Wegetacja w pełni, w przypadku porzeczek rośliny są w fazie początku lub pełni kwitnienia. Na plantacjach malin pędy mają już po kilka liści. Jest to bardzo ważny czas jeśli chodzi o ochronę zarówno przed szkodnikami jak też chorobami.
PORZECZKA
Faza rozwoju:
Porzeczki czarne: odmiany wczesne 'Tisel’ – początek kwitnienia, odmiany o średniej porze dojrzewania (pojedyncze kwiaty);
Porzeczki czerwone: odmiana 'Jonkheer van Tets’ – pełnia kwitnienia, odmiana 'Rondom’ (początek kwitnienia).
Na niektórych plantacjach można zaobserwować uszkodzenia najstarszych liści po zastosowaniu preparatów olejowych w niskich temperaturach. Warto w takim przypadku zastosować program regenerujący oparty na produktach aminokwasowych.
Wielkopąkowiec porzeczkowy – na plantacjach na których obserwowano objawy występowania szkodnika wykonać zabieg od początku do pełni kwitnienia (w porzeczce czerwonej i czarnej zarejestrowany preparat z s.a. fenpiroksymat) oraz na koniec kwitnienia zabieg środkiem Envidor 240 SC (zarejestrowany w porzeczce czarnej – zabieg zwalczający przędziorka i ograniczający wielkopąkowca).
Mszyce oraz zwójka różóweczka – w tym momencie brak zagrożenia. Zalecam systematyczną lustrację na obecność szkodników. Ewentualny zabieg zaraz po kwitnieniu z zastosowaniem Calypso 480 SC.
Z uwagi na przebieg pogody, zwłaszcza brak opadów, ryzyko wystąpienia szarej pleśni jest niskie. Przy tym poziomie zagrożenia wystarczający będzie zabieg preparatem biologicznym Serenade ASO.
Jednak w przyszłym tygodniu warunki pogodowe mają ulec zmianie, wówczas zapobiegawczo, na plantacjach na których w poprzednim sezonie występowało duże porażenie owoców szarą pleśnią należy wykonać zabieg w pełni kwitnienia z zastosowaniem środka Luna Sensation 500 SC w dawce 0,6-0,8 l/ha.
Fungicyd Luna Sensation zabezpiecza również przed antraknozą (opadziną liści) oraz amerykańskim mączniakiem.
MALINA
Faza rozwoju:
Odmiany letnie wczesne – 'Radziejowa’, 'Laszka’ – pędy kwiatostanowe posiadają kilka liści właściwych.
Odmiany jesienne – 1-3 liście właściwe, wysokość odrostów ok. 10-20 cm
Przędziorek chmielowiec – w uprawie gruntowej jak i pod osłonami należy już rozpocząć lustracje i powtarzać je co 7-14 dni. Każdorazowo wskazane jest wykonać i przejrzeć 3-4 próby po 50 pojedynczych liści z liścia złożonego (150-200 liści). Próg zagrożenia to 2 stadia ruchome na 1 listek liścia złożonego. Po przekroczeniu progu zagrożenia jeszcze przed kwitnieniem może być konieczny zabieg środkiem Envidor 240 SC (0,4 l/ha). Zalecam wykonanie zabiegu przy temperaturach wyższych niż 12oC.
Przy niskim populacji przędziorków można również wykorzystać preparaty o działaniu mechanicznym np. EMULPAR 940 EC (0,9-1,2%). Zabieg Envidorem można łączyć w mieszaninie z preparatem Siltac w stężeniu 0,1%.
Na plantacjach odmian letnich mogą pojawiać się już pierwsze zwójkówki liściowe. Wskazane jest robić obserwacje. W uzasadnionych sytuacjach do zabiegu będzie można wykorzystać Decis Mega 50 EW (0,25 l/ha). Zabiegi pyretroidami wyłącznie do temperatury 20oC.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.
Tomasz Gasparski, Bayer