Agronom Berries to obecnie jedno z największych, a jeśli nie największe polskie przedsiębiorstwo w którym produkuje się owoce jagodowe – dominują tutaj truskawki i maliny oraz materiał szkółkarski. Aktualna powierzchnia gospodarstwa Marty i Pawła Dąbrowskich tworzących tą firmę to około 700 ha. Tak duży areał umożliwił wydzielenie jednego gospodarstwa przeznaczone do produkcji szkółkarskiej, w drugim produkuje się owoce, których większość jest eksportowana.
Rosnące wymagania odbiorców, potrzeba uniezależnienia części produkcji od warunków pogodowych spowodowało, że w tym gospodarstwie zaczęto rozwijać produkcję owoców pod osłonami. W pierwszej kolejności tunele montowane są na plantacji malin powtarzającej owocowanie – 'Polka’. W tym roku planowany jest montaż tuneli zblokowanych na 9-hektarowej plantacji tej odmiany. Jak informuje Krzysztof Sak z firmy Agronom Berries, na uprawę w tunelach decyduje się również coraz większa liczba klientów zakupujących sadzonki malin z ich firmy. Szczególnie dobrze oceniana jest m.in. 'Radziejowa’, na której sadzonki ma licencje ich firma. K. Sak duże nadzieje wiąże z wprowadzaną do produkcji nowością z Brzeznaj jaką jest 'Polonez’, sadzonki tej odmiany już rosną w tunelu szkółkarskim skąd zostaną wysadzone na odkażone stanowisko wiosną kolejnego roku, gdzie posłużą do produkcji sadzonek kopanych, które już od kolejnego sezonu ich firma będzie miała w ofercie.
Bardzo dobrze przez przedstawicieli zakładów przetwórczych przyjęta została również odmianach Cowichan, która jest odmianą letnią, o bardzo wysokiej odporności na mróz i choroby. Odmiana ta również potwierdza swoją wysoką przydatność do zbioru kombajnowego, a jej owoce mają bardzo dobre parametry przetwórcze.
W produkcji szkółkarskiej znajdują się również takie odmiany jak 'Sokolica’, 'Benefis’, 'Laszka’, 'Glen Ample’ i 'Polka’. Tegoroczna jakość roślin maliny w naszych szkółkach jest bardzo dobra, rośliny już w lipcu osiągnęły zadowalającą wielkość, nie ma na nich jakichkolwiek objawów chorobowych. Dopracowaliśmy również warunki w jakich będą przechowane sadzonki przez okres zimy, jeśli ktoś będzie chciał je odbierać dopiero na wiosnę, co powinna zapewnić bardzo wysoki poziom przyjęć – informuje K. Sak.
Odwiedzając gospodarstwo Agronom Berries można się również zapoznać z produkcją malin realizowaną w tunelach. Od trzech lat rośnie w nich odmiana 'Polar’. Ta przez kilka lat uprawy ani raz nie przemarzła i corocznie plonowała. W przypadku tej odmiany jak dotychczas nie zaobserwowano również jakiś większych problemów z porażeniem roślin przez choroby. Jedynym mankamentem są pojawiające się na niektórych owocach przebarwienia będące prawdopodobnie spowodowane uszkodzeniem przez słońce. Mimo tego jakość owoców jest bardzo dobra, mają zadowalającą wielkość, a po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej są bardzo smaczne. Według K. Saka, bardzo słuszny w przypadku gospodarstw oferujących maliny, truskawki czy borówki jest posiadanie w swojej ofercie również owoców jeżyny, które dzięki wprowadzeniu nowych, niezawodnych w plonowaniu odmian o smacznych owocach stanowiąc cenne uzupełnienie oferty handlowej.
W przypadku truskawek w uprawie z grupy odmian tradycyjnie owocujących dominuje 'Elsanta’, której owoce cały czas bardzo dobrze sprzedają się na rynkach Wschodnich, które są głównymi odbiorcami owoców z firmy Agronom Berries. Z grupy odmian tradycyjnie owocujących uprawia się również Clery, która pozwalała na wcześniejsze rozpoczęcie zbioru owoców. Dotychczas była to jedyna w uprawie wczesna odmiana. Od przyszłego roku zastąpi ją wprowadzona do uprawy nowa angielska odmiana 'Vibrant’. Po dwuletnich testach przeprowadzonych w gospodarstwie wydaje się być dosyć ciekawą propozycją dla osób szukających wczesnych i atrakcyjnych owoców. Do palety odmian uprawianych w tym gospodarstwie weszła również 'Elegance’, która bez problemu powinna spełnić oczekiwania wymagających klientów i być może w przyszłości zastąpi nawet 'Elsantę’. W uprawie znajduje się również późna Florence.
Najważniejszymi odmianami w uprawie się jednak odmiany powtarzające owocowanie (San Andreas, Monteray, Portola i Albion), które dotychczas w większości uprawiano w gruncie. W tym roku zdecydowano się na testową uprawę tych odmian w wysokich tunelach foliowych na rynnach w substracie. Szczegółowo o pierwszych obserwacjach związanych z tą uprawą informuje na filmie Krzysztof Sak.