Warsztaty malinowe podobnie jak w latach ubiegłych odbywają się w gospodarstwie dr Pawła Krawca w miejscowości Karczmiska. W tym roku projekt jest realizowany tak samo jak w latach ubiegłych w tunelach firmy Haygrove w stylu gotyckim. Pierwszy tunel został nieznacznie zmodyfikowany a mianowicie podniesiony około pół metra. Zmiana miała służyć polepszeniu mikroklimatu wewnątrz tunelu do wzrostu malin.
Porównanie odmian malin
W pierwszym tunelu zostały posadzone sadzonki typu long cane w odmianach ‘Tulameen’, ‘Glen Dee’ oraz ‘Przehyba’. W tej chwili maliny intensywnie rozwijają się. ‘Tulameen’ zdecydowanie szybciej rozpoczął wegetacje i ma większe przyrosty. W tej chwili maliny intensywnie rozwijają się, widać już pierwsze pąki kwiatowe. Prawdopodobnie kwitnie rozpocznie się za około 10-14 dni.
Zauważalne są różnice pomiędzy odmianami w stadium rozwojowym. ‘Glen Dee’ znaczniej wolniej rośnie, później rozpoczęła wegetację, pojawiają się dopiero pierwsze pąki kwiatostanowe.
Systematycznie usuwane są wszystkie odrosty korzeniowe. Czynność ta będzie powtarzana do momentu rozwinięcia kwiatostanów i kwitnienia, dopiero wtedy pozwolimy na odrosty korzeniowe w celu wyprowadzenia nowych pędów na których zaowocuje malina w przyszłym roku.
Jak poinformował nas dr Paweł Krawiec – Jak do tej pory jakiś większych problemów technologicznych nie mamy. Nie było przędziorka, jedyny szkodnik który był zwalczany to były mszyce, które pojawiły się dosyć mocno. Nie było żadnych objawów chorób grzybowych z którymi borykają się producenci na plantacjach. Zwłaszcza myślę tu głównie o rdzy maliny.
Zabiegi ochrony i nawożenie
Zabiegi ochrony były jednak wykonywane profilaktycznie, pierwszy preparat użyty w ochronie było to Zato 50 WG, oraz drugi zabieg był wykonany preparatem Luna Experience 400 SC oprócz tego został zastosowany biostymulator Maral.
Systematycznie w trakcie sezonu będą prowadzone zabiegi polegające na ochronie przed szarą pleśnią i zamieraniem pędów maliny. Do tego celu będą użyte środki zarejestrowane do ochrony maliny: Luna Sensation, Teldor, Switch oraz preparat biologiczny Polyversum. Do ochrony biologicznej będą użyte dobroczynki – sprzymierzeńcy w ochronie przed przędziorkami. Nastąpi to jednak dopiero za około dwa tygodnie w momencie pojawienia się ilości masy zielonej. Z początkiem kwitnienia zostaną wprowadzone trzmiele do poprawnego zapylenia w ilości jeden mały ul na tunel o powierzchni około 10 ar.
Nawożenie zostało oparte o fertygacji. Główne składniki dostarczone zostały w nawozach serii Rosalol z firmy Agrosimex oraz uzupełnione zostały nawozami firmy Yara z serii Kristalon. Nawozy podawane są na przemian z saletrą wapniową.
Zapewnić dobry mikroklimat
Tunele dopiero od nie dawna są wietrzone. W dniu wizyty był to jeden z pierwszych dni słonecznych kiedy tunele były intensywnie chłodzone. W międzyczasie budowane jest rusztowanie z pojedynczą linką. Pędy mocowane są za pomocą klipów. Dr Paweł Krawiec zwraca uwagę na sposób prowadzenia pędów. W miarę możliwości należy prowadzić je pionowo gdyż gwarantuje to równomierne rozmieszczenie pędów kwiatostanowych i odpowiednie nasłonecznienie.
W drugim tunelu prowadzone są nowe nasadzenia z wykorzystaniem różnych podłoży. Nie udało się posadzić wszystkich roślin w jednym terminie. Część sadzonek jest sprowadzana z różnych części świata a niektóre z nich dopiero są w rozmnożeniu. Oprócz standardowych odmian malin uprawianych w różnych typach podłoża będą również nowe klony hodowlane. Sadzonki klonów pochodzą m. in. z firmy Planasa, następne trzy klony przyjadą z James Hutton Instytut ze Szkocji oraz odmiana ‘Aurora’ która przyjedzie z Włoch.
Zapowiada się imponująco jeśli chodzi o nowości odmianowe. Z pewnością nie zobaczymy tego nigdzie indziej w kraju. PRZYJEDZCIE, ZOBACZCIE I PRZEKONAJCIE SIĘ SAMI JAKIE ODMIANY MALIN BĘDĄ W PRZYSZŁOŚCI UPRAWIANE W POLSCE.
Chętnych do uczestnictwa w MALINOWYCH WARSZTATACH 2019 (23 czerwiec 2019) zapraszamy już do rejestracji – kliknij ten link