Na plantacjach truskawek już dawno po zbiorach, ale czy to oznacza bezczynność plantatorów? Otóż nie! Tam gdzie rośliny mają pozostać na owocowanie na kolejny rok, właśnie teraz należy zadbać o dobrą ich kondycję. Wraz ze skracającą się długością już niebawem zacznie się inicjacja pąków kwiatowych. To ile ich się zawiąże zależeć będzie od kondycji roślin i ich mocy fotosysntecznej.
Na plantacjach truskawek, które po zbiorach pozostały bez opieki, widać wiele zaburzeń we wzroście. Przebarwione liście, widoczne niedobory niektórych składników pokarmowych, a także ślady żerowania szkodników. Jakie mogą być tego konsekwencje? Otóż słabsza kondycja roślin jesienią to mniej związanych paków kwiatostanowych na kolejny ok. To oznacza niższe plony. Dlatego właśnie teraz warto zadbać o dobrą zdrowotność roślin truskawek.
Planując zabiegi ochrony truskawek warto sięgnąć po proste ale skuteczne rozwiązania jak produkty siarkowe. Można wykonać zabieg dolistny produktem MICROTHIOL co pozwoli ograniczyć występowanie mączniaka, choroby która w tym okresie dość powszechnie występuje na plantacjach truskawek. Do kolejnych zabiegów można wykorzystać Vaxiplant, który zabezpieczy rośliny przed mączniakiem, ale też wszelkimi chorobami powodującymi plamistości liści.
Na plantacjach truskawek w sierpniu warto prowadzić dokładną lustrację na obecność szkodników, ponieważ to właśnie teraz można skutecznie ograniczyć takie agrofagi jak roztocz truskawkowiec czy przędziorki. Im lepiej skuteczniej zwalczymy te szkodniki w tym momencie tym spokojniejszy będzie początek kolejnego sezonu – przypomina Michał Malicki z firmy UPL Polska.