średnio dla wspólnoty odsetek osób z wyższym wykształceniem konsumujących co najmniej 5 porcji owoców i warzyw w ciągu dnia wynosi 18,8%. Jednak dla osób słabiej wykształconych poziom ten to jedynie 12,1%. W największym stopniu rozróżnienie to dotyczy UK (40,5% osób z wyższym wykształceniem i 24.9% dla pozostałych, co przekłada się na różnice wynoszącą 15,6 p.p.), a w najmniejszym Grecji ( 0,9 p.p.).

Zróżnicowanie dotyczy też płci. Generalnie więcej jarzyn jedzą kobiety. Tylko 10,1% mężczyzn o podstawowym wykształceniu zjada 5 porcji owoców i warzyw każdego dnia, 9,8% z wykształceniem średnim i 13,9% z wykształceniem wyższym. W przypadku kobiet zjadających 5 razy dziennie  owoce i warzywa podziały ze względu na wykształcenie są silniej zarysowane. Procentowe udziały tak zdrowo odżywiających się pań wynoszą 13,8% dla kobiet słabo wykształconych, 15,8 dla pań legitymujących się średnim wykształceniem i 23,3% dla kobiet, które edukację zdobyły na poziomie akademickim. Opublikowane przez Eurostat dane dotyczą roku 2014.

Źródło: Eurostat







Poprzedni artykułNawożenie ukierunkowane na wysokie plony
Następny artykułProdukcja borówki na świecie w 2016 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj