Koniec z owocami premium. Nowe przepisy UE wkrótce wejdą w życie

Image by shnomoe from Pixabay

Już od Nowego Roku zaczną obowiązywać nowe przepisy znakowania żywności. Zgodnie z unijnymi dyrektywami, na opakowaniach warzyw i owoców nie zobaczymy już niedługo określeń takich jak „premium”, „najwyższa jakość” i podobne. Ma to zapobiec wprowadzaniu konsumentów w błąd.

Nowe zmiany prawne opierają się na dwóch rozporządzeniach: Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) 2023/2429 z 17 sierpnia 2023 r. oraz na Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji (UE) 2023/2430 z tego samego dnia, które ustanawia przepisy dotyczące kontroli zgodności norm handlowych w odniesieniu do sektora owoców i warzyw, niektórych przetworów owocowych i warzywnych oraz sektora bananów.

Przepisy te są szczególnie ważne dla handlowców, którzy wprowadzają do obrotu oznakowane i zapakowane produkty, ale również wielu producentów i operatorów, którzy samodzielnie pakują swoje towary powinno mieć na uwadze wprowadzane zmiany.

Koniec z niejasnymi sformułowaniami

Nowe zasady mówią, że na opakowaniach lub etykietach powinny znajdować się tylko szczegółowe informacje na temat produktu, podane zgodnie z normami handlowymi. Innymi słowy mogą one zawierać tylko te informacje, które są faktycznie mierzalne i objęte szczegółowymi regulacjami, jak np. określenie klasy produktu, jego wielkości, odmiany lub typu handlowego. Stąd też nowe etykiety, opakowania, bądź metki (rozporządzenia nie określają ich formy bądź wyglądu, więc same w sobie mogą pozostać takie, jak do tej pory) nie będą mogły zawierać określeń takich jak „najwyższa jakość”, „premium” i podobne. Jednocześnie nie wyklucza to podawania innych informacji, które są zgodne ze stanem faktycznym, np. „transport lotniczy”.

Liczy się kraj pochodzenia

Bardzo ważną zmianą jest także położenie nacisku na lepsze informowanie klientów o kraju pochodzenia produktu, a nie o miejscu, w którym został on zapakowany – to kraj pochodzenia ma być, zgodnie z nowymi przepisami, lepiej widoczny na opakowaniu lub etykiecie. Opakowanie powinno także zawierać dokładne dane – nazwę i adres – pakującego lub wysyłającego oraz pełną nazwę państwa pochodzenia.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolnych i Spożywczych przypomina, że zapewnienie zgodności oznakowania środka spożywczego w sposób rzetelny i nie budzący wątpliwości konsumentów, zgodnie z wymaganiami prawa leży w gestii przedsiębiorców ponoszących odpowiedzialność za wprowadzoną do obrotu żywność. Nieprawidłowe oznakowanie produktów spożywczych może być podstawą do zakazu wprowadzenia ich do obrotu – o czym bardzo często w swoich komunikatach informuje IJHARS.







Poprzedni artykułSkuteczne nawożenie i ochrona w uprawie porzeczki (cz. I)
Następny artykułJuż w styczniu XII Konferencja Truskawkowa w ramach TSW 2025 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj