Od kilku lat Polska staje się coraz ważniejszym dostawcą deserowych owoców jagodowych na zagraniczne rynki. Warto wykorzystać nasze położenie geograficzne i coraz silniejszą bazę produkcyjną, tak aby przez najbliższe lata umacniać pozycję polskich plantatorów w sektorze deserowych owoców wysokiej jakości. Jest to niezbędne, gdyż niestety – jak pokazują ostatnie lata – z wyjątkiem niektórych gatunków i ewentualnie przy specyficznym układzie pogodowym, produkcja w naszym kraju owoców dla przetwórstwa już dawno przestała spełniać oczekiwania plantatorów. Owoce deserowe to tylko jeden z tematów w bieżącym numerze „Jagodnika” – zobaczcie, co jeszcze dla Was przygotowaliśmy.
Polskie firmy
Rodzinny interes
Spółka CarboHort działa na rynku od 8 lat. Jej założycielem był Paweł Mietlicki, któremu w prowadzeniu firmy pomaga obecnie syn Dezyderiusz, a od niedawna także jego żona Izabela. Rodzinny interes prosperuje coraz lepiej, co może potwierdzać, że przyjęta przez założyciela koncepcja wytwarzania produktów do użyźniania gleby spotkała się z potrzebami polskich rolników i ogrodników.
Truskawka
Co wiemy o produkcji truskawek w Polsce
Polska do niedawna była krajem liczącym się w produkcji truskawek, ale w ujęciu globalnym były to głównie owoce dla celów przetwórczych (70-80% produkcji). W ostatnim czasie szala przechyla się na korzyść produkcji deserowych truskawek, choć równocześnie widoczny jest trend zmniejszania się areału tego gatunku w naszym kraju.
Słuszny kierunek
Położona w Górze Bałdrzychowskiej koło Poddębic (w woj. łódzkim) farma należąca do spółki Daifressh Berry specjalizuje się w produkcji deserowych malin, truskawek i borówek. By jednak zapewnić stabilną i dochodową produkcję, potrzebne są wiedza, a przed wszystkim kompetentni ludzie. Podczas wizyty w czerwcu tego roku po farmie oprowadzali Kamil Konik i Arkadiusz Bajak, którzy wskazali na wiele praktycznych aspektów uprawy jagodowych w nowoczesnych technologiach.
Czy to był dobry czas na sadzenie?
Ważnym elementem szkolenia podsumowującego tegoroczne działania w ramach projektu Truskawkowe Inspiracje była ocena kilkunastu odmian truskawki oraz wskazanie ważnych z punktu widzenia ochrony roślin zabiegów, jakie należy przeprowadzić w ich uprawie. W ramach tego projektu na plantacji doświadczalno-uprawowej od 2 do 22 maja posadzono 32 odmiany truskawki.
Polskie odmiany odpowiedzią na potrzeby rynku
Hodowla truskawki w Spółce Niwa rozpoczęła się w 2012 roku, w chwili założenia firmy, jednakże bazuje na zasobach wypracowanych przez grupę pasjonatów nazywaną „Jagodnik”, działającą w latach 2000-2012. W wyniku prac hodowlanych uzyskano kilka odmian (m.in. nadal uprawianą ‘Alfa Centauri’) i ponad 300 klonów hodowlanych tego gatunku.
.
Od szkółki do hodowli truskawek
Szkółka Kraege to obecnie największy w Niemczech producent materiału nasadzeniowego truskawek, rocznie to przedsiębiorstwo, w zależności od sezonu, opuszcza 120 mln sztuk sadzonek różnego typu. Firmę założył Stefan Kraege, który początkowo w jej ramach, a obecnie w wydzielonym przedsiębiorstwie pod nazwą Hodowla Stefan Kraege zajmuje się hodowlą truskawki. W tym roku mija 12 lat od rozpoczęcia prac nad nowymi odmianami tego gatunku, warto więc zapoznać się bliżej z działalnością tej firmy.
Malina
Polska może zastąpić Zachód w produkcji malin deserowych
Produkcja malin deserowych to kierunek, który nieustannie się rozwija. Powstają nowe, coraz lepsze odmiany, a ceny, które można uzyskać za dobry jakościowo produkt, skłaniają wielu producentów do uprawy odmian deserowych i inwestycji w rozwój swoich plantacji. Jednocześnie rosnące koszty na Zachodzie coraz mocniej predestynują Polskę do zajęcia mocnej pozycji w tym segmencie. O szansach na to i sposobach na osiągnięcie celu dyskutowano podczas finału 10. edycji projektu Malinowe Factory w Karczmiskach.
Maliny w terenie podgórskim
Gmina Łącko to największe „zagłębie” produkcji jabłek w południowej Polsce. W ostatnich latach, na skutek zmiennej koniunktury na owoce ziarnkowe, coraz więcej osób także i z tego regionu zastanawia się nad uprawą roślin jagodowych w tunelach. Decyzję o wprowadzeniu takiej produkcji w swoim sadowniczym gospodarstwie jakiś czas temu podjął również Jan Wąchała w miejscowości Wola Kosnowa koło Łącka.
Malina przemysłowa – trendy, perspektywy, zagrożenia
Przed produkcją malin przemysłowych w Polsce stoi sporo wyzwań. Dyskutowano o nich w trakcie finału jubileuszowej, 10. Edycji projektu Malinowe Factory. Wydarzenie to odbyło się 7 września w Karczmiskach, na plantacji dr. Pawła Krawca. Było też okazją do prezentacji nowych odmian maliny przeznaczonych do przetwórstwa oraz sposobów ich nawożenia i ochrony.
Rajskie Owoce z Kalisza
Na obrzeżach Kalisza, w dzielnicy Rajsków, która w skład miasta weszła dopiero w 1976 roku, ale nadal zachowała swój niemal wiejski charakter, zlokalizowane jest rodzinne gospodarstwo Rajskie Owoce należące do państwa Grześków. Głównym kierunkiem produkcji są w nim maliny, uzupełniają je truskawki, pewnego znaczenia nabiera także domowe przetwórstwo.
Borówka wysoka
Hodowla borówki wysokiej (cz. II)
W pierwszej części relacji z konferencji członków Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki (SPPB) przedstawiłem ogólne dane na temat programów hodowli borówki wysokiej na świecie oraz wymagań stawianych nowym odmianom (czyt. „Jagodnik” 7/2024). Poniżej przybliżam informacje o trzech niezwykle interesujących prywatnych programach hodowlanych od kilkunastu lat prowadzonych w Polsce dla borówki wysokiej (północnego typu).
Co nas zaskoczyło (cz. I). Czy to jeszcze jest nawożenie?
W bieżącym roku odbyła się piąta edycja projektu Borówkowe Factory, która na pewno odróżniała się od poprzednich. W doświadczeniach wprowadzono wiele nowych rozwiązań, a mogli je poznać m.in. uczestnicy tegorocznego szkolenia, które jako finał projektu odbyło się 7 września na plantacji dr. Pawła Krawca w Karczmiskach. W kolekcji odmian pojawiły się kolejne nowości, a wiele spośród tych posadzonych w 2023 roku po raz pierwszy zaowocowało. Jakość zebranych owoców oraz wielkość plonów zaskoczyły wielu plantatorów.
Czy już czas na kombajnowy zbiór
Wiele wskazuje na to, że przyszłość części plantacji borówek, w tym również w Polsce, będzie związana ze zbiorem kombajnowym. Dostępne obecnie rozwiązania dają możliwość zbioru mechanicznego w taki sposób, by owoce nadawały się do sprzedaży na rynku deserowym. W 2024 roku autor artykułu uczestniczył w pokazach dwóch typów kombajnów do zbioru borówki – holenderskiego Harvy500 oraz maszyny Jagoda 300 polskiej produkcji.
Borówki premium
Na poprzednich stronach (14-19) tego numeru opisano, jak rozwija się biznes truskawkowo-malinowy w firmie Daifressh Berry w Górze Bałdrzychowskiej. Równolegle do tych działań powiększana jest produkcja borówki, ale z ukierunkowaniem na owoce klasy premium i z tego względu postawiono na uprawę najlepszych odmian, jakie są na rynku.
Porzeczka
Konferencja porzeczkowa IBA w Austrii (cz. II)
W pierwszej części artykułu autor opisał przebieg wystąpień podczas pierwszego dnia Konferencji Porzeczkowej IBA w Leibniz w Austrii (czyt. „Jagodnik” 7/2024). W niniejszym tekście przedstawił dalszy przebieg tego wydarzenia oraz treść wykładów dotyczących zabiegów agrotechnicznych i programów hodowli porzeczki czarnej prowadzonych w kilku krajach.
.
Małe Przetwórstwo
Tendencje w branży eko
Za nami targi Bioexpo 2024. Tegoroczna ich edycja odbywała się tradycyjnie w Nadarzynie, od 3 do 5 października. Uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą wystawców, a także wysłuchać wielu prelekcji. W branży ekologicznej silne są obawy o przyszłość, z tego względu zagadnienia dotyczące tendencji rynkowych i produkcyjnych spotkały się ze sporym zainteresowaniem i wywołały pewne kontrowersje.
Technika
Duża moc w małej formie
W Małej Wsi w gminie Belsk Duży, w województwie mazowieckim, 9 października firma New Holland wraz z dystrybutorem, spółką Agrobard zorganizowały spotkanie poświęcone premierze nowej serii T4F S ciągników specjalistycznych. Składają się na nią maszyny o relatywnie dużej mocy, ale utrzymujące gabaryty i funkcjonalność wymaganą na przykład w sadach, jagodnikach czy winnicach.
Tylko u nas
Owoce przemysłowe (cz.II)
W pierwszej części materiału (czyt. „Jagodnik” 7/2024) przedstawiono sytuację dotyczącą przemysłowych owoców jagody kamczackiej, truskawek oraz porzeczki czarnej. Produkcja malin przeznaczonych do przetwórstwa, a także aronii, która jest owocem typowo przemysłowym, wydaje się być w Polsce w odwrocie. Rynek tych owoców bywa zmienny i trudno zrozumieć panującą na nim sytuację, na domiar złego z sezonu na sezon zwiększają się anomalie pogodowe zaburzające produkcję i wpływające negatywnie na wielkość plonu.
Wolna Strefa
Wyzwania
Technologia uprawy stawia przed nami wyzwania, według autora, związane z opłacalnością. Sposób uprawy malin lub to, jak będziemy chcieli przekształcić uprawę, będzie miało wpływ nie tylko na profity, ale również na chęć dalszego rozwoju. Trzeba jednak myśleć o dalszych
zmianach i innych wyzwaniach, które niewątpliwie wpłyną na technologię.