Jagodnik 4/2019 już w sprzedaży!



Bieżący numer „Jagodnika” zbiega się z małym jubileuszem – jest to bowiem 50. wydanie naszego czasopisma. Kiedy zaczynaliśmy pracę nad pierwszą edycją (w 2011 roku), wielu osobom branża jagodowa wydawała się niszowa, mało znacząca. My jednak, a także Państwo – nasi Czytelnicy – uważaliśmy i nadal uważamy, że jest inaczej. Jest to niezwykle ważna i rozwijająca się branża – obecnie wartość globalnej sprzedaży owoców jagodowych jest już większa niż jabłek. A o tym jak produkować coraz lepiej owoce jagodowe będzie można przeczytać w kolejnym wydaniu „Jagodnika”.

 

Nowy Jagodnik już dostępny w naszym sklepie internetowym sklep.jagodnik.pl

SPRAWDŹ!

 

 

Temat numeru: Handel z sieciami

Światowe trendy konsumenckie

Podczas tegorocznej edycji targów Fruit Logistica opublikowano raport pt. „Surprises in store” stworzony przez firmę Oliver Wyman. Zestawienie dotyczy trendów w preferencjach konsumentów robiących zakupy w sklepach należących do sieci handlowych.

 

Zmiany na brytyjskim rynku

Brytyjska firma Winterwood Farms, kierowana przez Stephena Taylora realizuje całoroczne dostawy owoców jagodowych do tamtejszych sieci handlowych. Liczy się nie tylko jakość dostarczanych owoców, ale bezpieczeństwo potwierdzone odpowiednimi certyfikatami oraz sposób podania, czyli opakowanie.

Jagodowe przez cały rok

Jeszcze do ubiegłego roku głównym kierunkiem sprzedaży owoców z gospodarstwa Agronom Berries były rynki zagraniczne. Sytuacja zmienia się od tego roku, bowiem ta lubelska firma postanowiła rozpocząć współpracę z polskimi sieciami handlowymi. Dlaczego?

 

Projekt „Fresh”

Grupa Eurocash pod koniec 2016 roku uruchomiła projekt „Fresh”, którego celem jest zaopatrywanie współpracujących z nią sklepów w produkty ultra świeże. O wymaganiach stawianych zarówno temu projektowi, jak i dostawcom owoców jagodowych, zapytałem Roberta Kuczarę z firmy Eurocash S.A.

Być dostawcą do Biedronki

Sieć Biedronka to obecnie 2900 sklepów w całej Polsce, a w planach jest budowa kolejnych. Znajdują się one w dużych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach i są odwiedzane regularnie przez około 4 mln stałych klientów. To wszystko stwarza ogromne możliwości sprzedaży owoców. Czy każdy może zostać dostawcą owoców do sieci sklepów Biedronka?

Truskawka

Korzyści z badań gleby i roślin przed założeniem plantacji

Aby mieć pewność, że prawidłowo wybraliśmy i przygotowaliśmy pole pod uprawę truskawek, należy ocenić poziom zagrożenia przez agrofagi związane z daną uprawą. Najgroźniejsze z nich, które mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia plantacji, to występujące w glebie larwy chrząszczy, niektóre gatunki nicieni oraz grzyby patogeniczne.

 

Solaryzacja gleby

Efektywne odkażenie gleby nabiera zatem coraz większego znaczenia nawet już nie w poszczególnych gospodarstwach, ale wręcz w całych regionach, w których producenci wyspecjalizowali się w uprawie określonego gatunku, np. truskawki.

 

 

Mikroorganizmy wspomogą uprawę truskawek

W Kielcach 13 lutego, podczas pierwszego dnia targów Hortitech, odbyła się Konferencja „Mikroorganizmy”. Jej organizatorem była firma Intermag, która oferuje wiele produktów poprawiających życie mikrobiologiczne gleby. Tematem wykładów były mikroorganizmy glebowe oraz ich wpływ na plonowanie i zdrowotność roślin.

Farma atrakcją turystyczną regionu

Ubiegłoroczny wyjazd do Szkocji pozwolił mi nie tylko zapoznać się gospodarstwami wyspecjalizowanymi w produkcji owoców deserowych, ale również odwiedzić te, które poprzez różne alternatywne działania poprawiają dochodowość produkcji. Takim kierunkiem może być stworzenie farmy o walorach turystycznych, będącej miejscem, w którym spędza się aktywnie czas i poznaje specyfikę produkcji owoców oraz da się je zebrać samodzielnie, w systemie pick your own.

O truskawkach w ’s-Hertogenbosch

W Holandii, a dokładniej w ’s-Hertogenbosch 10 stycznia w odbyło się ważne dla jagodowej branży wydarzenie – International Soft Fruit Conference (ISFC). Jego organizatorami były firmy BVB Substrates oraz Delphy. W wydarzeniu udział wzięło ok. 750 uczestników z ponad 40 krajów. Debatowano o wielu zagadnieniach związanych z uprawą i agrotechniką. Tegoroczne wystąpienia zdominowały zagadnienia dotyczące truskawek.

Rekomendacje przed sezonem

Pod takim tytułem 10 lutego w Mszczonowie odbył się Kongres Truskawkowy. Nowością związaną z tym wydarzeniem była możliwość wybierania przez głosowanie za pośrednictwem internetu tematów najbardziej interesujących plantatorów, można było również zgłaszać swoje propozycje w tym zakresie.

Karuzela odmian

Dobór odmian to garnitur szyty na miarę, który powinien być dostosowany do konkretnych możliwości danego gospodarstwa – powiedział podczas Kongresu Truskawkowego w Mszczonowie dr hab. Zbigniew Jarosz z firmy Doradca Jagodowy. Podsumował tak blok konferencyjny, w trakcie którego wystawcy biorący udział w tym wydarzeniu podzielili się opiniami o rynku truskawek oraz omówili warte uwagi odmiany tego gatunku.

Ekologicznie, ale nie tylko (cz. II)

W poprzedniej części relacji z VIII Konferencji Ekologicznej, która 26 stycznia odbyła się w Różańcu Pierwszym na Lubelszczyźnie, przedstawiłem informacje o wystąpieniach dotyczących troski o środowisko naturalne, a także zrównoważonego i ekologicznego rolnictwa (czyt. Jagodnik 3/2019). Innym istotnym tematem, który poruszono w kilku prelekcjach, była dochodowość produkcji ogrodniczej.

Malina

Zbiór podwójny malin (cz. I)

W 2018 r. po czterech latach zakończono projekt Malinowe Factory, w którym w uprawie gruntowej w tunelu oceniano kilkanaście odmian maliny owocujących na pędach tegorocznych. Rośliny prowadzono dwukrotnie na zbiór jesienny oraz dwukrotnie na zbiór podwójny – letni oraz jesienny. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji opracowano podstawowe zasady prowadzenia tego typu plantacji.

Super food” – malina czarna i purpurowa

Malina czarna i purpurowa na rynek owoców świeżych podlegać będzie takim samym wymaganiom, jakie stawiane są owocom malin czerwonych. Dlatego uprawa też powinna odbywać się pod daszkami czy w tunelach, które zapewnią wyższą jakość owoców.

 

Borówka wysoka

Afrykańska borówkowa ekspedycja. Cz. III – Plantacje w górach

Ostatnią częścią naszej borówkowej ekspedycji była wizyta w regionie Porterville. Odwiedzone w tym rejonie RPA plantacje borówki położone były w górach, a samo dotarcie do nich nie było łatwe. Nie bez powodu jednak Stephen Taylor wybrał takie miejsce na ich lokalizację.

 

VII Międzynarodowa Konferencja Borówkowa – # Współpraca

Tegoroczna edycja konferencji pokazała w pełni jej międzynarodowy charakter. Spośród przeszło 900 uczestników, ponad 200 stanowili goście zagraniczni, którzy przybyli aż z 27 krajów. Obecni byli przedstawiciele większości państw europejskich, a także m.in. goście z Izraela czy odległej Australii. Szczegółową relację z Konferencji Borówkowej zamieścimy w kolejnych numerach „Jagodnika”.

Serbia coraz bardziej borówkowa

W ostatnich latach w Serbii szybko przybywa plantacji borówek. Panujący tam klimat sprzyja przede wszystkim uprawie wczesnych odmian, a w większości nasadzeń dominuje odmiana ‘Duke’. Borówkowy biznes w tym kraju dopiero się rozwija, a wiedza z zakresu technologii uprawy jest poszukiwana o czym mówiono w Belgradzie na South-East Europe Berry Conference.

Naprzeciw wyzwaniom w nawożeniu i ochronie

W ramach tegorocznej, VII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 6 marca odbyło się spotkanie szkoleniowe pod hasłem „Wyzwania w ochronie i nawożeniu borówki”. Organizatorami wydarzenia były firmy Bayer i Timac Agro Polska, we współpracy z czasopismem „Jagodnik”. W gronie ekspertów i praktyków omawiano kwestie związane z najważniejszymi czynnikami, które mają wpływ zarówno na wielkość plonu, jak i na jego jakość oraz przydatność do spożycia.

Porzeczka

W kierunku przetwórstwa

W rozmowach prowadzonych z plantatorami na temat wykonywania przetworów z owoców jagodowych pochodzących z własnego gospodarstwa dominuje pogląd, że to wariant dla mniejszych producentów. Okazuje się jednak, że nowe uregulowania prawne stwarzają atrakcyjne możliwości także dla tych, którzy prowadzą plantacje na znacznych areałach. Niezłym przykładem jest tu rodzinne gospodarstwo państwa Niezgódków.

Ochrona

Skrzyp polny – uciążliwy chwast w jagodnikach

Skrzyp polny coraz częściej zachwaszcza jagodniki. Jego zwalczanie jest trudne, wymaga wiedzy i kompleksowego działania. O skali występowania i uciążliwości skrzypu świadczy już sama liczba nazw zwyczajowych.

 

 

Targi

Handlowe wydarzenie w Berlinie. Fruit Logistica

Fruit Logistica to bez wątpienia największe w Europie, targi poświęcone rynkowi owoców i warzyw. Jest to również bardzo dobre miejsce do nawiązania kontraktów z przedstawicielami sieci handlowych, brokerami pracującymi na rynku owocowo-warzywnym czy też zapoznania się z trendami związanymi z prezentacją towaru lub jego przygotowaniem do sprzedaży, które szybko znajdują zastosowanie w praktyce.

Przegląd oferty nawozowej TSW 2019. Cz. II – Nawożenie posypowe, dolistne i fertygacja

W pierwszej części artykułu („Jagodnik” 3/2019) opisałem nawozy wpływające głównie na kondycję gleby, poniżej prezentuję produkty wykorzystywane do odżywiania roślin. W warunkach naszego kraju za podstawowe wciąż uznaje się nawożenie posypowe, jednak zwłaszcza w lata tak suche, jak 2018 rok, wyraźnie rośnie znaczenie fertygacji. Warto także pamiętać o wpływie składników pokarmowych podawanych roślinom pozakorzeniowo.

Perły kuchni polskiej

Wielkanocny żurek i dietetyczne śniadanie

Żurek wielkanocny to kwintesencja smaku i polskiej tradycji kulinarnej. Gotuję go na bulionie warzywnym, w którym parzę białą kiełbasę własnego wyrobu. Pod koniec dodaję żytni zakwas oraz śmietanę wymieszaną z chrzanem i odrobiną mąki. Podaję z białą kiełbasą pokrojoną w plastry i gotowanym jajkiem. Zupa pachnie czosnkiem, majerankiem i kminkiem.

Inne gatunki

Nowa Jagoda – dobrany duet w kolorze blue

Jagoda kamczacka i borówka wysoka mogą się uzupełniać. Dowodem na to są działania prowadzone na plantacji Nowa Jagoda na Pomorzu, w gminie Borne Sulinowo. Systematycznie zwiększana jest jej powierzchnia i obecnie uprawy zajmują już 90 ha.

 

Wolna strefa

Czas na polskie Superowoce!

W bieżącym roku będziemy promować polskie super owoce w ramach współpracy Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw z takimi organizacjami, jak Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki, Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek i Stowarzyszenie Plantatorów MiniKiwi. Zaangażowaniem się w promocję zainteresowane są też Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA oraz Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej.







Poprzedni artykułPoszukiwany, poszukiwana! Dołącz do naszego zespołu!
Następny artykułOchrona truskawek – informacje przed sezonem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj