Pod koniec marca odwiedziłem gospodarstwo Tomasza Ryniewskiego w miejscowości Chodel na Lubelszczyźnie. Właściciel uprawia w nim m.in. maliny i truskawki. Plantacja drugiego z wymienionych gatunków mocno ucierpiała wskutek gradobicia 24 czerwca 2021. O dalszych zbiorach po opadzie lodu trudno było mówić. Konieczne okazało się za to podjęcie działań zmierzających do regeneracji roślin i przygotowania ich do przezimowania. Zadania te powiodły się, a w dniu mojej wizyty trwały właśnie pierwsze prace związane z dostarczeniem truskawkom niezbędnych składników pokarmowych by mogły wydać owoce w bieżącym sezonie.

Od czego zacząć?

Proponujemy, by był to nawóz granulowany Fructus Truskawka Forte. To nawóz wysoce skoncentrowany, o przedłużonym działaniu. Zawiera azot w formie amonowej i amidowej. Jest także zasobny w mikroelementy niezbędne do poprawnego funkcjonowania każdej rośliny – mówił na plantacji truskawek T. Ryniewskiego Tomasz Baczewski z firmy Fosfan. Zlustrował on kwaterę w towarzystwie Wacława Mazura aby wydać jak najpełniejsze rekomendacje na start sezonu, a także sformułować zalecenia dotyczące kolejnych kroków w obszarze żywienia truskawek.

Posypowe, a potem dolistnie

Żywienie na początku wegetacji można przeprowadzić posypowo w oparciu o wieloskładnikowy nawóz granulowany Fructus Truskawka Forte. Jednak w trosce o naprawdę wysokie plonowanie warto roślinom kolejną porcję składników podać także dolistnie. Najpierw, gdy pojawią się 3-4 liście właściwe proponowałbym wykonać zabieg nawozem Fructus Professional fosforowym (11-52-8 + mikro) w stężeniu 0,3%. W dalszej kolejności, gdy ukażą się pierwsze zielone jeszcze owoce podałbym Fructus Professional potasowy (12-12-36 + mikro), w takim samym stężeniu – mówił W. Mazur. Celem pierwszego zabiegu jest dostarczenie roślinie energii. Podany nawóz pomoże jej we wcześniejszych fazach sezonu. Fructus Professional potasowy to z kolei instrument, którego zastosowanie jest elementem strategii budowy wysokiego plonu do zastosowania już po kwitnieniu.

Opinia plantatora

O ustosunkowanie się do przekazanych przez przedstawicieli firmy Fosfan informacji i zaleceń nawozowych poprosiłem plantatora. Tomasz Ryniewski na podstawie własnych doświadczeń pochlebnie wypowiedział się na temat efektywności trzech omawianych produktów. Wykorzystał produkty z gamy Fosfan, by wspomóc rośliny w regeneracji po letnim gradobiciu w zeszłym roku i efekt ocenia pozytywnie. Zamierza też tej wiosny przygotować truskawki do owocowania w oparciu o te produkty i wykorzystać je ponownie po zbiorach, by zainicjować budowę plonu na kolejny sezon i poprawić zimotrwałość truskawek.

Tomasz Ryniewski

Więcej na filmie

Warto zapoznać się z poniższą relacją filmową. To zapis najważniejszych informacji przekazanych w trakcie lustracji plantacji w Chodlu. Głos zabierają wszyscy wymienieni powyżej uczestnicy polowego spotkania. Przekazują dość szczegółowe informacje o strategii żywienia truskawek ułożonej na 2022 rok w gospodarstwie T. Ryniewskiego:

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułFruit Logistica 2022 – nie zawsze łatwe rozwiązania
Następny artykułMOSPILAN TOUR – spotkania, rozmowy i rabat na ochronę insektycydową!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj