Jagodnik 4/2018 – już w sprzedaży



W bieżącym numerze „Jagodnika” (kliknij i zamów) sporo informacji dotyczy budowy sprawnego i dobrze działającego systemu nawadniającego. Dla uzyskania wysokiego plonu owoców dobrej jakości jest on tak samo ważny, jak dobrej jakości materiał szkółkarski. Ważne jest również umiejętne podawanie wody, co dotyczy upraw zarówno prowadzonych w substratach, jak i w glebie. Jak zwykle sporo informacji dotyczy trendów w produkcji roślin jagodowych wdrażanych w krajowych jak i zagranicznych gospodarstwach czy doświadczeń realizowanych w ośrodkach naukowych. 

Temat numeru – nawadnianie

Skuteczne nawadnianie

Woda jest niezbędnym składnikiem gwarantującym prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Dzięki dobremu zaopatrzeniu w jej optymalną ilość, truskawki, ale też i inne rośliny jagodowe mogą właściwie plonować.

 

Jaki zbiornik wodny wybrać

Tam, gdzie wody potrzebnej do nawadniania upraw nie pobiera się z już istniejącego akwenu czy rzeki, zachodzi konieczność wykonania zbiornika. Niektórzy decydują się na budowę ziemnego rezerwuaru, inni preferują cylindryczne zbiorniki z blachy falistej. Każde rozwiązanie ma swe zalety i wady.

 

Zarządzanie nawadnianiem

Bez właściwego sterowania nawadnianiem tylko w rzadkich przypadkach osiąga się stan optymalny, znacznie częściej podaje się zbyt dużo wody i (lub) stosuje się ją w niewłaściwym czasie.

Truskawka

Stawiamy na sprawdzone odmiany

Firma Agronom Berries jest obecnie jednym z największych w Polsce gospodarstw zajmujących się produkcją wielu gatunków owoców jagodowych. W gospodarstwie stale inwestuje się tez w nowe technologie uprawy, które – jak uważają zarządzający produkcja – są kluczowe, aby osiągać obecnie zadowalające dochody z takiej działalności.

Sterowanie wzrostem i rozwojem roślin w uprawach pod osłonami

Uprawy pod osłonami dają możliwość sterowania warunkami, w jakich przebiega wzrost roślin. Szczególnie istotne jest w tym przypadku regulowanie temperatury, wilgotności (podłoża i powietrza) oraz ilości światła, jaka dociera do roślin.

 

Rośliny dostosowane do oczekiwanego plonu

W poprzednim numerze „Jagodnika” pisaliśmy o tym, jak powinna odbywać się prawidłowa produkcja sadzonek. Poniżej przedstawiam, jak jest ona realizowana w praktyce w holenderskiej firmie v/d Avoird Trayplant, którą odwiedzaliśmy wspólnie z doradcami z firmy Delphy w październiku ub. roku.

 

Nawożenie przed sezonem

Organizowane od kilku lat przez portal jagodnik.pl szkolenia z cyklu Akademii Uprawy Truskawek – w tym roku 10 marca we Wrocławiu i 11 marca w Czerwińsku nad Wisła – są zawsze doskonałą okazją do zapoznania się z pierwszymi napływającymi z kraju doniesieniami o stanie plantacji. Na ich podstawie pokusić się można o stworzenie możliwych scenariuszy zabiegów regeneracyjnych i żywieniowych.

Malina

Zarządzanie pędami na plantacji

W latach 90. ub. wieku prowadzenie malin owocujących na pędach dwuletnich, w podwójnym szpalerze i pozostawianie powyżej 10 sztuk pędów na metr biedacy było najbardziej opłacalną metodą uprawy tego gatunku. Dzięki tej metodzie uzyskiwano zadowalające plony. Różne badania dowodzą, że zbyt duże zagęszczenie plantacji prowadzi do spadku plonu z pojedynczego pędu.

O malinach w Kraśniku

Jagodowe Trendy 2018 to wydarzenie, podczas którego najważniejsze miejsce przypadło malinom. To właśnie z ich uprawy słynie nie tylko okolica Kraśnika, ale i cała Lubelszczyzna. W bieżącym roku podczas tego spotkania omawiano kilka aspektów związanych z uprawa tego gatunku. Wśród poruszonych zagadnień bardzo ważnymi tematami były nawożenie i ochrona malin.

Amerykański sposób na promocję

Tegoroczna konferencja Stowarzyszenia Malinowo-Jeżynowego Ameryki Północnej (The North American Raspberry & Blackberry Association – NARBA), która odbywała się 21-24 lutego w miejscowości Ventura, w stanie Kalifornia, obfitowała w ciekawe wystąpienia i dyskusje m.in. na temat marketingu prowadzonego w sektorze owoców miękkich.

 

 

 

Choroby odglebowe krzewów jagodowych

Spośród patogenów występujących na roślinach jagodowych niewątpliwie najgroźniejsze są gatunki z rodzajów Phytophthora, Pythium, Verticillium i Fusarium. Ich pojawienie się na plantacji prowadzi bowiem do stopniowego zamierania całych roślin.

Borówka wysoka

Borówkowe wyzwania (cz. I)

Odbywająca się w Polsce (1-2 marca, Ożarów Mazowiecki) VI Międzynarodowa Konferencja Borówkowa utrzymała swój status najważniejszego wydarzenia w borówkowej branży i zarazem największej na świecie konferencji dotyczącej tego gatunku. W tegorocznej edycji, zorganizowanej jak zwykle przez zespół „Jagodnika”, udział wzięło przeszło 950 osób, w tym około 180 gości zagranicznych przybyłych z 22 krajów.

Czy rozwój upraw borówki na świecie może zagrażać polskiej produkcji?

Takie było przewodnie pytanie debaty, która odbyła się podczas VI Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 1 marca w Ożarowie Mazowieckim. W gronie ekspertów, pod przewodnictwem Dominiki Kozarzewskiej z Polish Berry Cooperative, dyskutowane były kwestie rozwoju upraw borówkowych w Europie i na świecie oraz oddziaływanie tego faktu na polski rynek i jego przyszłość.

Chiny – największy rynek borówki na świecie

Z opinii ekspertów wynika, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat uprawa i produkcja borówki w Chinach będą się rozwijać w szybkim tempie i mogą one stać się największym na świecie rynkiem tych owoców. Przewiduje się, że w 2025 roku powierzchnia uprawy borówki w tym kraju osiągnie 70 tys. ha, a produkcja jej owoców wyniesie 400 tys. ton, co stworzy rynek o wartości 40 000 mln juanów (w przeliczeniu 6147 mln/USD).

Zarządzanie zapylaniem kwiatów borówki (cz. II)

W pierwszej części materiału („Jagodnik” 2/2018) przedstawione zostały informacje dotyczące wymagań kwiatów borówki wysokiej związane z ich zapylaniem oraz możliwości wykorzystania do tego celu trzmieli oraz pszczoły miodnej. Poniżej zalecenia obejmujące użycie do zapylania murarki ogrodowej, a także omówienie korzyści wynikających z zastosowania atraktantów zwabiających na plantacje owady zapylające.

Nawozy dla borówki

Specyficzne wymagania borówki jako rośliny należącej do wrzosowatych sprawiają, ze jej nawożenie należy prowadzić według nieco innych reguł niż w przypadku innych gatunków jagodowych. Trzeba bowiem zadbać o utrzymanie niskiego pH gleby czy podłoża, podawanie składników pokarmowych w częstych, ale małych dawkach (ryzyko zasolenia) oraz azotu w formie amonowej, preferowanej przez te rośliny.

Pobaw się, a wypromujesz!

Tak w skrócie możemy opisać Borówkowy Weekend – lokalne degustacje 1 LIPCA w całej Polsce. Promujemy plantacje i restauracje wskazane przez plantatorów. Układ jest prosty: plantator dostarcza owoce, a restauracja opracowuje borówkowe menu na weekend 1 LIPCA. Potem sprzedaje pierwsze borówkowe desery, koktajle, ciasta i dania.

Porzeczka

Szpeciele na porzeczce czarnej – kiedy i czym zwalczać

W ostatnich latach na plantacjach porzeczki czarnej nastąpił wzrost zagrożenia ze strony wielkopąkowca porzeczkowego. Ma to głównie związek z niską opłacalnością produkcji owoców tego gatunku, gdyż przy braku dochodów, plantatorzy szukają możliwości ograniczenia wydatków. Jak zatem radzić sobie skutecznie z tym szkodnikiem?

Targi

Nowości z Berlina

Targi Fruit Logistica, które w pierwszych dniach lutego odbywają się w Berlinie, są zawsze świetną okazją przede wszystkim do zaprezentowania oferty handlowej dotyczącej owoców i warzyw. Co roku pojawiają się na nich firmy z całego świata. Okazje do spotkania się z plantatorami od kilku lat dostrzegają również producenci wszelkiego rodzaju rozwiązań technologicznych, zwłaszcza tych związanych z przygotowaniem towaru do sprzedażny.

Tylko u nas

Zabieg herbicydowy – zdążyć na czas

Herbicydy pełnią ważną funkcję w jagodnikach towarowych jako skuteczny, łatwy technicznie i relatywne tani sposób odchwaszczania. Opryskiwanie środkami chwastobójczymi jest wykorzystywane jako samodzielna lub uzupełniająca metoda ochrony przed chwastami w rzędach krzewów owocowych i na plantacjach truskawek.

Inne gatunki

Ekologicznie i konwencjonalnie

W Toruniu 24 lutego odbył się III Walny Zjazd Stowarzyszenia Plantatorów Jagody Kamczackiej. Sprawy organizacyjne stowarzyszenia połączono z panelem szkoleniowym dla członków SPJK. Podjęto rożne zagadnienia, a zaskakująca była zwłaszcza duża liczba szczegółowych i ważnych pytań kierowanych do prelegentów.

Pasja, która przerodziła się w profesjonalizm

Wiele osób w poszukiwaniu alternatywy dla dotychczas prowadzonej działalności, decyduje się na uprawę gatunków mało znanych czy nierozpowszechnionych w produkcji w polskim klimacie. Takim gatunkiem jest aktinidia (minikiwi), która dość dobrze jest przystosowana do uprawy w naszych warunkach. Jej uprawa wymaga jednak sporych nakładów inwestycyjnych, zwłaszcza gdy plantacje są prowadzone w tak profesjonalny sposób, jak w przedsiębiorstwie MiniKiwi Farm.

Wolna strefa

Nocna straż

Borówki poprawiają wzrok i widzenie w ciemności. Już podczas wojny były popularne wśród pilotów Royal Air Force. Ponad 50 lat temu opublikowano pierwsze badania na ten temat. Dziś te niebieskie „kulki” lubią ludzie, którzy pracują przy komputerze. A na pewno lubić powinni. Także chirurdzy, snajperzy, pogranicznicy, krawcowe. Kto jeszcze powinien jeść dużo borówek?







Poprzedni artykułOwoce jagodowe na Global Berry Congress
Następny artykułUmowa o pomocy przy zbiorach może być przełomem dla branży ogrodniczej