W Kalifornii o jagodowych

Plantacja truskawek w Kalifornii


W dniach 21-24 lutego odbywała się Konferencja Północno-Amerykańskiego Stowarzyszenia Malinowo-Jeżynowego (NARBA – North American Raspberry&Blackberry Assosiation) w miejscowości Ventura, położonej w stanie Kalifornia. Jest to główny rejon produkcji owoców jagodowych w Stanach Zjednoczonych.

Stowarzyszenie NARBA to organizacja międzynarodowa, której członkiem może zostać każdy po uiszczeniu odpowiedniej opłaty (dla producentów wynosi 80 USD/rok). Organizacja jest jedyną tego typu strukturą, która reprezentuje gatunki z rodzaju Rubus w Północnej Ameryce i ma ważny wpływ na rozwój rynku malinowo-jeżynowego w USA. Zajmuje się organizowaniem konferencji i spotkań edukacyjnych (zwykle odbywają się one w styczniu lub lutym). Stowarzyszenie dostarcza informacje dla producentów owoców i szkółkarzy, wspierając przepływ wiedzy z nauki do produkcji. NARBA zajmuje się również promocją owoców gatunków z rodzaju Rubus wśród konsumentów, propagując ich wartości zdrowotne.

Miejsce konferencji, Kalifornia jest trzecim co do wielkości (po Alasce i Teksasie) stanem Stanów Zjednoczonych. Położona jest na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, nad Oceanem Spokojnym. Stan znany jest m. in. ze zróżnicowanego środowiska przyrodniczego i klimatu. Terytorium stanu rozciąga się między wybrzeżem Pacyfiku, a górami Sierra Nevada na wschodzie, pustynią Mojave na południowym wschodzie i lasów na północnym wschodzie. Centrum stanu zajmuje Dolina Kalifornijska, jeden z najbardziej wydajnych rolniczo obszarów na świecie. Średnia roczna temperatura wynosi tam 20,8C. Najniższa średnia temperatura wynosi 11,2C, a najniższa notowana temperatura -2C. Jest to rejon o bardzo niskiej rocznej sumie opadów, która wynosi 396,7 mm. Najwyższe opady (77–86 mm) występują od stycznia do marca. Niska wilgotność umożliwia produkcję owoców również metodami ekologicznymi, która w ostatnich latach bardzo zyskuje na znaczeniu.

Początek roku dla Kalifornii był jednak wyjątkowo suchy, co przyczyniło się do masowo występujących pożarów w grudniu. W ich wyniku zniszczona została roślinność, która chroniła wzgórza przed erozją. Następnie na skutek silnych opadów deszczu wystąpiły lawiny błotne, które również pochłonęły część zabudowań mieszkalnych i plantacji. Jednak odwiedzone podczas konferencji gospodarstwa nie uległy zniszczeniu.

W Konferencji uczestniczyła reprezentacja z firmy Niwa: dr Agnieszka Orzeł oraz dr Katarzyna Król-Dyrek oraz dr Paweł Krawiec z firmy Doradca Jagodowy.

Dr Agnieszka Orzeł, dr Paweł Krawiec i dr Katarzyna Król-Dyrek uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez North American Raspberry&Blackberry Assosiation

Dr Agnieszka Orzeł z Niwy prezentowała nową odmianę maliny czerwonej o nazwie 'Delniwa’, która wkrótce zostanie wprowadzona również na rynek amerykański. Dr Katarzyna Król-Dyrek przedstawiła nowy kierunek w hodowli Niwy – czarna i purpurowa malina, w tym nowy klon hodowlany purpurowej maliny NR149501. Dr Paweł Krawiec prezentował wyniki z doświadczenia oceniającego możliwość wykorzystania laminaryny (Vaxiplant SL) w ochronie maliny przed szarą pleśnią.

Podczas konferencji zorganizowano zwiedzanie plantacji jagodowych firmy Driscoll, Stację Doświadczalną Uniwersytetu California, farmę Underwood Family oraz plantację awokado. Więcej informacji z tej konferencji zostanie opublikowanych w czasopiśmie „Jagodnik”.

Autor tekstu: Dr Katarzyna Król-Dyrek, Niwa – Hodowla Roślin Jagodowych






Poprzedni artykułRuszyła Wielka Loteria Arysty!
Następny artykuł„Najważniejsze elementy w ochronie i odżywianiu porzeczek” – szkolenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj