Dobór odpowiedniej odmiany maliny do warunków panujących na plantacji to temat niezwykle ważny i skomplikowany. To decyzja, którą podejmuje się na lata, dlatego dobrze dokładnie ją przemyśleć i rozważyć wszystkie czynniki, które mają wpływ na sukces uprawy. Podczas Webinaru Malinowego temat ten podjął dr Paweł Krawiec z Horti Team, gospodarz Malinowego Factory, który przedstawił najważniejsze aspekty zakładania plantacji oraz omówił odmiany malin testowane podczas Malinowego Factory.
Ekspert podkreślił, że liczba odmian dostępnych w Polsce z roku na rok rośnie. Dzieje się tak m.in. za sprawą przenoszenia produkcji owoców deserowych z krajów Zachodniej Europy na Wschód, w tym do naszego kraju. Spowodowane jest to m.in. bardzo wysokimi kosztami produkcji malin np. w krajach Beneluksu. Coraz częściej polscy producenci stawiają także na zakładanie nowych plantacji z certyfikowanego materiału szkółkarskiego. To sprawia, że wybór się poszerza, ale wymaga też więcej planowania i dobrego przemyślenia, jaką technologię produkcji chcemy wybrać.
Przede wszystkim musimy określić, czy chcemy produkować maliny w polu czy w tunelu. A jeśli w tunelu, to czy w glebie rodzimej czy w substracie. Dr Paweł Krawiec podkreślił, że mamy już w Polsce dostępne odmiany, które sprawdzą się tylko w substratach, a nie nadają się do uprawy w gruncie.
W ramach Malinowego Factory odmiany malin testowane są od początku trwania projeketu, a więcej od 2015 roku. Prelegent zaznaczył, że warto pamiętać o tym, że fizjologia poszczególnym odmian predestynuje je albo do zbioru letniego, albo jesiennego, a tylko część z nich jest optymalna do przeprowadzania dwóch zbiorów.
Z pierwszej kolekcji 12 odmian posadzonych w ramach Malinowego Factory, w produkcji towarowej w Polsce pozostały przede wszystkim dwie odmiany: ‘Kwanza’ i ‘Enrosadira’. Oczywiście inne z ocenianych znajdują się również w uprawie, ale nie mają istotnego znaczenia jeśli chodzi o owoce produkowane w skali towarowej naszego kraju.
Dr P. Krawiec, w pierwszej kolejności, przy wyborze odmian, polecił kierować się nie samą popularnością poszczególnych odmian, ale mikroklimatem panującym na danej plantacji. Ma on decydujące znaczenie, np. jeśli chodzi o szkody mrozowe pędów uprawianych na zbiór letni. Należy zwrócić uwagę również na to, jak wyglądają wiosny w naszym regionie, jak nisko spadają temperatury i jak duże przymrozki są odnotowywane przez lokalne stacje pogodowe.
Absolutną podstawą przed założeniem plantacji w gruncie powinno być także wykonanie pełnej analizy fizyko-chemicznej gleby oraz badań na obecność podstawowych patogenów i nicieni.
W drugiej kolekcji odmian, również założonej w kolejnym etapie w ramach Malinowego Factory, testowane jest już 28 odmian. Wśród nich jest spora kolekcja odmian letnich ze szkockiej hodowli realizowanej w James Hutton Institute. Dwie z nich to m.in. ‘Glen Mor’ i ‘Glen Carron’, które również produkowane są w Karczmiskach na skalę towarową. W nasadzeniach są także dwie odmiany włoskie z firmy Mattivi: ‘Dolcevita’, ‘Isabella’, które wysadzono w 2024 r. W kolekcji odmian jesiennych znajdują się jeszcze inne odmiany włoskie (m.in. zdobywająca popularność 'Serena’), holenderskie z ABB i polskie z hodowli realizwaonej w firmie Niwa.
Jak sprawdziły się poszczególne odmiany? Jakie są ich mocne strony i na co szczególnie należy zwrócić uwagę decydująć się na ich uprawę? Zapraszamy do obejrzenia zapisu webinaru „Nowe odmiany malin i specjalistyczne rozwiązania dotyczące ich uprawy”, który znajduje się poniżej.