Budujemy populację owadów zapylających® w sezonie 2016



Firma Sumi Agro Poland już od 10 lat prowadzi działalność edukacyjną w zakresie ochrony i bezpieczeństwa owadów zapylających. W tym sezonie, ma miejsce kolejna, IV już odsłona akcji Budujemy populację owadów zapylających®.

W tym sezonie

W ramach tegorocznej kampanii Sumi Agro Poland:

  • przekaże 1000 domków z gniazdami murarki ogrodowej;
  • zorganizuje spotkanie w Centrum Murarkowym, gdzie będzie można zobaczyć jak żyje i pracuje murarka ogrodowa, specjaliści opowiedzą o biologii i hodowli tego owada, a producenci podzielą się opiniami i spostrzeżeniami wynikającymi z ich doświadczeń odnośnie wprowadzania murarki na plantacje i do sadów.
W ramach tegorocznej kampanii Sumi Agro Poland przekaże 1000 domków z gniazdami murarki ogrodowej
W ramach tegorocznej kampanii Sumi Agro Poland przekaże 1000 domków z gniazdami murarki ogrodowej

Historia działalności

Edukacyjną działalność firmy Sumi Agro w zakresie ochrony owadów zapylających zapoczątkowała realizowana od 2006 r. kampania „Ochrona roślin bezpieczna dla pszczół”, poświęcona głównie pszczole miodnej i jej znaczeniu w agrocenozach. Od 2013 r. działania edukacyjne firmy zostały rozszerzone, a „bohaterką” kampanii w nowej odsłonie pt. „Budujemy populację owadów zapylających® została murarka ogrodowa.

To już zrobiliśmy

Dotychczasowe działania organizatorów zaowocowały przekazaniem rolnikom i ogrodnikom ponad 5 500 małych gniazd, w których rozwijają się i żyją populacje murarki oraz prawie 200 skrzyń gniazdowych tego owada. Zainicjowaliśmy powstanie Centrów Murarkowych, które pełnią funkcję ośrodków pokazowych, gdzie można zapoznać się z hodowlą murarki ogrodowej, zobaczyć jak pracuje na kwiatach i jakie efekty przynosi ta aktywność. W Centrach Murarkowych organizowane były spotkania ze specjalistami, udzielającymi szczegółowych informacji o hodowli, biologii, zachowaniu i znaczeniu murarki ogrodowej.

Tegoroczne działania

Akcja „Budujemy populację owadów zapylających®” cieszy się ogromnym, wciąż rosnącym, zainteresowaniem producentów rolnych i sadowników, którzy mają świadomość jak ważnym czynnikiem plonotwórczym jest obecność owadów zapylających na plantacjach oraz w sadach i jagodnikach. Wzrost wiedzy dotyczącej owadów zapylających, a szczególnie murarki ogrodowej oraz chęć kontynuacji podjętych działań plonotwórczych, powodują że producenci coraz częściej podejmują próby, zazwyczaj zakończone sukcesem, samodzielnej hodowli murarki ogrodowej. Dlatego w ramach tegorocznej kampanii będziemy informowali o tym, jak prowadzić chów tej pszczoły, podzielimy się opiniami i spostrzeżeniami producentów na temat zalet i problemów związanych z hodowlą oraz będziemy wspierać wysiłki w budowaniu populacji owadów zapylających fachową wiedzą i doradztwem.

Owad „idealny” do chowu

Kolonia murarki ogrodowej
Kolonia murarki ogrodowej

Rodzima dla Polski, dziko żyjąca pszczoła, murarka ogrodowa, jest gatunkiem łatwo przystosowującym się do warunków zapewnionych jej przez człowieka, co w dużej mierze wynika z faktu, że jest owadem synantropijnym i antropofilnym. Skłonność do zajmowania sztucznych gniazd, tworzenie kolonii oraz duża dynamika rozrodcza, bogate preferencje pokarmowe i brak agresywności predysponują murarkę do chowu na większą skalę. Warto podkreślić, że hodowla tego owada może stanowić ciekawe i pożyteczne zajęcie, które wymaga minimalnych nakładów pracy.

Na stronie www.sumiagro.pl/zapylacze trwają zapisy do tegorocznej edycji akcji, gdzie za pomocą specjalnego formularza można zamówić gniazdo z murarką ogrodową.






Poprzedni artykułZalecenia dla truskawek z AUT we Wrocławiu
Następny artykułStudniówka, czyli 100 dni do rozpoczęcia borówkowego sezonu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj